צמחונות ומוסר

שו"תקטגוריה: מוסרצמחונות ומוסר
דביר שאל לפני 2 שנים

שלום הרב!
ראיתי שהרב כותב בכמה מקומות שראוי להיות טבעוני בגלל התעשיה שגורמת לדברים בלתי מוסריים בעליל.
רציתי לשאול למה להדגיש דווקא את התעשייה? האם עצם השחיטה היא בסדר מבחינה מוסרית? האם הריגת בעלי חיים אפילו שגודלו בתנאים טובים היא מוסרית?
תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

כל עוד לא כואב להם ולא נגרם סבל לסביבתם איני רואה בכך בעיה משמעותית. אין ערך לחיי בהמה (אלא יש בזה בל תשחית). אמנם בהחלט ייתכן שיש מעלה לא להיזקק גם לזה.

כריסטופר רובין הגיב לפני 2 שנים

ראוי לציין שגם לחיי אדם אין ערך מוסרי אלא רק לתחושות ההנאה והסבל שלו. יש שלוש בעיות באיבוד חיי אדם: א' בשעת ההריגה עצמה הוא סובל ב' איבוד ההנאות העתידיות שלו ג' סבל לסובביו שאיבדו אותו ואיבוד ההנאות שהוא היה מייצר לאחרים. בעיה א' לא קשה כי בבוא יומו הרי יסבול צער המיתה ולכן רק צריך שבהריגה כעת יסבול לא יותר. בעיה ב' יש לפלפל בה טובא (מקביל לדיון על 'חיים בעוולה') ולדעתי אין בה ממש. בעיה ג' נפתרת אם הורגים גם את סובביו (ובסה"כ אולי את כל האנושות). ובהא סליקנא שמבחינה מוסרית אין בעיה כלל אם משמידים בין רגע את כל האנושות. ודון מינה ואוקי בבע"חים.
פעולת ההריגה עצמה כמובן שאין לה שום חשיבות (כפי שכל בר דעת החש לקמחיה מבין שאין חשיבות מוסרית לשום פעולה בפני עצמה. הציווי הוא לא לפעול פעולות שמביאות למצבים רעים, ותו לא מידי).

השאר תגובה

Back to top button