שאלה לגבי שיעור חדשנות רפורמה ומסורת‎‎

שו”תקטגוריה: מטא הלכהשאלה לגבי שיעור חדשנות רפורמה ומסורת‎‎
ע' שאל לפני 3 שבועות

בס”ד
 
שלום הרב,
פספסתי את שיעור 7 והשלמתי מהטור,רציתי להבין האם הכוונה שטענת “פאסט ניעשט” היא טענה רפורמית? ככה הובן מהטור אבל בשיעורים עצמם זה לא היה נשמע כך (כולל בשיעור 8 שסיימתי היום).
 
דבר נוסף, בשיעור 8 היתה נגיעה קצת בנושא של טעמי המצוות. התחלתי להעביר חבורה על דיני טבילת כלים, בפעם הראשונה עבדנו במקור הדין ורציתי לעסוק בפעם הבאה בטעם המצווה. אשמח אם יש לרב תובנות “מעניינות” בנושא. בגדול יש את טעם הירושלמי של “גיור” הכלים שמעלה כמה תמיהות, אבל נשמע שהטעם הכי חזק הוא “גזירת הכתוב” וכל השאר זה לא כ”כ חזק. אם יש לרב הצעה למקורות מעניינים, או רעיון מעניין בנושא זה אשמח לשמוע.
 
תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 3 שבועות

בהחלט לא רפורמי. הבאתי דוגמאות לפאסט נישט לגיטימי (ערכאות, איבוד ע”ז ועוד).
אין לי רעיונות כאן. ככלל, איני עוסק בטעמי המצוות.

 

ע' הגיב לפני 3 שבועות

תודה, בטור כתבת על דוגמא של בית חכם מהרב אריאל כדוגמא לטענה רפורמית.

בעצם, התשובה ללמה טובלים כלים היא: כך ה’ אמר!

מיכי צוות הגיב לפני 3 שבועות

אכן, הדוגמה שם נראית לי בעייתית. זה לא פאסט נישט במישור הערכי, שאז ניתן לראות כאן קונפליקט בין הלכה למוסר והכרעה (לא הלכתית) לטובת המוסר. אצל הרב אריאל הוא מחליט מסברא בעלמא על איסור הלכתי ללא מקור וללא מדרש שמרני. לזה נדרש בי”ד.

ע' הגיב לפני 3 שבועות

בס”ד

זה פאסט נישט הלכתי, לא?
למה יש עדיפות לפאסט נישט מוסרי?

לשניהם אין הוכחות או מדרשים אלא שכל ישר שאומר: “לא יכול להיות כך!”

מיכי צוות הגיב לפני 3 שבועות

בגלל שבפאסט ניטש מוסרי יש קונפליקט בין ההלכה למוסר. מקור ערכי המוסר הוא המצפון (שמכיר בזה כציפייה של הקב”ה מאיתנו) מול ההלכה שמקורה בתורה. ההכרעה היא חוץ הלכתית, כלומר אנחנו לא נאמר שההתנהגות המוסרית היא צו ההלכה, כי היא לא. אבל המוסר גובר על ההלכה.
לעומת זאת, בפאסט נישט ההלכתי של הרב אריאל, הוא מציע פסיקת הלכה ולא הנהגה ראויה. להלכה צריך מקור. ואם ההלכה מתירה גרמא אז הוא לא יכול לאסור בגלל פאסט נישט. וקשה לקבל שיש כאן קונפליקט של משהו מול ההלכה, שהרי המשהו המנוגד הוא עצמו הלכה ולא ערך אחר (מוסרי וכדומה). במקרה כזה ניתן לכל היותר לקבוע תקנה או גזירה דרבנן שאוסרת את זה, אבל זו סמכות שמסורה לבי”ד הגדול.

השאר תגובה