קדושה במחשב

שו”תקדושה במחשב
עומר שאל לפני חודש 1

שלום הרב
 
האם צריך לנהוג כבוד במדיה של פרויקט בר אילן כמו למשל בספר הלכה ואם אפשר גם למה
תודה
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

שלום עומר.
אני מקווה שתמחל לי על ההערה, אבל כשראיתי את השאלה הזאת רציתי למחוק אותה מיד. ניכר שלא השקעת שנייה אחת של מחשבה בניסוח והבהרת השאלה. למה בדיוק אתה מתכוון? שכשפרוייקט השו”ת עובר בין השולחנות האם צריך לקום בפניו? או שמא האם צריך לדבר אליו או עליו בגוף שלישי: “כבוד פרוייקט השו”ת אמר שכך וכך”, ולא “אמרת שכך וכך”? זה רציני?
אנא הקדש שנייה להבהרת השאלה לעצמך, ואז לנסח אותה בצורה בהירה. רצוי שתביא גם דוגמה להתלבטות מעשית שעולה ממנה. ואז תוכל להעלות כאן שאלה למענה ולדיון.

עומר הגיב לפני חודש 1

סליחה אני חשבתי שזה מובן כתבתי כמו על ספר

השאלה אם צריך להתנהג איתו כמו שעושים לספר לא שמים עליו דברים ולא זורקים לרצפה

כי מה ההבדל בגלל ששצריך מכשיר {מחשב} כדי לקרוא אז זה לא ספר? ואם אני צריך משקפיים

האם זה בסדר ללזרוק את הפרויקט בר אילן על הרצפה

עומר הגיב לפני חודש 1

אני יגיד את האמת אני הרבה זמן חשבתי שזה ממש כמו ספר גמרא או הלכות וככה עשיתי אבל צחקו עלי ואני מצידי זה ספר בדיוק

עומר הגיב לפני חודש 1

וגם העיניים זה רק מכשיר כדי לראות זה כמו המחשב

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

עקרונית אתה צודק. המידע שנמצא בספר קודש אינו שונה ממידע במאגר מידע דיגיטלי. בשני המקרים דרוש מכשיר כדי לפענח את המידע ולהפוך אותו לדברי תורה (המחשב או העין והמוח).
מעיקר הדין החובה ההלכתית הפורמלית לכבד ספרים היא רק בספרים שכתובים בדיו על קלף (ספרי תורה כשרים, או שאריות שלהם). אבל נהגו לכבד גם ספרים מודפסים. ראה סקירה כאן:
https://ph.yhb.org.il/07-06-05/
להבנתי מקור העניין הוא היחס הראוי לדברים שבקדושה ולא דין פורמלי. ולפי זה, בהחלט יש מקום לתת יחס מכבד לדיסק שמאוכסנים בו דברים שבקדושה. יש נטייה אינטואיטיבית לומר שזה לא אותו דבר, כי דבר מודפס התרגלנו שהוא דבר שבקדושה (כלומר אנחנו לא רואים בו אמצעי שניתן לשחזר ממנו דברי תורה אלא זה עצמו דברי תורה), אבל דומני שזה רק הרגל. כך למשל כתבו הפוסקים שמשעה שנוצרו ספרים מודפסים אף שאין בהם קדושה מעיקר הדין יש לתת להם אותו יחס (ויש לזה השלכות מעשיות, כמו הצלה משריפה בשבת וכדומה). לכן מסברא בהחלט יש מקום לומר אותו דבר ביחס לדיסק, שהוא הספר המודפס של ימינו.
אני יכול להבין מי שיחלק ויאמר שזה נכון רק להדפסה ולא לאכסון בדיסק, אבל בהחלט יש מקום לסברא שלך. לפחות כאשר מדובר בדיסק שמשמש רק לזה ובפרט אם ברור מבחוץ שזהו שימושו. המטרה של כל זה היא ליצור אצלנו את היחס הנכון לדברים שבקדושה (כלומר בגברא ולא בחפצא), וזה קיים גם ביחס לדיסק.
וכבר כתב הרמ”א בתחילת או”ח: ואל ייבוש מפני המלעיגים…

עומר הגיב לפני חודש 1

חזק וברוך כבוד הרב תודה רבה

השאר תגובה