נשים בקריאת התורה

שו"תקטגוריה: הלכהנשים בקריאת התורה
יאיר שאל לפני 2 שבועות

שלום הרב,
ראיתי שדנת מעט בעבר בשאלה של כבוד הציבור בעניין, נניח אותו בצד רגע. רציתי לשאול מנקודת מבט אחרת, האם אישה יכולה להוציא גברים בעלייה שלה לתורה. הרי אישה לא מחוייבת בקריאת התורה לפי כמעט כל הפוסקים, ויוצא שאם היא עולה לתורה או מברכת היא אינה מחוייבת, שלא יכולה להוציא את הגברים שמחוייבים. מה עמדתך?
 
נ.ב – אני מכיר את המקור שהכל עולים לקריאת התורה ואפילו נשים, אבל עדיין צריך להבין כיצד זה עומד מול השאלה שלי.
 
תודה רבה מראש
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

 בפשטות אם נשים עולות למניין שבעה נראה שהן כן חייבות ולכן נמנות. בפשטות אין לחלק בין עלייה לקריאה, שהרי בזמנם העולה היה קורא. אמנם  ניתן אולי לומר שאינן חייבות אבל יש להן קיום ולכן עולות למניין הקרואים.
אותם הסוברים שאישה לא  חייבת מוצאים הסברים שונים לחלק בין הדינים, וראה בסקירה ארוכה ומפורטת מאד של האחים פרימר.
עניין כבוד הציבור לענ"ד לא שייך היום בכלל.

יאיר הגיב לפני 2 שבועות

שלום ותודה

אשמח להמשיך לשאול.

זה נראה לי קשה להגיד שהן חייבות, קודם כל זו שיטת יחיד של המגן אברהם, ודבר שני פוק חזי מאי עמא דבר, המון נשים דתיות יותר ופחות לא מקפידות להגיע בזמן לקריאת התורה אם בכלל, ולכן נראה שלא רואים זאת כחובה. ואז שוב חוזרת לי השאלה איך הן יכולות להוציא.

לגבי כבוד הציבור, יש שני טעמים עיקריים שראיתי בעניין. א) חוסר צניעות ב) זלזול במצווה שמי שלא מחוייב עולה במקומך. לעניין טעם א, אם מבחינת חז"ל זה נחשב לא צנוע, קצת קשה להגיד שכיום זה בסדר, ויש לחלק לדעתי בין התרבות הכללית בחברה שהשתנתה לבית הכנסת, ששם נראה לי שיש רצון ליצור את הסטנדרט הגבוה מאחר ומדובר במקום קדוש. לגבי טעם ב, הזלזול קיים גם אם מוחלים עליו, כי הזלזול הוא לא כלפי פנים אלא כלפי הקב"ה.

תודה הרב

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

ידוע. לכן הוספתי עוד אפשרות. אבל זה פשט הגמרא.
לדעתי ההסבר הפשוט הוא שאין זה כבוד הציבור שאישה תקרא כי נראה שהגברים לא יודעים לקרוא וזקוקים לאישה עמת הארץ שתקרא. היום כולם יודעים לקרוא ואף אחד לא רואה בזה פגיעה בכבוד של מישהו. להיפך, כשנשים לא קוראות זו פגיעה בהן.
שאלת המחילה נדונה בכמה דוכתי, אבל לדעתי היא אינה רלוונטית. זו לא מחילה, אלא אין כאן פגיעה.

נועם צרפתי הגיב לפני 2 שבועות

החובה בקריאת התורה היא לא על הציבור? כלומר, האם לי יש חובה להיות נוכח בזמן קריאת התורה בשבת?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

בזה דנו הפוסקים. יש סתירה בזה במ"ב, ובטור כלשהו בעבר הסברתי אותה. בכל אופן, ניתן להבין שזאת חובת היחיד כאשר הוא מתפלל בציבור או חובת הציבור. כך או כך יש מגבלות על הקורא/עולה.

השאר תגובה

Back to top button