חזרה בתשובה

שו"תקטגוריה: אמונהחזרה בתשובה
אלי שאל לפני 2 חודשים

שלום כבוד הרב. רציתי לדעת בעניין חזרה בתשובה. האם אני חוזר בתשובה כדי שהקב"ה יסלח למעשיי או שאני חוזר בתשובה בשביל עצמי, כדי לעשות חשבון נפש. אם זה בשביל שה' יסלח לי איזו מעלה יש בזה, האם אני מונע מעצמי גזר דין כלשהו? ובכלל, אם כל התורה לא נועדה לשכר ועונש אלא רק בשביל להיות תורת חיים ולתקן את האדם אז מה שייך לחזור בתשובה לפני ה'? מספיק שהאדם יבין מעצמו את המעשים ויתקן את דרכיו מתוך תובנה שהתורה היא הדרך הנכונה לשלמות. 
אם אין השגחה פרטית האם הקב"ה לכל הפחות "שומע"? ויש לפנות אליו בגוף שני בתפילה? ואיזו מעלה יש בפנייה לה' בעת חזרה בתשובה או בתפילה? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אתה שואל אותי למה אתה חוזר בתשובה? מניח שהתכוונת לשאול למה ראוי לחזור בתשובה.
לדעתי בגלל שזו האמת.
מה שתיארת בסוף הוא בדיוק מה שנקרא לחזור בתשובה: "מספיק שהאדם יבין מעצמו את המעשים ויתקן את דרכיו מתוך תובנה שהתורה היא הדרך הנכונה לשלמות".

אלי הגיב לפני 2 חודשים

תודה לרב על התשובה. בנוגע לנושא השני של השאלה- האם יש משמעות בפנייה אישית לקב"ה? האם שייך לומר שהוא שומע תפילות? מה המשמעות אם בסופו של דבר הוא לא פועל? הרי האדם לא יתחזק ע"י התפילות באמונה כי הוא מבין שהקב"ה לא אחראי למה שיקרה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

זו שאלה שעולה ביחס לתפילות, ובפרט בקשות. לאו דווקא בענייני תשובה. להיפך, דווקא ביחס לתשובה אין בעיה. הסברתי זאת כמה פעמים כאן ובהרחבה בספר השני של הטרילוגיה.
1. אקדים שאף אחד לא מניח שהמטרה של תפילות היא התחזקות באמונה. לכן זה אינו רלוונטי לכאן.
2. בתפילות שאינן בקשות (כולל תשובה) אין בעיה. גם להנחתי, הקב"ה בהחלט עוקב ומאזין, גם אם אינו מעורב בנעשה בעולם (השגחה פסיבית ולא אקטיבית). הסברתי שאפילו הודאות אפשר להבין (זוהי הזדמנות להודות לו על בריאת העולם וכל אשר בו).
3. לגבי בקשות, זה אכן בעיה שכן המבקש מצפה למעורבות אלוהית ושינוי הטבע עבורו (שבפשטות זה אפילו אסור. כמו בתפילה על לשעבר). כאן כתבתי שאם אכן הייתי משוכנע שאין שום מעורבות בשום מצב הייתי מפסיק לומר בקשות. אבל אין דרך לדעת זאת בוודאות, וייתכן שיש מעורבות ספורדית במקרים נדירים. לכן באמת איני מוסיף בקשות מעבר למחויב, ובטח לא על מצב שיש לי עבורו פתרון טבעי. את בקשות החובה אני אומר בהנחה שאולי יש מעורבות מדי פעם, לפחות במקרי קיצון (והכוונה שלי היא לאותם מקרים שבהם דרושה מעורבות. אולי שם הוא בכל זאת מתערב מדי פעם, אם כי אני בספק רב).

השאר תגובה

Back to top button