ארץ ישראל

שו”תארץ ישראל
לגינא שאל לפני 2 חודשים

איך יודעים שארץ ישראל של היום היא ארץ ישראל של התורה ומצרים של היום זה מצרים של התורה ויריחו ומדבר סיני וים המלח וכדומה אולי הכל קרה במקום אחר איך יודעים? מסורת אין כי היו בגלות וכמה כבר נשארו בארץ מעט מאד זה לא דומה ללשון הקודש למשל שעברה במסורת מיליונים ששמעו ממיליונים עכשיו מה תגיד לי אם מוצאים התאמה בין הרבה הרבה פרטים גיאוגרפיים בתנ”ך שמתאימים לארץ הזאת או למצרים אז זה מוכיח אבל ממתי סומכים בהלכה על ארכיאולוגיה ח”ו הרי לא מזיזים את שיעור הביצה והזית וגם את גודל האמה לא מחליטים לפי מדידות בהר הבית כמו שאומרים שגורן עשה אז האם מצוות התלויות בארץ זה היום רק מדין ספק ואולי חשבתי השערה שכמו אם מישהו במדבר לא יודע מתי שבת הוא סופר שבע ועושה שבת אז ככה אנחנו לא יודעים איפה הארץ ישראל (אולי היא בברזיל של היום?) אז העם החליט על מקום ויופי עושים בו ארץ כמו שבת במדבר האם זה רעיון אפשרי בבקשה לא למחוק זאת נשמעת שאלה מפגרת אבל אני מחפש תשובה חדה וצלולה 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

את זה אתה צריך לשאול את אלו שלא מקבלים תוצאות של מחקר מדעי ולא אותי. אני מניח שגם הם יאמרו לך שיש מסורת. גם מסורת שאינה של מיליונים היא מסורת, מה עוד שהמסורת על כך עברה לא רק אצל יושבי הארץ אלא אצל יהודים בכל העולם.
וכי על העובדה שהיה נפוליאון אתה למד רק מיושבי צרפת דהיום? ועל זה שקולומבוס גילה את אמריקה אתה למד מיושבי אמריקה דהיום?
ומניין לך שהתלמוד שבידינו הוא התלמוד שנערך בבבל לפני 1500 שנה?
בהלכה ובתלמוד מקובל שכדי להעלות ספק צריך סיבה. יש דברים מוחזקים ורק אם יש ערעור רציני עליהם אנחנו מוותרים עליהם ובוחנים אותם מחדש. ילד גדל אצל שני הורים. אולי הוא ממזר או גוי אסופי? החזקה הקובעת היא מה שהעולם מחזיק אותו להיות בנם.

השאר תגובה