רעק"א

איש לא ברור שאל לפני 2 שנים

ההייתיבשיעור שדן על יכולתנו לחלוק על הראשונים והרב בשיעור הביא כדוגמא את ר עקיבא אייגר שלמרות גאנותו ביטל את עצמו מול הראשונים  ואותו רב אמר ובצדק מי שיראה את הרשב"א יראה שיצירתו הרבה יותר משמעותית מר עקיבא אייגר השאלה שלי האם לרב נראה שהרשב"א באמת יותר מרעק"א  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

לא יודע להעריך את היצירות הללו. ככלל, די ברור שרעק"א היה בעל יכולת אנליטית גבוהה לאין ערוך מהרשב"א (אלא אם הוא החביא היטב את יכולותיו).

איש לא ברור הגיב לפני 2 שנים

אז אם כן ההתבטלות שלו היא בטעות ?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

אכן. ואולי היה שם שיקול חינוכי לציבור (כמו שמצוי במקומותינו להאדיר את הקדמונים מעבר לסביר). אבל סביר יותר שרעק"א התחנך כמו כולנו על גדלות הראשונים ואולי חשב באמת שהוא כאצבע בקירא בסברא מולם.

בס"ד י"א בכסלו פ"א

הרי הלמדן מגיע לניתוחיו האנליטיים ולהבחנותיו מתוך ראיית המורכבות שבדברי הראשונים שבתורתם יהגה. הוא מבחין בכך שהרמב"ם אומר כאן דבר אחד ושם הוא אומר דבר שונה, ומכיוון שהוא מניח שהרמב"ם אינו סתם זורק כאן כך ושם את ההיפך – הוא טורח ומבין שצריכה להיות הבחנה דקה המיישבת את שני המקומות יחדיו.

כשהלמדן תופס את גודל העומק והמורכבות שבדברי הקדמון – מבין הוא את העומק והחכמה הטמונים במילותיו הקצרות של החכם הקדמון, ולכן הערכתו כלפי מי שעורר אותו להבחנות הדקות – עולה וגוברת.

בברכה, ענר אשכול פישל- וורקהיימר

השאר תגובה

Back to top button