נישואין ללא רבנות

שו"תקטגוריה: כללינישואין ללא רבנות
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב,
 
ראיתי את הרב מופיע בכתבה מצולמת בנושא של חתונות ללא מוסד הרבנות ובחרתי לפנות אליו בבקשה לעזרה.
 
שמי פלוני ובחרתי ביחד עם בת זוגי להתחתן.
קבענו את תאריך החתונה לחודש דצמבר הקרוב וכעת אנחנו 'סוגרים' את הסידורים לחתונה.
 
כחלק מתהליך זה נדרשנו גם לנושא טקס הקידושין/נישואין ומשמעויותיו הדתיות והמשפטיות.
חשוב לנו לערוך טקס שהוא מתאים למסורת ישראל. אנחנו אמנם לא מקפידים לשמור על תרי"ג מצוות אבל אנחנו רוצים להיות חלק מהקהילה היהודית ולהתנהל ע"פ טקסיה ומנהגיה (גילוי נאות – אני בן למשפחה דתית, למדתי במדרשית נעם וכן בהסדר בחיספין).
 
 
יחד עם זה, אנחנו לא רוצים לשתף פעולה עם המונופול של הרבנות הראשית על הנישואין (והגירושין) במדינה (היהודים התחתנו דורות רבים ללא עזרתה של הרבנות הראשית, כולל ההורים שלי, לפני שעלו ארצה) וכן אנחנו רוצים לוודא שכבודה ומעמדה המשפטי של בת זוגי, בר, נשמר כתוצאה מהליך החתונה שנערוך.
 
האם יש לרב המלצות/הצעות כיצד לערוך טקס חתונה שכזה?
 
בברכת גמר חתימה טובה

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

שלום רב.
ראשית, מזל טוב. שנית, חשוב מאד להבין שיש לאקט שאתם עושים משמעויות משפטיות ולא רק הלכתיות. אני מתנגד חריף לרבנות הראשית ולמונופול שלה, אבל אני גם מתנגד לטרנד המתפתח היום להינשא בלי להירשם (כמחאה). מעבר לבעיות ההלכתיות זה יוצר גם בעיות משפטיות (מי נשוי למי ואם אחד מכם יישא עוד בן/בת זוג בלי שאף אחד יודע, ומי יירש, ואיך מתגרשים אם זה קורה וכו'). לכן שום מערכת משפטית בעולם לא מרשה ולא מכירה בנישואין שלא רשומים. יתר על כן זו גם צורת מחאה שגויה נגד הרבנות. הנה לינק למאמר קצר שכתבתי באתר שלי בנושא זה:
https://mikyab.net/%D7%A2%D7%9C-%D7%A2%D7%A8%D7%99%D7%9B%D7%AA-%D7%A7%D7%99%D7%93%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%9F-%D7%A4%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A6%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%A0%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%94-%D7%99%D7%95/
לא מזמן ערכתי קידושין לחבר של בני, וכעת אנחנו בדרך למימוש ההצעה שלי במאמר הזה (מנסים לאלץ את הרבנות לרשום אותם כזוג נשוי מכוח החוק כפי שתיארתי במאמר).

באשר לטקס עצמו, כשאתם עורכים אותו עם רב כלשהו יש לתאם איתו מה נחוץ ומה לא הכרחי ולהגיע לסיכום שיתאים גם לכם. רק אעיר שבעיניי הרגישויות סביב הטקס הזה מופרזות לגמרי. בעיניי אין לזה ולא כלום עם מעמד האישה. זה לא נקבע על ידי מי נותן את הטבעת ומי מסובב את מי. אלו עניינים פורמליים חסרי משמעות לעניין השוויוניות וכבוד האישה.
אין להכחיש שהאסימטריה אכן קיימת, אבל היא מתבטאת במעמד ההלכתי של האישה (שהאישה מתגרשת בעל כורחה ואסורה על גברים אחרים) ובחיים עצמם ולא בצורת הטקסים. במישור ההלכתי יש כבר איזון מסויים (גם אם לא מלא) על ידי חרם דר"ג והסכם קדם נישואין ועוד. בחיים אתם תקבעו אם יהיה שוויון. לכן ההתמקדות בטקס היא שטותית. סדרי הטקס הם חסרי כל משמעות בעניין זה לדעתי.
אם תרצו אפשר לדבר ביתר פירוט בעל פה או בטלפון.
כל טוב,

