קוגיטו וודאות קיומית

שו”תקוגיטו וודאות קיומית
א שאל לפני 3 שנים

שלום  הרב
לגבי טיעון הקוגיטו של דקארט-
רציתי לדעת מדוע הטיעון לא תקף. האם אין וודאות ברורה בכך שאני קיים ומסוגל לטעון טענות? מה האלטרנטיבה? ואם יש אלטרנטיבה מי הגה אותה אם לא מישהו קיים? איני מבין איך יש אפשרות לסתור את הטיעון הזה בכלל. ברור הרי שכל צורה שננסה לסתור את הטיעון אנחנו מניחים בתור הנחת יסוד שיש מי שמנסה לסתור את הטיעון. אז הרי לנו הנחת יסוד ברורה שאי אפשר לסתור שתמיד יש מי שמנסה להשיב. האם יש איזושהי אפשרות לפרוך דבר כזה? כוונתי  היא שגם לוגית כל טיעון שנטען נגד הטיעון מניח שיש מי שטוען את אותה הטענה ושיש לה פשר בכלל. אז כולנו מניחים את ההנחה הזו בתור הנחת יסוד לדיון. לא? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

הוא מניח שאו שאני חושב שאני חושב או שאני חושב שאיני חושב או שאני חושב את הספק. אבל אני יכול גם לא לחשוב בכלל.
אני ככמובן מדבר רק במישור התקפות הלוגית. לגופו של עניין ברור שהוא צודק. אני חווה את עצמי ולכן אני קיים.

אריק הגיב לפני 3 שנים

תודה.
אבל גם אם אני לא חושב כלום, אני לא יכול לדעת את זה. ומרגע שאני “יודע” את זה, סימן שאני חושב. אני גם יכול לא להיות קיים ואז המסקנה אני קיים היא לא נכונה. אבל לא ברור לי לוגית איך אפשר להגיד דבר כזה. כי ברגע שטענת איזושהי טענה אז אתה מניח את יכולתך לטעון טענות. איך לוגית אפשר להתווכח עם זה? תיתן לי טיעון לוגי? אתה בהכרח סותר את עצמך, לא? כלומר גם לוגית נראה שזה טיעון מנצח. אז מדוע לא להגיד שגם לוגית מדובר פה בהוכחה? לא הבנתי איך בדיוק אפשר להתחמק מזה בתעלולים לוגיים. כל נסיון לצאת מהנחת היסוד שאני חושב גוזרת את זה שאני חושב.

ומדוע אם כן אתה רואה בהוכחה הזו הסבר שהוא “סביר” ולא וודאי? הרי זה ברור מאליו וככ אינטואיטיבי, מדוע לא לאמץ את זה בתור משהו וודאי לגמרי?

רוני הגיב לפני 3 שנים

דקארט בסך הכול רצה להראות שאי אפשר להטיל ספק בקיום העצמי. ובכך הוא צדק, שהרי צריך להתקיים על מנת להטיל ספק.
הטיעון שלו נכון, כל עוד מבינים מה הוא מנסה לעשות ומה לא.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

מבחינתי התחושה שאני קיים מספיק ודאית גם כשלעצמה. אם אתה מחפש משהו מאד אינטואיטיבי. אבל אם זה לא מספיק ואני נזקק לקוגיטו הרי זה מפני שמחפשים וודאות לוגית מוחלטת ולא אינטואיציה, כלומר טיעון שנכון בוודאות ולא מבוסס על הנחות. הקוגיטו אינו כזה.
הסברתי שלוגית ייתכן שאני לא חושב (הטענה שאני חושב היא טענת עובדה, ולכן כפופה לכל הבעיות של טענת עובדה).

רוני, כוונתך לומר שעדיין ייתכן שאני לא חושב (וגם לא מטיל ספק) ולא קיים. הן הן דבריי.

השאר תגובה