נסים והתערבות אלהית.

שו"תקטגוריה: אמונהנסים והתערבות אלהית.
אלישע שאל לפני 3 שנים

שלום וברכה,
אני דיי חדש כאן, מרפרוף בין השיטין הבנתי כי דעתך היא על דרך "עזב ה' את הארץ", דהיינו – בעבר הקב"ה התגלה והתערב יותר, וכיום על פי הנראה לעינינו, אין לנו ברירה אלא להסיק שהוא כבר לא מתערב. (ואם טעיתי באופן שהופך את שאלתי ללא רלוונטית, אני מקבל זאת בהבנה).
רציתי לשאול על כך, מניין שניסים קורים בצורה שצריכה להיות נשקפת, גלויה וברורה לעיני האדם? אם ניקח את הדוגמא הקלאסית ביותר לנסים, מכות מצרים, אני חושב שרואים דווקא להיפך. רוב הנסים היו תופעות טבעיות ברד, ארבה, שחין וכד' וכד'. כמדומני שמה שמוביל אותנו לתפוס אותם כנסים, זוהי ההתגלות האלהית שבא ומורה כן. אילולי משה שליח ה' היה במצרים, ומנהל את הדו שיח עם פרעה, כלום היינו חושדים שהארבה הוא תופעה על טבעית ולא כארבה הפוקד עתה את אפריקה? כלום היינו חושבים שהברד, אע"פ שעד אותה העת לא היה כמוהו במצרים, התערבות אלהית בטבע?
 
רצוני לומר, עד כמה שאין לנו כיום נביאים, ואין לנו את המקור החיצוני שיבוא ויבאר לנו, "ראה זה נס." אזי ממילא אין לאל ידינו להבחין בניסים שאינם חורגים מגדר הטבע בצורה מוחלטת. (כמובן שהיו נסים קיצוניים יותר כקריעת ים סוף, וכמותם לא אשכחן כיום, אך האם יש בכך כדי לשלול התערבות אלהית?)
בתודה רבה מראש, ושוב, אני מתנצל אם לא תפסתי נכון את דעתך, קשה לעבור על כל החומר כאן.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

התפרצת לדלת עמוסה ופתוחה. אנא גלוש באתר ותראה המון דיונים על כך. אינספור.

אלישע הגיב לפני 3 שנים

גלשתי עד כמה שעכברי מגיע, ולא ראיתי התייחסות לנקודה הזו.
אם אין הדבר לטורח, אודה לתשובה קצרה על הטענה עצמה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

הם לא צריכים להופיע בגלוי, אבל ההנחה היא שהמדע עובד, כלורמ הדברים קורים באופן טבעי. הרוצה לטעון להתערבות צריך להוכיח שהיא ישנה. אין התערבות במסגרת הטבע (כל התערבות היא נס).
אבל אני לא מתכוון להיכנס כאן שוב לעניין הזה.
תוכל לראות בטורים שהוקדשו לעניין, ובטוקבקים שאחריהם. 280, 281, 297, ועוד הרבה.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

הנס הוא שהאדם יכול להבין את הטבע ולשלוט בו ואז לייצר ברד וחושך ואור ונגיפי בכורות.

אבל הטפשים לא מבינים זאת. הם רוצים סנטה קלאוס.

השאר תגובה

Back to top button