דוד הגיב לפני 7 שנים

בבקשה.חבר.התחתן. ללא רבנות .היום פרוד חי בניורק מזה שנה האשה לא רוצה אותו וגם הוא לא רוצה שניהם רוצים להתגרש מידית לא יודעים איך אחי בניורק והיא בארץ יש רב בנוירק שיכול לעזור לגט זה פיקוח נפש אם בעית אשת איש וכו בבקשה יש פיתרון

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

שיגשו לרב במקום מגוריהם שינחה אותם.

מורן הגיב לפני 6 שנים

התחתנתי עם בן זוגי בנישואין ללא הרבנות ואנחנו כבד לא ביחד ומעוניינים להתגרש איך עושים זאת ומה הפרוצדורה?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

אני לא יודע כי זו שאלה משפטית ולא הלכתית. הלכתית מתגרשים לפי ההלכה (אלא שאיני מכיר מוסד שעושה זאת פרט לרבנות). ייתכן שהרבנות תסדר את הגירושין לחומרא גם אם הנישואין לא היו דרכם.
מציע שתפנו לעמותת מבוי סתום שמטפלים בשאלות אלה. הם ודאי יידעו יותר ממני.

מורן הגיב לפני 6 שנים

והלכתית איך מתגרשים?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

איני יכול לפרט כאן את כל הלכות גירושין. הן מסובכות מאד. אבל כפי שכתבתי אין מוסד שמסדר גירושין פרט לרבנות. כדאי לשאול במבוי סתום או עו"ד שמתמצא בחוק ובפרקטיקה, כיצד זה מתבצע בפועל. אני מניח שיש דרך להתגרש ברבנות כמו זוג ידועים בציבור.

ננסי הגיב לפני 5 שנים

שלום כבוד הרב
אני ובעלי היינו נשואים 18 שנה ויש לנו חמישה ילדים המצב הכלכלי ריסק אותנו חיים בשכירות וכל יום זה מלחמה
החלטנו להתגרש על מנת לקבל עזרה מהמדינה כי כמו שידוע במדינה הזאת זוג נשוי לא עומד בקרטריונים בשום מקום שיכול לסייע התגרשנו ברבנית אבל בפועל לא נפרדנו אפילו לא יום אחד מבחינה הלכתית אנחנו חיים באיסור
ואני רוצה להתחתן איתו ללא רבנות
כי מבחינתי רבנות זה מוסד שחוץ מלרוקן לך את הכיס אין בו שום דבר
אשמח אם תוכל להדריך אותי

ימית הגיב לפני 4 שנים

שלום, אחותי נישאה נישואים אזרחיים בחו"לצוהם רשומים כנשואים במשרד הפנים. הם לא מוכנים להינשא דרך הרבנות, אך מוכנים לשקול לבצע את טקס הקידושין ללא רב. כיצד עושים זאת?

מיכי הגיב לפני 4 שנים

שלום ימית. פנו לארגון "מבוי סתום" (פרטים באינטרנט). הם מארגנים ומדריכים בכל זה.
מזל טוב.

גליתז הגיב לפני 8 חודשים

אני ובן זוגי מעוניינים הקידושין ללא רבנו. התואיל לקדש אותנן

mikyab צוות הגיב לפני 8 חודשים

איני עוסק בזה. יש את מבוי סתום ו"חופות". מזל טוב ובהצלחה רבנ.

השאר תגובה

Back to top button