האם פרעה רשע ?

שו”תקטגוריה: כלליהאם פרעה רשע ?
EA שאל לפני 3 שבועות

מספרים שפרעה היה רשע מרושע שעשה את עם ישראל לעבדים וכו וכו. 
בשבת נפל לי האסימון, שאולי הוא לא באמת רשע. מה הוא הסיפור ? הוא רואה שעם זר וחיצוני מתעצם ומתרבה בארצו. 
הוא רק רואה סכנה לארצו ולעמו ! הוא לא רשע, הוא פשוט פוליטיקאי. הוא מלך על ארץ בסכנה, אז הוא לוקח את האחריות ועושה מה שצריך. הוא כמו Zemmour של היום. אבל לא רשע. 
בתקופה שבה הוא חיי זה לא היה דווקא רע לשעבד אנשים. הוא עשה כמו שהיו עושים אחרים. 
בקיצור, למה הוא מתואר כמו רשע ? 

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

שאלה מעניינת. אם אכן נשקפה סכנה כזאת אז הוא נהג כראוי ובאמת אינו רשע. אבל אם לא הייתה סכנה והוא הכריז על סכנה כדי שתהיה לו לגיטימציה להתעלל בישראל (כמו הנאצים) אז הוא רשע. ומה אם הוא טעה וחשב שיש סכנה למרות שלא הייתה? כאן זו טעות סובייקטיבית. הוא עשה מעשה רשע אבל בכוונתו לא היה רשע. ראה טור 372.

טירגיץ הגיב לפני 3 שבועות

(אולי טריוויאלי אבל אנלוגיה חדשה היא אצלי, שההתעניינות המופלגת בשיפוט לשיטתו מזכירה את עניין מנגנוני הגרמא המיקרוסקופיים בשבת)

אביב הגיב לפני 3 שבועות

לא הבנתי,גם אם נניח שהוא סבר שאכן נשקפת סכנה לעמו האם זה מצדיק רצח תינוקות?(“כל הבן הילוד היאורה….”)

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

למה לא? אם זה בגדר עמלק שכל ילד בחזקת שיגדל להיות צורר המצרים אפשר להבין שזה מה שהוא עושה. זה מה שאנחנו אמורים לעשות לעמלק, לא?

אביב הגיב לפני 3 שבועות

גם אם נניח שפרעה פעל כך בגלל שסבר שנשקפה סכנה קיומית לעמו עדיין שייך לשאול למה זה מצדיק הרג תינוקות( ״כל הבן הילוד היאורה…..״) ? זה לא מספיק כדי להיקרא רשע?

אביב הגיב לפני 3 שבועות

(סליחה ששאלתי את השאלה פעמיים פשוט לא ראיתי את התגובה שנקלטה) לגבי עמלק זה באמת שאלה אבל אפשר לטעון שהצווי האלוהי לרצוח את עמלק גובר על הצווי המוסרי אבל פרעה גם אם הוא חשב שכל ילד בחזקת רוצח לכשיגדל עדיין אין לזה הצדקה מוסרית כל כל עוד זה לא קרה בוודאות(אמנם בהחלט לא מדובר בפגם מוסרי גדול וזה לא מצדיק להפוך אותו לרשע מרושע)

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

לגבי עמלק לא טענתי את זה. טענתי שאם יש עם שמגדל את ילדיו להיות רוצחי המונים יש הצדקה להרוג אותם כתינוקות. בבחינת “נהרגים על שם סופם” (בן סורר, בא במחתרת). חשוב על תקופת השואה. האם לא נכון להרוג תינוקות שגדלים במחנה של נאצים? לדעתי בהחלט יש מקום לזה.

Back to top button