למה חוק זיף עובד?

שו"תקטגוריה: פילוסופיהלמה חוק זיף עובד?
אורן שאל לפני 2 שבועות

שלום הרב,
יש חוק אמפירי סטטיסטי בשם חוק זיף שאומר שאם לוקחים טקסט כלשהו ומסדרים את המילים שבו לפי סדר השכיחויות מהגבוה לנמוך, אז הגרף יתנהג כמו 1 חלקי n, כאשר n הוא מיקום המילה בסדר השכיחויות. כך למשל, המילה הראשונה תהיה בעלת שכיחות כפולה מהמילה השנייה הבאה אחריה, ופי 3 מהמילה שבאה אחרי השנייה וכן הלאה. זו עובדה מתמיהה לכשעצמה שגילה אותה הבלשן זיף שהחוק נקרא על שמו. לא זאת ועוד, מסתבר שהתופעה הזו מתקיימת גם  בהקשרים שונים לגמרי מהקשרים בלשניים, לדוגמא, גדלי אוכלוסיות ערים, התפלגויות הכנסה, ועוצמות רעידות אדמה, כולם מצייתים לחוק זיף. השאלה שלי היא קצת פילוסופית. אני שואל איך ייתכן שכל הדברים הלא קשורים האלה כולם מצייתים לחוק זיף? למה דווקא לחוק הזה ולא לחוק אחר, ולמה יש בכלל חוקיות כלשהי להתפלגות שלהם?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

חוק זיפף הוא חוק ידוע ואומר שדברים שונים מתפלגים לפי חוק חזקה כלשהו, כאשר החזקות יכולות להיות שונות. לא חקרתי את העניין, ואכתוב מה שנראה לי מקופיא.
לכאורה זה אומר שאוסף התופעות הללו מתפלגות לפי חוק חזקה בגלל אופיין (תופעות בעלות אופי כלשהו מתפלגות לפי חוקים מתאימים). הרי יש תופעות אחרות שלא מתפלגות לפי חוקי חזקה אלא לפי חוק אחר. החוק הזה עוסק באותן תופעות שכן מתפלגות לפי חוק חזקה, ואם אוספים אותן כך אין בזה שום פלא.
אבל כששמעתי על החוק הזה לראשונה חשדתי שאין כאן משהו מיוחד אלא שכשמסדרים סט של תופעות לפי סדר עולה או יורד, יש מקרים רבים שבהם אפשר לקרב התפלגויות על ידי חזקה כלשהי. גם אז הסטיות תמיד קיימות ולכן אני קצת בספק עד כמה החוק הזה באמת קיים והסטיות הן סטטיסטיות או שבעצם אין חוק חזקה אבל אפשר לקרב הרבה התפלגויות על ידי חזקה. בכל אופן, הוא קיים רק לגבי תופעות שבהן זו ההתפלגות, אבל יש גם התפלגויות אחרות.

אורן הגיב לפני 2 שבועות

אבל זה לא סתם חוק חזקה שרירותי כמו אחד חלקי x^2.6, זה 1 חלקי x, ולא רק זה, זה תמיד אותה חזקה של אחד חלקי x. זה לא משתנה להיות לפעמים אחד חלקי x^2 למשל. לדוגמא, אין חוק זיף2 של תופעות שמתפלגות לפי אחד חלקי x^2. יש רק חוק זיף אחד, עם חזקה מסוימת ועגולה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

ככל שאני זוכר, ראיתי שיש כמה וכמה חוקי חזקה שונים. אבל גם אם החזקה היא אחרת, ייתכן שבטווח מסוים ניתן לקרב את זה על ידי אחד חלקי איקס.

אורן הגיב לפני 2 שבועות

בדקתי שוב ונראה שאתה צודק, יש הרחבה של חוק זיף שנקרא חוק זיף מנדלברוט שמדבר על חזקות כלליות יותר.

השאר תגובה

Back to top button