הצו הקטגורי וחיסוני הקורונה

שו”תקטגוריה: מוסרהצו הקטגורי וחיסוני הקורונה
רפאל יהלום שאל לפני 10 חודשים

ישנם רבים שלא מעוניינים להתחסן כנגד נגיף הקורונה בשלב הראשון עקב החשש מהשלכות החיסון.
אנשים אלו מעוניינים בחיסון אך לא רוצים להיות שפני הניסיון.
לכאורה גישה זו היא כנגד הצו הקטגורי, מכיוון שאלו שלא מתחסנים לא נמעוניינים שכולם יחשבו כמוהם, והימנעות מהחיסון אמורה להיות פסולה מוסרית.
האם אכן כך פני הדברים?
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

לא בטוח. הרי לא כולם יכולים להיות ראשונים. מן הראוי שתיעשה הגרלה, ומי שייצא יקבל חיסון ראשון. כולם צריכים להיות מוכנים להיות הראשונים, אבל לא בהכרח שכולם צריכים לרוץ לנסות להיות הראשונים.

רפאל דיאמנט הגיב לפני 10 חודשים

יוצא שהגרלה היא הדרך הנכונה ברמת מקבלי ההחלטות.
אבל כשאין החלטה כזאת והציבור צריך לפעול בעצמו, חוזר הצו הקטגורי לחייב את מי שיכול לקבל חיסון ללכת ולקבל אותו.

אכילס הגיב לפני 10 חודשים

האם הצו גם מחייב את מי שיכול להיות רופא ללכת ללמוד רפואה ולהיות רופא? נניח שתהיה אותה כמות רופאים איתו ובלעדיו ונניח שרפואה היא תחום התרומה הגדולה ביותר שההוא יכול לנפק.

רפאל דיאמנט הגיב לפני 10 חודשים

לא יודע את התגובה שלך אכילס מתייחסת בדווקא לשאלה שלי, יותר נראה שזאת שאלה על הצו הקטגורי.
בכל אופן נראה שחלק מלהיות רופא זה לרצות להיות רופא, ולכן מי שזה לא עניינו ללמוד רפואה מוטב שלא ילמד רפואה וישאיר זאת לאלו שרוצים.

אכילס הגיב לפני 10 חודשים

אכן. אבל היא ממוענת אליך למען שָאוֹל מה מצאת במירוץ להיות בקבוצת המחוסנים הראשונה יותר מהמירוץ להיות בקבוצת הרופאים. אלו ואלו יש אחרים שמוכנים או עתידים להיות ראשונים/רופאים. אני לא מבין למה לדעתך רופא צריך לרצות מעצמו להיות רופא ולא לעשות את זה למען החובה הקטגורית (או למען הכסף והמעמד וכו’), אבל גם אם כן, בוודאי לא יחסרו תפקידים בעולם שאדם יכול לעשות גם מתוך החובה ויועילו לעולם יותר ממה שאולי החליט לעשות להנאת עצמו.
אציין שאני אישית נזהר חלילה לא לפלפל מדילי בגדרי הצו הקטגורי, יען בעיניי הוא בדותא חסרת שחר וירא אני להגג עליו ולהתפתל באד הוקיות יתרה פן אכנוס בחשש ליצנות רח”ל, ומ”מ עליתי לקרתא אתנהג בנימוסה וכי קמיבעיא לי לדידך קמיבעיא לי.

השאר תגובה