עבודת ה

EA שאל לפני 2 שנים

ברמבם עבודה זרה פ״ג מבואר (בעקבותך) שעבודת ה׳ למהדרין היא לציית לו מפני שהוא אמר, הוא בעל סמכות פורמלית לחלוטין. 
וברמבם הלכות תשובה פ״י מבואר (עדיין בעקבותך) שעבודת ה׳ מאהבה למהדרין היא לעשות האמת מפני שהוא אמת. 
1. איך שניהם מתיישבים ? האם לעשות אמת מפני שהוא אמת=לציית לאלוהים מפני שהוא אמר ? הרי לציית לאלוהים מפני שהוא אמר פירושו שלא איכפת לי גם אם מה שהוא אומר זה טעות וגם אם זה שקר לא איכפת לי אני מציית לו בגלל שהוא אמר, משאכ לעשות מפני שזה אמת אז יש כאן הערכה שלי והבחנה שלי בדבר שאני עושה שזה אמת ושלכן אני עושה אותו.
 
2. לציית לאלוהים מפני שהוא אמר, זה נראה לי ממש הפוך מכל המשנה שלך, שמאחורי הכל יש היגיון ושניתן להבין הכל ושלא שייך לעשות דברים סתם אלא יש להבינם עד בורים, זה נראה משפט של פונדמנטליסת כזה שעובד עבודתו הדתית בגלל שהוא חייב ולא בגלל שהוא מבין. בניסוח אחר, אם אני חייב לציית לאל רק מפני שהוא אמר אז למה לי לטרוח כל כך הרבה בתלמוד ובפילוסופיה כדי להבין את שורש הדברים אם בין כה וכה זה לא משנה ? 
 
מקווה שהבנת מה שכתבתי, הן שאלות שמאד חשובות לי ואשמח מאד אם אבין את תשובתך בע״ה. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים
  1. האמת היא שצריך לציית למה שאלוקים אומר. זו עצמה אמת. נכון שזה גם האמת מצד עצמו כי אלוקים אומר את האמת. היפותטית הייתי עושה את הדבר גם בלי שהיה אמת רק כי אלוקים אמר (וזו עצמה עשיית האמת). אבל לגבי אלוקים אין כאן שתי אפשרויות כי כל מה שהוא אומר זו גם האמת.
  2. לכן גם אין סתירה למשנתי. מה שאלוקים אומר זו האמת, לכן הציות מתלכד עם עשיית האמת. לא נכון שניתן להבין הכל. ממש לא. אני כן טוען שמאחורי הכל יש היגיון. זה לא אומר שההיגיון הזה נגיש לנו. ציות לזה אינו פונדמנטליזם. כאשר זה סותר את ההיגיון (אנטי הגיוני, ולא רק א-הגיוני) שם הציות הוא פונדמנטליזם. גם מפני שאם זה סותר את ההיגיון אז אלוקים לא אמר זאת.

השאר תגובה

Back to top button