עבריים

שו"תקטגוריה: כלליעבריים
Moshe sellam שאל לפני חודש 1

שלום רב
האם הרב שמע על העבריים? הם מעלים טיעון שספר דברים הוא זיוף שמטרתו להרוס את תורת ישראל המקורית. הם מבטלים את סמכות חזל כי היא מגיע מכל אשר יורוך שמופיע שם. הטיעון שלהם הוא שיש סתירות בין ספר דברים לשאר הספרים והספר הזה בה להסיט את עם ישראל להיות עבד של בשר ודם ולא של אלוהים (למשל על ידי משפט המלך). האם הרב יכול ליישב את אחת הסתירות המובאות:
מדובר על כך שבספר דברים פרק יב מצווה העם לאכול את הבכורות בעצמם במקום לתת אותם לכוהנים בעוד שבספר במדבר פרק יח פסוק טו רואים שהציווי הוא לכהנים.
 
בנוסף יש להם סרטון ביוטיוב שמרכז את כל הסתירות השונות, אם זה רלוונטי אני יכול לשלוח. 
 
תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לא שמעתי עליהם. שמעת על השמניים? אלו הכת הטוענת שספר שמות הוא השתלה של עבדים שרצו לבטל את מה שכתוב בפרשת בחוקותיי "ועבדו לעולם" ולהשתיל את מה שכתוב בפרשת בהר שזה רק עד היובל?
הסתירה שאותה הבאת היא אחת הקלות שיש במקרא, ורבות קשות ממנה. אז אם אתה בונה תיאוריה על סתירות במקרא לא תגיע רחוק.
האכילה שבה מדובר בפסוק שם לא נאמרה על הקרבנות שנמנו בפסוק הקודם. בכל אופן בפסוק הראשון כתוב שנביא את הקרבנות ובפסוק אחריו כתוב שנאכל ונשמח שם (אבל לאו דווקא את הקרבנות הנ"ל, ובטח לא את כולם). וחוצמזה כשהכהנים אוכלים את חלקם זה חלק מהאכילה של כלל הציבור.
בקיצור, זו באמת בדיחה משעשעת. מזכיר לי את הפרק שראיתי פעם מספר שמביא את הערות הרב צבי יהודה על הברית החדשה. זה היה בערך באותה רמה.

Moshe Sellam הגיב לפני חודש 1

חח הכל בסדר אני לא בונה שום תיאוריה רק הבאתי משהו ששאלו אותי מאותם בוני התיאוריה ואני הקטן לא בקיא כדי לענות על שאלות כאלו.
בכל מקרה תודה על המענה.
אבל באופן עקרוני אם יש סתירות במקרא האם הרב לא חושב שצריך לנסות להתמודד איתן?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

כן, אפשר לנסות וליישב. חז"ל כבר עשו זאת לגבי רוב הסתירות לדעתי, והפרשנים לאורך הדורות גם עבדו ועובדים על כך. יש גם את תורת התעודות ואת משנתו של הרב ברויאר ועוד. בכל אופן, אני לא עוסק בנושאים הללו כי הם נראים לי די ספקולטיביים ולא מובילים לשום מקום. כאמור, לא הייתי בונה מאומה על סתירה מקראית ולא על פתרונה.

. הגיב לפני חודש 1

לדעתי הישוב של הרב בתשובה הראשונה הוא לא נכנס לכתוב.
בכל אופן, רציתי לשאול, גם לי הנושאים נראים די ספקולטיביים, אבל שמעתי מאחד החוקרים שמבינים בתחום שלטענתו מדע חקר המקרא הוא לא פחות מדע מפיזיקה ומדעי הטבע.
ושהוא מראה שכמו זאולוג מנתח את החיות למשפחות כך גם המדען יכול לנתח את הטקסט לתעודות.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

ואני שמעתי מאסטרולוג שהאסטרולוגיה מוצקה יותר ממתמטיקה ופיזיקה גם יחד.

Moshe Sellam הגיב לפני חודש 1

לא הייתי משווה בין תחומי המדע האלה. אני בספק אם אפשר אפילו לעשות ניסוי מבוקר עם ניבויים בתחומים האלו של חקר מדע המקרא. זה נראה מדעי כביכול כי אוספים מידע בלי להניח הנחות לגביו ומנסים להיות אמפיריים אבל כאמור זה רחוק לדעתי. רק בגלל שזה באקדמיה זה מרגיש כאילו מדעי.

השאר תגובה

Back to top button