שאלה על פעולת המוזיקה על החוויה

שו”תקטגוריה: מחשבהשאלה על פעולת המוזיקה על החוויה
שי זילברשטיין שאל לפני 3 שנים

שלום הרב מיכאל,
האם יש לרב הסבר לדרך הפעולה של המוזיקה על החוויה ?
איך נבל חצוצרה וכינור שמשמיעים קול בהרמוניה (השלמה הדדית) מייצרים חוויה ?
שאלתי מרצה לפסיכולוגיה והיא ענתה לי תשובה חסרת ערך, היא אמרה לי ”כי זה פונה ישירות לרגש ולא לשכל” (את זה כבר ידעתי…)
יש לרב רעיון איך מוזיקה משפיעה על מצב הרוח ?

כמובן, אני לא מדבר על שירים כדוגמת toy או ”אני מת עלייך בובה” אלא על מוזיקה דרמטית שמשתמשים בהם גם בהוליווד כדי לעורר רגשות כדוגמת:

אצלי באופן מוזר המוזיקה הזאת מעוררת חוויות דתיות…

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

נדמה לי שניתן ו/או צריך להסביר זאת בשני מישורים שונים: במישור המוחי מדובר בעירור של הנוירונים, וכנראה שהמבנה הנוירוני שלנו מקבל כקלט מוזיקה הרמונית זה מעורר אצלו רגשות והתרגשות (כמו עירורי אודיו אחרים). במקביל במישור הפסיכולוגי אפשר לומר שזה פונה לרגש ולא לשכל או משהו כזה.
אגב, אני לא בטוח שזה פונה לרגש ולא לשכל. ייתכן שיש לו משמעות כלשהי במונחי אינטואיציה ולא רק ברגש. אצל מישהו שמתמצא במוזיקה נראה שהמבנים הללו אומרים לו יותר. בעצם המוזיקה היא הפשטה אחת אחרי השירה. השירה היא הפשטה של המילים שמופיעות בה, וכשמפשיטים את המילים נותרת רק המוזיקה. אגב, כשמפשיטים גם את ההרמוניות המוזיקליות נותר רק הקול, ואולי זו משמעות התקיעה של השופר (ראה מאמרי על השופר).
בשולי דבריי, ניתן לשאול לגבי הקשר בין המישורים וה מחבר את שלוש הפסקאות דלעיל. להערכתי, אם אכן צודקת אותה מרצה וזה פונה לרגש, אזי ההסבר במישור הראשון מספיק. מדובר בתגובה של המערכת הנוירונית שלי לקלט שהיא קיבלה, וזה בא לידי ביטוי ברגשות שלי. הרגשות אינם בשליטה  אלא מתעוררים מבפנים בצורה כלשהי (כנראה מהנוירונים). אבל אם מדובר במשהו שפונה לשכל, כלומר שיש לי שליטה/השפעה על מה שמתעורר אצלי למשמע המוזיקה, או אז אולי לא מספיק לנתח את התגובה הנוירונית כי היא מייצגת רק את הפעולה האוטונומית של הגוף שלי בלי הממד הקוגניטיבי-רוחני. 

שי זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

תודה.
חשוב לי לוודא אם הבנתי את ההשערה שמדובר על פעולה אינטואיטיבית: הכוונה שלך שהמוסיקה מעלה להכרה את מה שאני כבר יודע, מעצמי ? (‘היזכרות’ במונח של אפלטון)

י.ד. הגיב לפני 3 שנים

יש ב”דלדולה של הרוח באמריקה” של אלאן בלום דיון על מוזיקה. הוא טוען שיש משהו ברברי במוזיקה כי היא לא פונה לתבונה אלא לרגשות ומפעילה אותם.

mikyab123 הגיב לפני 3 שנים

גם ייתכן, אבל לא לזה התכוונתי. בכמה מקומות הסברתי שאינטואיציה היא כוח הכרתי ולא מחשבתי טהור. האינטואיציה “רואה” במוזיקה רעיונות )לא בהכרח מנוסחים(.

mikyab123 הגיב לפני 3 שנים

ביחס לדברי בלום, הייתי אומר פרימיטיבי )=קמאי( ולא ברברי. וכבר כתבתי פעם שקמאי יש כפל משמעות: 1. עתיק ופשוט ולא מפותח. 2. עמוק ולא מנוסח. ודוק היטב.

דניאל הגיב לפני 3 שנים

מוזיקה בחלט כוללת בתוכה רעיונות (או עמדות), ולא רק התרגשויות.
(לא במקרה סטאלין ודיקטטורים אחרים רדפו מלחינים שהלחינו מוזיקה שלא עולה בקנה אחד עם הקומוניזם הטוטאלטרי.)
מוזיקה יכולה להכיל נון-קונפרמיזם, אמונה בחירות האדם, גישה אינלקטואלית כלפי אומץ, חוצפה, כניעות וכו’ וכו’ גם אם היא לא מנוסחת במילים (אומץ חוצפה וכניעות אינם רק רגשות, הם גישות, עמדות כלפי המציאות. הם קביעות איך נכון להתייחס למציאות. אגב, למעשה אין רגשות אנושיים שלא עומדות מאחוריהם גם עמדות ותפיסות של המציאות ושל איך נכון להתייחס למציאות ומה חשוב, ומהו האדם).
אלה גישות מופשטות שיכולות להיות מומשגות מילולית ורעיונית ויכולות לא.

השאר תגובה