חיתון עם גר שהתגייר בבית דין טועה

שו"תקטגוריה: הלכהחיתון עם גר שהתגייר בבית דין טועה
דביר לוי שאל לפני שנה 1

אם בעקבות הרפורמה של הגיור יהיו בתי דין (אורתודוקסים) שיגיירו בלי קבלת מצוות, ולדעתי טעות בידם וגיור כזה לדעתי אינו גיור – האם בכל זאת אוכל להתחתן עם גריהם ועליי להכיל את פסיקותיהם למרות שלדעתי הם טועים?
הדוגמא של הרשב"א במסכת סוכה מדברת על האדם עצמו וזה לא משפיע עליי, הוא בסה"כ יהודי שפועל לפי דעתו כמו שצריך. אך פה זה ממש שאלה אם אני יכול לקבל את הגיור שלו… 
אולי השאלה היא אם כל בית דין כשר שמגייר גיוריו תקפים למרות שיכול להיות שהוא טעה?
אולי זה כמו החובה לקיים פסיקותיו של מרא דאתרא אף שאני חולק עליהם…

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

בהחלט לא. אם הם פוסקים שהוא קיבל מצוות עליך לקבל זאת גם אם לדעתך זה לא נכון (זו קביעה עובדתית). אבל אם הם מחליטים לגייר בלי קבלת מצוות, זו טעות הלכתית, והאיש הוא גוי למהדרין ואסור להתחתן עמו. 

דביר הגיב לפני שנה 1

אני מניח שלאורך כל הדורות היו מחלוקות הלכתיות בדברים שמעכבים את הגיור… אם ככה לפי מה שאתה כותב היינו צריכים להיות מפורדים ומחולקים, ונראה שכל הדורות החולקים קיבלו לחיקם גם מגויירים של ברי הפלוגתא שלהם. אני טועה?

מיכי הגיב לפני שנה 1

כן (אתה טועה). אף אחד לא קיבל גיור בלי קבלת מצוות או בלי טבילה. המחלוקות הן בהיקף המצוות, רמת הבירור, גיור לאישות וכדומה.
כמו שלא קיבלו גירושין של בית משפט, כפי שרצו להנהיג רבני צרפת במאה ה-19-20. מחלוקות הן לגיטימיות בתוך מסגרת הלכתית מינימלית.

כיצד הגיב לפני שנה 1

הרב, אם נלך שלב אחד אחורה, מה הקריטריונים לקבל בית דין כבית דין לגיטימי (לעניין גיור)? נניח ואני לא מקבל את הפסיקה שלהם לגבי היקף המצוות, רמת הבירור שהם עשו בפועל עם המתגייר וכו'? כלומר, נניח שהם כן מסכימים שצריך קבלת מצוות ברמה העקרונית, אבל יש מחלוקת לגבי הפרטים.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

בית דין מוכר עם דיינים ת"ח הוא בחזקת לגיטימי. אבל זה לא נותן הכשר לכל מה שהם עושים. אם הם יחרגו מחוץ לגבולות הסבירים של ההלכה אין להכיר במעשיהם. סמיכה לדון אינה רישיון חיסול 007. בירורים עובדתיים או בחירה בין דעות קיימות זה המנדט של בי"ד, אבל לא החלטות שמנוגדות להלכה. אף אחד לא מציע להכיר בגיור של רפורמים, כי זה ודאי מחוץ לגדר של ההליך (וכמובן גם ה'דיינים' פסולים.

דביר הגיב לפני שנה 1

סליחה לא הבנתי איפה הגבול עובר.. אם אחד מהראשונים סבר שטבילה בפני בית דין מעכבת והשני שבר שלא כי הם חולקים בהבנת התלמוד האם האחד לא יקבל את מגויריי בית דין חברו?
ואם כן מה זה שונה בצורך מקבלת מצוות? למה שיטה זו לא לגיטימית. אני חושב שאותם רבנים באמת ובתמים חושבים ומוכנים להוכיח שקבלת מצוות לא מעכבת… למה פה זה מחוץ לגבולות הסבירים?
כל אחד והגבולות הסבירים שלו. כל עוד שנינו מסכימים על העקרונות (שהתלמוד מחייב ואנחנו רק מתווכחים בפרשנות) אז למה שלא נקבל את הגרים שלהם.
אני חושב שזו טעות לחשוב ככה אבל גם בנוגע לטבילה בפני בית דין היו ראשונים שחשבו שזה מעכב ומי שחושב אחרת טועה, למה פה הם כן קיבלו את גריהם?

בהרבה מחלוקות אני חושב שבתי דין או רבנים נוקטים בגישות מנוגדות להלכה (כפי שאני תופס אותה) ובכל זאת הם עדיין בתוך המסגרת ואם אני אלך למקומו של רב פלוני אנהג כפי הבנתו למרות שלדעתי זו טעות (אני מדבר עקרונית). האם לדעתך, במקום שברור לי שאותו רב טועה בהוראתו איני צריך להקשיב לו? במצב כזה בטל איסור לא תתגודדו?
למה בחירה בין דיעות קיימות זה כן לגיטימי? האם בגלל שהם קיימות הם לא טעות? ומה שונה שיטה שאני המצאתי היום לשיטה שראשון המציא לפני אלף שנה? דעה היא דעה וצריך לבחון אותה לגופה, ולא אם היא הייתה קיימת או לא.

אם הם חושבים שיש מקום לשיטה כזו בתוך המסגרת ההלכתית, אז מה אם אני חושב שלא. זה קיים כמעט בכל סוגיה הלכתית שאנחנו מוצאים שיטות שאפשר לשלול אותם בקלות ולהראות למה הן חסרות שחר, אבל בכל זאת אנחנו מתייחסים אליהם כלגיטימיות כדי לקדש את הפסיקה האוטונומית.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

הגבול עובר איפה שאני מחליט שהוא עובר. אם אתה מצפה ממני להכיר במעשה של בי"ד, אני זה שקובע האם אני מכיר בזה או לא. לכל אדם יש שני גבולות בהקשר זה: גבול הטעות וגבול הלגיטימיות. יש טעויות לגיטימיות ויש טעויות לא לגיטימיות.

השאר תגובה

Back to top button