על הניסים

שו"תקטגוריה: אמונהעל הניסים
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום רב

ברצוני לשאול את הרב לגבי נסים שמתוארים בתורה. יש תיאורים שקשה לאדם שלא נתקל בהם אף פעם לקבלם. לדוגמה: מטה שנהפך לנחש. מים שנהפכים לדם. אתון שמדברת כאחד האדם. נחש שמפתח דיאלוג עם האישה [אם כי שם יש הטוענים שמדובר במשל]. שאלתי  א. האם לדעת הרב תיאורים אלו היו במציאות ואם אתה סובר שזה רק משל וכדומה האם אתה מאמין בזה באמת…? 
ב. האם חוקי הטבע הידועים לנו, הסותרים היתכנות מקרים כאלו כגון: תאים חיים שנוצרים מדומם. במידה שזה אכן קרה מה זה אומר שאלוהים יכול לשנות את הטבע בכל עת והוא לא מוגבל לחוקיו? אם כן האם לדעתך זה יכול להסביר היתכנות לאמונת תחיית המתים ? 
לדעתי כל העניין של הנסים בתורה ובנביא [ששם זה גם לא מבייש סרטי מדע בדיוני כגון : אש משמיים. עגלות שפורחות באוויר. קערות שמן שנוצרות מעצמן. וכו..] ובזמן חכמי התנאים והתלמוד, מאוד מבולבל. אשמח אם הרב יעשה מעט סדר בנושא .   
תודה מראש
אדם פשוט

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

א. מכיון שבתקופה הקדומה היו ניסים אז ייתכן שזה היה באמת. אם כי בהחלט אפשרי שכל אלו הם משלים. לא הבנתי את השאלה האם אני מאמין באמת במשלים.
ב. ברור שאלוהים שברא את חוקי הטבע לא מוגבל על ידם ויכול לחרוג מהם. הפה שאסר הוא הפה שהתיר. בפועל נראה שלפחות בימינו הוא לא עושה זאת. לגבי תחיית המתים, האמונה הזאת ודאי תיתכן (מי שיצר את העולם ואותנו יכול לחיות מתים). לכן אין שאלה של היתכנות. האם זה יהיה בפועל? איני יודע.
בזמן התנאים והאמוראים אני משער שלא היו נסים. שם מדובר באגדות ומשלים ולא בתיאורים עובדתיים. וכן הוא בהקדמת הרמב"ם למשנה שמחלק בין שלוש כתות בהתייחסות לאגדות: השוטים שרואים הכל כפשוטו. הרשעים שמפרשים שהכל פשוטו וטוענים שזה לא ייתכן ולכן מזלזלים בהן. והחכמים שמבינים שיש בהם משלים והדברים לא בהכרח אמיתיים. כידוע, גם ביחס לאירועים בתנ"ך הרמב"ם מפרש כמשלים או חלום (למשל התגלות המלאכים לאברהם).

השאר תגובה

Back to top button