על אנרגיה

שו"תקטגוריה: אמונהעל אנרגיה
danielpaz10 שאל לפני 7 שנים

שלום וברכה
 
אינני מבין בפיזיקה ייתכן שאני טועה לגמרי. לפי מה שהבנתי עד היום, אנו לא יכולים לחוש או לצפות באנרגיה עצמה אלא רק במה שהיא עושה. אם זה נכון היא אמורה להיות שייכת למטאפיזיקה ובעצם במה היא שונה ממה שאנו אומרים על אלוקים שאנחנו לא מכירים אותו בעצמו אלא את מה שהוא עושה. האם אפשר לומר שהאנרגיה היא אלוקים?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום דניאל.
אם אינך לחוש באנרגיה אז איך אתה יודע שהיא קיימת? כי יש אינדיקציות פיסיקליות לקיומה. יש הרבה יישויות פיסיקליות שאין לנו יכולת לראות אותן ישירות אבל יש לנו אינדיקציות עקיפות לקיומן. לדוגמה, גל אלקטרומגנטי בתדר לא נראה או גל אקוסטי בתדר לא נשמע.
מה שמגדיר את התופעות הללו כחלק מהפיסיקה הוא שהן מופיעות במשוואות של הפיסיקה, כלומר שיש להן השלכות פיסיקליות. כשבצד אחד של המשוואה (החוק השני של ניוטון) מופיע כוח (אובייקט שלא ניתן לראות) ובצד השני תאוצה (מה שכן ניתן לראות) זה אומר ששניהם שייכים לאותו עולם מושגי (הפיסיקה).
אלוקים לא יכול להופיע בשום משוואה פיסיקלית, ולכן אין לקיומו השלכה פיסיקלית כלשהי. אחרת קיומו לא היתה שאלה בפילוסופיה אלא בפיסיקה. ואכן הדרך להגיע למסקנה על קיומו היא שיקול פילוסופי ולא אינדיקציות מדעיות-פיסיקליות.
אגב, גם אם היית צודק, המסקנה אינה שאנרגיה היא אלוקים אלא שאנרגיה היא רוחנית ולא חומרית. לא כל דבר רוחני הוא אלוקים.
זה מזכיר לי שבעבר שמעתי שאלות דומות לשלך ביחס לאור. אותו כן רואים, אבל הוא מופשט ולא מסיבי (בעל מסה), ולכן יש שטענו שהוא רוחני. אני לא מסכים לזה מהטעמים שכתבתי לעיל. אור מופיע במשוואות הפיסיקה.
אגב, דומני שאנרגיה היא תכונה של דברים ולא דבר בעצמו. אלוקים הוא אובייקט (יש). לכן קשה לי לקבל זיהוי כזה גם בלי קשר לנימוקים הנ"ל.
 

השאר תגובה

Back to top button