ידיעת טעות?

שו"תקטגוריה: פילוסופיהידיעת טעות?
יגאל שאל לפני 11 חודשים

שלום,
מקובל לומר שהמשפט "ידעתי אתמול כי השמש לא תזרח אך טעיתי" הוא לא נכון. מכיוון שהשמש זרחה. ולכן צריך לתקן ולומר "חשבתי שידעתי שהשמש לא תזרח אך התבדיתי". כך גם ניתן לומר "האמנתי אתמול וגו'".  => אם כך נראה שידיעה מוגדרת כאמונה נכונה.
אבל מאידך אם ידיעה זה רק אמונה נכונה ואנחנו כמעט ולא יודעים שום דבר בוודאות (פרט לטענות פנימיות כמו קוגיטו). אז לא ניתן לדבר על ידיעה אלא רק על אמונה!
כיצד אתה מבין אם יכולה להיות ידיעה נכונה למרות האפשרות לטעות? 
חשבתי לתרץ שיש לנו חזקה, אבל אי אפשר לדעת שהחזקה עצמה נכונה. מה דעתך?
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

ראשית, אתה מזהה נכונות עם וודאות, אבל אין זהות. כשאני אומר שאני יודע שתאוצה של גוף פרופורציונית לכוח שפועל עליו, מוצדק לקרוא לזה ידיעה. אם בשלב כלשהו יתברר שטעיתי אז התברר שזו לא הייתה ידיעה (טעיתי כשחשבתי שאני יודע). אבל ההצדקה לאמירה "אני יודע" לא דורשת וודאות אלא רק שאני עצמי חושב שזה נכון. כלומר שלדעתי זו ידיעה ולא סתם אמונה (לשיטתך. לדעתי אמונה היא כמו ידיעה).
ומכאן תבין שכשאני אומר "אני יודע X" זה תלוי בידיעתי שלי שזה נכון ולא בנכונות כשלעצמה. ואכן יכול להתברר שטעיתי.

י הגיב לפני 11 חודשים

יוצא מדבריך שאם ידיעה דורשת רק שאני עצמי חושב שזה נכון – וזה תלוי בידיעה שלי שזה נכון ולא בנכונות כשלעצמה, אז רוקנתה את מושג הידיעה מתוכן והוא הפך להיות סובייקטיבי.

לעומת זאת אם טעית אז לא תשתמש במילה ידעתי אלא רק חשבתי שזה נכון (וטעיתי). וכן אם האמנת בדבר מסוים והתברר שצדקת אז תאמר ידעתי. ולכן ידיעה היא כלפי המישור האובייקטיבי.
אבל אם ככה השאלה חוזרת, שידיעה דורשת וודאות ונכונות. וזה כמעט ולא קיים פרט לטענות פנימיות. או אמיתות לוגיות.

mikyab צוות הגיב לפני 11 חודשים

אם אדם אומר לי שהוא יודע משהו, אז אני מבין שלדעתו זו ידיעה, ואני עצמי לוקח בחשבון שאולי הוא טועה. אבל עדיין יש משמעות לזה שהוא אומר לי שהוא יודע, כי אני מבין שלפחות לשיטתו מדובר בידיעה ולא באמונה או השערה. כעת נותר לי להחליט על דעתי לפי האמון שאני רוחש לו.
ככלל, לדעתי אלו משחקי מילים בעלמא. מה זה משנה אם אתה משתמש במונח כזה או אחר? הטענה היא שיש מצב נפשי כזה, אם תקרא לו ידיעה או לא, שבו אני יודע משהו ברגע נתון והוא מתברר אחר כך כטעות. השאלות שלך הן ביסודן שאלות על השפה, ולכן לא חשובות לדעתי.

השאר תגובה

Back to top button