העדפת מחוסנים על פני לא מחוסנים – השתלת איברים והמסתעף מכך

שו”תקטגוריה: כלליהעדפת מחוסנים על פני לא מחוסנים – השתלת איברים והמסתעף מכך
ג'וזף שאל לפני 2 חודשים

שלום

השבוע פורסמו דבריו של רופא לב בשם יעקב לביא שטען כי הוא מקדם מהלך של מתן קדימות למחוסני קורונה על פני לא מחוסנים לעניין השתלת איברים (לדעתי דיבר על ראות)

מה דעת כבודו בנידון?

ובמידה והיא חיובית – מדוע שלא יהיה לגיטימי ללכת צעד אחד קדימה ולהסכים לכליאתם במתחמים מבודדים, בהם ידאגו הם בעצמם למשאבים יקרים ויתקיימו בכוחות עצמם?

מדוע עלינו לתת יד לפרנסת הרוצחים האלה (בהשראת דברי ראש ממשלתנו הנכבד)

תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

מסכים לגמרי. לא מבין איך בכלל ניתן לחלוק על זה. כמו שנותנים עדיפות למי שחותם על כרטיס אד”י, ודאי יש לתת עדיפות למי שעשה את ההשתדלות הנדרשת. ובטח שזה נכון במקום שבו המדינה מחליטה לעודד אנשים לעשות זאת כי יש בעיה שרבים לא עושים זאת.
מה הקשר למתחמים מבודדים? זו שאלה רצינית?
הם לא רוצחים בשום צורה. הם בחרו במה שבחרו, גם אם לדעתי בטיפשות רבה. רק צריך לדאוג שלא יזיקו לאחרים. 

יהודה הגיב לפני 2 חודשים

האם ניתן על זו הדרך להמשיך לגבי מעשנים, שמנים ושאר אנשים שלא מקפידים על בריאותם? (במקרה שהם עושים זאת בזדון ולא באונס

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

יש הבדל גדול בין המקרים. ההחלטה לא לקבל חיסון היא החלטה מודעת של האדם על מדיניות עקרונית שלו. עישון או השמנה הם כניעה ליצר של אנשים שבעצם לא רוצים בזה. נפילות. זה הבדל גדול.
ועדיין איני שולל העדפה למי שנשמר טוב יותר, גם אם מחמת נפילה.
כמובן שכל דבריי כאן אמורים ביחס למצב שבו יש שני אנשים במצב דומה ובנסיבות זהות, ויש להעדיף אחד מהם. אין הצדקה לא לטפל כלל באדם בגלל החלטות שלו. גם ג’יי לביא לא הציע זאת.

ג'וזף הגיב לפני 2 חודשים

בוקר טוב

כתבת: :”ההחלטה לא לקבל חיסון היא החלטה מודעת של האדם על מדיניות עקרונית שלו. עישון או השמנה הם כניעה ליצר של אנשים שבעצם לא רוצים בזה. נפילות. זה הבדל גדול.”

1. מניין לך שכל או רוב מי שהחליט לא להתחסן לקח את ההחלטה מנימוקים שכליים “קרים” בלבד? אני למשל מכיר אנשים שלא התחסנו כי הם פשוט מפחדים מתופעות לוואי של חיסון חדשני שאושר (חלקית) במסלול מהיר וחריג. זה לא נחשב ככניעה ליצר הפחד?
2. וגם להיפך – ישנם אנשים שמעשנים או אוכלים בכמות מופרזת לא מתוך כניעה ליצר אלא בגלל שהם עשו ניהול סיכונים והחליטו שהסיכון לא מצדיק התנזרות מהנאת חיים (בעיניהם). הרי כולנו מכירים אנשים שעישנו עד גיל 100 בערך (לדוגמא הרב שך ז”ל)

לא ברור

ועקרונית – בעיניי זהו מדרון חלקלק ביותר שעלול להגיע למקומות אפלים

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אתה צודק עקרונית. אם יש מישהו שלא לקח חיסון בגלל פחד ולא בגלל החלטה מודעת הוא דומה למעשנים ולשמנים. אמנם מוזר שהוא לא מפחד מהמחלה עצמה, אבל זה אפשרי. אציין שלהתרשמותי אלו לא רוב האנשים. בכל אופן, אני מוכן לקבל את ההבחנה הזאת. הוא הדין לגבי מעשנים ושמנים.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

לגבי המדרון החלקלק, כבר כתבתי לא פעם שטיעוני מדרון חלקלק ממש לא חביבים עליי ובד”כ לא עושים עליי רושם גדול. זהו משכון ההווה הוודאי למען עתיד מסופק. אולי אכתוב על כך טור פעם…

השאר תגובה