סרטים

קראתי לאחרונה מאמרו של הרב אברהם סתיו (https://www.makorrishon.co.il/opinion/652051/)
ועלתה בליבי שאלה: מה הסטנדרטים לסרט שאותו מותר לראות? אם זה בסדרה שידועה לכל לשיש בה תכנים מיניים, אבל יש לך תועלת כלשהי בצפייה (והשאלה מהי תועלת? ידע היסטורי? אט משהו אחר?) יהיה מותר?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1
י.ד. הגיב לפני חודש 1

קראתי את זה בזמנו ועוד פעם עכשיו ועדין עולה לי השאלה אם השולחן ערוך אוסר על קריאה בשירת עמנואל הרומי כי היא מעוררת את החשק האם אין ק"ו לסרטים? אינני אומר שלשולחן ערוך יש סמכות כמו התלמוד אבל הרב עצמו אמר שיש משקל לדעה של פוסקים מרכזיים והשולחן ערוך הוא אחד מהם.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

ההיתר מבוסס על כך שיש לך מטרה אחרת אלא שבדרך אתה פוגש איסור. בעמנואל כנראה זו המטרה העיקרית. לחלופין, האיסור לקרוא רק כשזו המטרה שלך.

י.ד. הגיב לפני חודש 1

קראתי את עמנואל הרומי בזמנו והבנתי מה הפריע לשולחן ערוך. לכאורה זה לא הרבה יותר גרוע ממה שהולך היום. מצד שני לא מעט מחכמי ספרד כתבו שירת חשק ואף אחד לא התרעם. אולי הבעיה בעמנואל הרומי שמושא האהבה של הפטרון שהמשורר מתאר הייתה אישה נשואה. זו כבר הייתה חציית גבול. לא יודע.
לאחרונה ראיתי סרט עם הילדים שלכאורה אמור היה להיות צנוע אבל בתחילתו היה רמז גס שאני מאמין שאלמלא הרצון שלהם לשמר על הדירוג של הסרט כמשפחתי הוא היה גם ממומש. ממש התכווצתי שם עם הבן שלי. יש תחושה שליצירות בתקופתינו אין קו אדום. זה לא היה סרט מוצלח ואולי יש קשר בין חוסר ההצלחה של הסרט לגלישה שלו למקום הגס שתיארתי (מין איתות שלילי שכדי לחפות על יצירה גרועה מכניסים משהו שאיננו ממין העניין שרק מבליט את הכישלון כולו).
אני לא פוסל את הטיעון של הרב. ראיתי יצירות שלמרות שהיו בהן קטעים לא צנועים ואפילו משמעותיים עדין היה בהן משהו שבמסגרת של הסרט זה קיבל משמעות אחרת. אולי בשמים יחשבו אחרת אבל יש מקום לטענה של הרב. אך כשהתכווצתי שם הרגשתי שכל הענין לא שווה.

השאר תגובה

Back to top button