עבודה כשכיר

שו”תקטגוריה: הלכהעבודה כשכיר
ישראל שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,

שאלה 1.

שכיר שמקבל משכורת חודשית (לא גלובלית) שעובד על מטלות שונות שמטיל עליו הבוס.

נניח לדוגמא שעל פי הערכת הבוס שלו זמן עבודה ממוצע על פרוייקט X הוא חודש.

האם במידה ואותו שכיר סיים את אותו הפרוייקט בחצי חודש חלה עליו חובה ליידע את הבוס על כך (על מנת שייתן לו לעבוד על פרוייקט אחר) או שמותר לו להתבטל במהלך חצי החודש השני תוך מחשבה שכיוון שהבוס ממילא הקציב לאותו פרוייקט חודש לא יהיה אכפת לו מכך שיתבטל? האם התבטלות כזו פירושה גזל אם לא, על מה הוא עובר, אם בכלל?

האם לעובד אחר שמודע להתנהלות זו ישנה חובה לדווח לבוס על כך שהרי אותו עובד, לכאורה, גונב את הבוס..?

שאלה 2.

עובד שיום עבודה שלו “ברוטו” הוא נניח 8 שעות – מ – 8 עד – 16, כאשר מתוך זה הוא עובד “נטו” – בניכוי הפסקות התרעננות, אוכל ותפילה, בידיעת והסכמת הבוס, 6 שעות.

האם מותר לו לעבוד רצוף ולסיים ב – 14?

שאלה 3.

האם מעסיק שהונה את העובד שלו ולא שילם לו תוספת בשכר שעליה הוא סיכם עימו האם מותר לעובד, ללא ידיעת המעסיק, לחייב את המעסיק בשעות נוספות בגובה התוספת שעליה סוכם עימו?

בתודה מראש.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים
  1. אני חושב שלא. אדם אמור לעבוד ככל יכולתו ולא לפי היכולת של פועל ממוצע. לפעמים הוא מתקבל לעבודה בגלל יכולותיו, ולפעמים הוא גם מתוגמל בהתאם. אבל גם אם לא – אני חושב שאתה אמור לעבוד כפי כיולותיך. אגב, אם כולם יעשו זאת אי ךתדע מהי היכולת של הפועל הסביר? הרי כולם מסתנכרנים לאותה תפוקה מדומיינת. רק אחרי שכל אחד עושה ככל יכולתו ניתן לראות הספקים ויכולות שונים, ואז אולי ניתן להריך מהו ההספק הסביר. אמנם אם אתה מזדרז במיוחד מעבר למה שמצופה ממך ומיכולותיך, כאן יש מקום לומר שמותר לך לנוח קצת על חשבון זה.
  2. זה תלוי בחוזה. לפעמים הבוס רוצה שעות מסוימות ולא כמות שעות. לפעמים המנוחות והארוחות נחוצות לאיכות העבודה, ואם תדלג עליהן האיכות שלך תרד.
  3. בניגוד לאינטואיציה המקובלת, על פי ההלכה דווקא אם אתה יכול להוציא את זה בבי”ד (יש לך ראיות) מותר לך לעשות דין לעצמך. אחרת אסור. אבל זה נושא סבוך למדיי. תוכל לראות סקירונת והפניות כאן: https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A2%D7%91%D7%99%D7%93_%D7%90%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%A9_%D7%93%D7%99%D7%A0%D7%90_%D7%9C%D7%A0%D7%A4%D7%A9%D7%99%D7%94

השאר תגובה

Back to top button