חדשנות שמרנות ומסורת

שו"תקטגוריה: הלכהחדשנות שמרנות ומסורת
יבול שאל לפני 3 חודשים

שלום הרב, קודם כל תודה על הסדרה, היה מעניין מאוד (שמעתי אותה בזמן הכלים ביום שישי). שתי שאלות:
א. לא הצלחתי להבין, מהיכן הסמכות של חז"ל להוסיף הלכות שאינן מבוססות על דרשי הפסוקים, אשמח אם תוכל להרחיב. ב. לגבי האינטואיציה של הדורות הקודמים, איפה עוצרת אינטואיציה זו? היא רק במידות הדרש? ולמה שלא נאמר שלראשונים גם הייתה אינטואיציה טובה משלנו, ולכן אסור לחלוק על דבריהם מחמת כך?
דרך אגב, לגבי הספר ששם את השלט לכוון לא להקיף את הראש וכו'. אם אני לא טועה, המקור לכך איפשהו בדברי האר"י. אני מניח שאין הכוונה שממש צריך לקיים מצווה וכפי שנוטלים לולב, אלא זה דרך לחיות בתודעה של עשיית רצון ה' (השערה שלי). 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

א. אתה מדבר על הלכות דרבנן? הסמכות היא מהתורה (לפי הרמב"ם). הלכות דאורייתא הם באמת לא יכולים להוסיף. הם יכולים להוסיף הלכות מסברא, אבל זה לא ממש דאורייתא.
ב. למה כן לומר זאת? לגבי מידות הדרש לראשונים לא הייתה אינטואיציה כפי שהם עצמם אומרים. כוונתך אולי לתנאים (וקצת לאמוראים). הבסיס לכך הוא כנראה הקרבה למקור (הר סיני). גם אם יש למישהו אינטואיציה טובה יותר, זה לא אומר שאסור לחלוק עליו. מה הקשר בין זה לזה? זה אולי אומר שלא כדאי לחלוק עליו (סמכות מהותית ולא פורמלית). וגם זה מתעלם מערך האוטונומיה.
שמעת את כל הסדרה? בשטיפת כלים אחת ביום שישי זה לא מסתבר. אם לא, כדאי להמשיך.
 
 

יבול הגיב לפני 2 חודשים

א. אני מתכוון להלכות דרבנן, שאינן במסגרת גזירת בית דין, אלא כחידוש של אמורא פרטי (אם יש כאלה).

ב. אני אתקן את השאלה. אפשר לחלוק בכל מקרה, אבל האם זה שיקול בעיניך כאשר אתה דן בדברי הראשונים. דהיינו, שבמקרים בהם אסרו מסברא ולא מראייה, ניתן לומר שהייתה להם אינטואיציה לאסור והיא חזקה יותר משלנו.

שמעתי את כל הסדרה, לאורך כמה וכמה ימי שישי…

נ.ב מה דעתך להעביר שיעור בזום בשערי יושר? משהו רציני, שצריך ללמוד קטעים לפני וכו…

תודה רבה

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

א. הלכות דרבנן מחייבות רק אם נקבעו במניין (בי"ד, סנהדרין). הלכות שנקבעו בש"ס התקבלו כמחייבות מכוח קבלת הציבור. כל מה שאחר כך או לא בפורומים הללו אינו מחייב (ודלא כחזו"א שכתב שסנהדרין וחכמי התלמוד נתנו כוח לחכמי הדורות הבאים לפי דעתם).
ב. בהחלט שיקול. כדי לשנות הלכה שפשטה בציבור (כעין סוגיין דעלמא) צריך נימוק.

לצערי אין לי זמן לזה.

השאר תגובה

Back to top button