על הראיה הפיזיקו תאלוגי המתבסס על 'חוקי הטבע' שהביאו את המורכבות

שו"תקטגוריה: אמונהעל הראיה הפיזיקו תאלוגי המתבסס על 'חוקי הטבע' שהביאו את המורכבות
אליעזר שאל לפני 3 שנים

בספר המצוי הראשון אתה מביא את דברי הדארווניסטים שפרכו את הראיה מן התכנון משום שמערכת האילוצים שבטבע [מוטציה, ברירה טבעית וכו'] היא סיבה מובנית הגורמת לתוצרים משתפרים וחזקים יותר, וכמו משל השיכור הנופל לתעלה בצורה אקראית וכו'.
ודחית זאת על ידי שיפוץ ההוכחה, שאין הראיה מן התכנון אלא מהחוקים שהביאו מצב מתוכנן זה.
ולא הבנתי את הראיה, הלא המצב הטבעי שהחזק שורד אינו איזה חוק שלא יכול להיווצר בצורה אקראית, זה דבר אלמנטרי שאמור להיווצר מעצמו בהינתן שיהיו חיים על האדמה, ברור לכל אחד שכאשר יש יצורים – החלשים יכולים לשרוד פחות מהחזקים, כך שקיימת מערכת אילוצים חיצונית שמשפרת את היצורים במשך הדורות, מה כאן מצביע חכמה ומורכבות שניתן להביא ממנו ראיה על תכנון? על איזה חוק חכם אתה מדבר??

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

הסברתי שם, שבלי מערכת החוקים הספציפית של עולמנו לא היו נוצרים יצורים כה מורכבים. הסברתי גם שבלי גנטיקה למשל גם אם הייתה ברירה טבעית זה היה נכחד מיד ומתחיל מהתחלה. לכן לא נכון שהשריד דשורד מספיק כדי להסביר היווצרות של מערכות מורכבות. ראה ביתר פירוט באלוהים משחק בקוביות ובמאמר התקציר כאן באתר.

אליעזר הגיב לפני 3 שנים

הגנטיקה שהבאת כדוגמא איננה חוק אלא מערכת מורכבת כל שהיא, ואף אותה עצמה ניתן להבין בתהליך של ברירה טבעית, שעד שלא התפתחה לא הצליחו החזקים להעביר את חוזקם לצאצאיהם, כך שהמציאות כפתה על היצורים לפתח מערכת גנטית כדי לשרוד, וכך היה, ללא שום תכנון.
תוכל להתווכח שזה לא סביר, אבל אם אתה מסכים שאילוצי הטבע הם סיבה לברור את המערכות המורכבות והטובות יותר, אין כאן שום ראיה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

גנטיקה לא נוצרת בתהליך של ברירה טבעית. מערכות חוקים לא נוצרות בברירה טבעית.

נור הגיב לפני 3 שנים

יתכן שהמפץ הגדול אינו יחיד בסוגו ובמליארדי גלקסיות לא התפתחו חוקים, המורכבות שבחוקים אינו אומר שאין סיכוי שיהיו, אלא שהסיכוי רחוק, יתכן באמת שמתוך ליארדי 'מפצים' רק ביקום שלנו יש חוקים אלו, ובאחרים לא שרד המין החי עקב חוסר החוקים.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

עניתי על כך בפירוט בספרי אלוהים משחק בקוביות וגם במצוי הראשון. ראשית, גם אם נוצרים יקומים יש מכניזם שיוצר אותם, והוא עצמו טעון הסבר. אלוהים יכול להיות הסבר לזה. ומעבר לזה, מכיון שלא ראינו את כל המפצים שיוצרים יקומים עם מערכות חוקים אחרות ההשערה הזאת אין לה בסיס, וגם אין לה סבירות כי אם לא ראינו אז הם כנראה לא קיימים. תמיד אפשר להנפיץ אפשרויות תיאורטיות.ולדחות על מסקנה התברותית. כל אירוע מוזר ונדיר תמיד יכול להיות מוסבר על ידי תיאוריה כזאת.

נור הגיב לפני 3 שנים

מה שיוצר אותם יכול להיות חומר קדמון.

אני מסכים שהתיאוריה חסרת בסיס

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

חומר קדמו לא יוצר שום דבר.

נור הגיב לפני 3 שנים

הניסוח הוא הבעייתי?! "מה שנוצרו ממנו הוא חומר קדמון".
אבל עוד לא הספקתי לקרוא את הראיה הפיזיקו תיאולוגית, אז אם זה מוסבר אקרא שם.

אליעזר הגיב לפני 3 שנים

כתבת: "גנטיקה לא נוצרת בתהליך של ברירה טבעית. מערכות חוקים לא נוצרות בברירה טבעית".
לא הבנתי למה, יצור שההתהוות שלו הייתה ללא אפשרות הורשה של חוזקו לצאצאיו פחות שרד, ואילו יצור שבמהלך הנסיונות נוצר אצלו מערכת גנים העוברת בתורשה אצל הצאצא הצליח לקבע את חוזקו ולהעבירו הלאה.
הגנטיקה היא מנגנון ולא חוק, ומנגנון הוא דבר שיכול להתפתח לפי המודל האבוציונלי.
בקיצור לא מבין מה שכתבת.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

זה לא חשוב. אז ביולוגיה או פיזיקה לא נוצרות בתהליך אבולוציוני. ממילא גם לא הייתה הגנטיקה אפשרית. אנחנו תמיד מניחים מסגרת של חוקים ברקע התהליך, והחוקים היסודיים (להבדיל מהמכניזמים שבתוכם) אין להם הסבר אבולוציוני..

השאר תגובה

Back to top button