פתיחת ישיבה חריידית בשכונה חילונית ?

שו”תקטגוריה: מוסרפתיחת ישיבה חריידית בשכונה חילונית ?
בנימין גורלין שאל לפני 11 חודשים

שלום רב,
מה דעתו של הרב בנוגע לפתיחת ישיבה חריידית בשכונה חילונית, מצ”ב קישור
https://mobile.kikar.co.il/article/372531
האם זהו מעשה ראוי כאשר השכנים מתנגדים וטוענים לפגיעה חמורה באיכות חייהם ובמרקם החברתי , והאם אכן יש הבדל עקרוני בין פתיחת ישיבה חריידית בשכונה חילונית לפתיחת בית ספר חילוני בשכונה חריידית ?
בברכה, בנימין

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

לא רואה בזה שום בעיה. דווקא הקמת בי”ס חילוני באיזור חרדי זה יותר בעייתי, כי שם באמת נוצרת בעיה לתושבים (עם הלבוש של התלמידים והתנהגותם).

בנימין גורלין הגיב לפני 11 חודשים

האם הרב יוכל להסביר מדוע התנהגות החילונים באמת גורמת לבעיה לחריידים ואילו התנהגות החריידים באמת אינה גורמת לבעיה לחילונים, אני לא מבין את ההבדל, האם תלונות החריידים שוות יותר מתלונות החילונים, האם החילונים משקרים / מדמיינים בכל הנוגע לפגיעתם הרעה של החריידים בהם ?

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

זה עניין של התרשמות. החילונים דוגלים בחינוך פתוח והלבוש החרדי ודאי לא מפריע להם. הם לא חייבים להיות בקשר עם אנשי ביה”ס. אבל החרדים לא רוצים לבוש חושפני ותערובת של בנים ובנות, ושיח גס וקולני וכו’. לכן בד”כ אני לא קונה את הטענות של חילונים על פגיעה. בעיניי, במקרים רבים זהו סוג של אנטישמיות.

דני הגיב לפני 11 חודשים

הבעיה כאן היא אחרת.הישיבה הזו הוקמה תוך כדי הלילה וללא אישורים או על פי החוק.הכעס של השכנים הוא מוצדק.בתור ירושלמי אני מכיר את התופעה המכוערת הזו של השתלטות ונסיון לערער על הצביון המקומי.ולצערי היא מגיעה רק מן הצד החרדי (יכול להיות שיש גם כפייה חילונית אך היא פחות מצוייה) היו הרבה שכונות מעורבות בירושלים שבהם כל המגזרים חיו בשלום זה עם זה.עד שהגיעו כמה חרדים קיצוניים והחליטו לשנות את הצביון של השכונה בכוח אם זה ע״י חסימת כבישים בשבת על דעת עצמם.או דירשה לסגור חנויות שפתוחת בשבת.או אפילו דחיקה של הציבור הדתי לאומי מבתי הכנסת בשכונה (עיין הוויכוח על בית הכנסת בגבעת המבתר) עיין בכתבה:https://www.makorrishon.co.il/opinion/58021/

מיכי הגיב לפני 11 חודשים

אלו עניינים אחרים. אם זה כך, אז יש צדק במחאות (לא קראתי את הלינק הנ”ל).

ט הגיב לפני 11 חודשים

לדעתי באופן כללי תמיד צריכה להיות סימטריה. אם ליוסי מפריע שאני מרעיש לו באמצע הלילה אז אני לא מוכן שהוא ירעיש לי באמצע הלילה גם אם במקרה אני חרש. מדוע? ראשית כי כעובדה פסיכולוגית חוסר סימטריה זה מעצבן גם אם אין לזה הצדקה תיאורטית. ושנית ויותר חשוב, כפי שכבר עמדו על זה לא מעטים, שאחרת אין לאף אחד מוטיבציה להימנע מהגבלת האחרים בתואנת פגיעה. מי שחורג ממצב האפס (עליו יש לדון) צריך לשאת בעלויות ולא אף אחד אחר. הפגיעה היא בוודאי אמיתית, אבל בלי תמריצים שום דבר לעולם לא זז, והתמריץ יכול להיות או פיצוי שווה או הגבלה שווה.
עם זאת אני חושב שבמקרים קונקרטים ההתנגדות של חילונים ואחרים היא סתם רתיעה דוחה מחרדים (ואני כתשובת המשקל נרתע בס”ד מהמתנגדים האלה), אבל מניע פסול לא פוסל את המסקנה אם יש לה הצדקות אחרות.

צחי הגיב לפני 11 חודשים

בניומין גויירלייין,

מדוע אינך מתפלא ושואל ומבקש על התנהגותם של נערייי הגבעויית או המתנחלייים למיניהם?

מדוע אינך מתפלא ושואל ומבקש על התנהגותם של אנשי השמאל הקיצונייים או אף שאינם קיצוניים?

מדוע אינך מתפלא ושואל ומבקש על התנהגותם של שויטריייים פראי אדם?

מדוע אינך מתפלא ושואל ומבקש על התנהגותם של חייליייים שסרחו ואבדו צלם אנוש?

למה נדבקת דווקא לחריידיייייייייייייייייייייייייייייייייים???

חיים הגיב לפני 11 חודשים

בנימין,

הייתי מציע שתגוון קצת.

במקום לבקש תגובתו של הרב על כל פרסום ב”כיכר השבת”, תנסה לבקש תגובה ב”כיכר השבת” לכל פוסט שהרב מעלה כאן באתר.

מה דעתך?

השאר תגובה