גזענות

שו”תגזענות
אורי שאל לפני 2 חודשים

לפי ויקיפדיה:”גִּזְעָנוּת היא עמדה שלפיה בקרב בני אדם מתקיים קשר הכרחי בין מוצאם לבין תכונות אופי מסוימות, או לעיתים גם כישורים שכליים או לעיתים סגנונות תנועה והליכה, כך שהיחיד אינו נשפט על פי ייחודו האישי אלא על פי השתייכותו לקבוצה בלבד.”
אם אני בעל עסק שמפחד ומסרב להעסיק ערבים כי אני מכיר מקרים שבהם עובדים ערבים רצחו על רקע לאומני חברים שלהם לעבודה אפילו שאני בטוח שממש לא כולם ככה  אני גזען?
או אם אני בעל מלון/מסעדה שנתקל הרבה בגניבות/בריחות ללא תשלום מצד יהודים/ערבים/שחורים/שוודים ואני מחליט לא לתת להם שירות או לחייב אותם לשלם לפני שמקבלים את המנה, שוב אף על פי שאני יודע שלא כולם ככה.. אני פשוט רוצה לשמור על הכיס. יש פה בעיה של גזענות? כמובן מבחינה מוסרית ולא משפטית
אם במקרים האלה יש גזענות (לפי ההגדרה שציטטתי) אני מבין למה (למרות שיש לי תחושה לא ברורה שלא), אבל אם לדעתך זו לא גזענות אשמח להסבר.
 
 
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

ההגדרה הזאת לגזענות אינה נכונה. הקשר לא צריך להיות הכרחי וגורף ודי שיהיה סטטיסטי. וגם אז אין כאן גזענות אלא אם זה לא אמיתי. עסקתי בהרחבה בהגדרת המושג והשלכותיו בכמה טורים, ובעיקר בטור 445. ראה גם טור 5, 10, 152, 484 ועוד. 

השאר תגובה

Back to top button