ערעורי תושבה – כיצד לבחון עוון גזל בממד הזמן

שו"תקטגוריה: הלכהערעורי תושבה – כיצד לבחון עוון גזל בממד הזמן
אריאל שאל לפני 4 חודשים

בהקשר לשאלתי הקודמת, רציתי להעלות 3 מקרים נוספים אשמח שתפרט לי את דעתך עליהם. ובאופן כללי אשמח שתסביר לי כיצד יכול אדם לבחון את עצמו ולעשות תשובה בעניין.

סיפור א – חשש לרווח מגזל(לא ישיר).
נסעתי לחו"ל עם כמה שותפים, כאשר אחד השותפים היה אחראי על כל הלוגיסטיקה של המגורים, הוא שילם ואנחנו החזרנו לו. לאותו שותף היה וויכוח על סעיף תשלום שלטענתה היינו צריכים להוסיף בגלל שהגענו לדירה מאוחר בלילה. לא זכור לי אם שולם ולא הייתי מעורה בפרטים. על פניו אם לא שולם, וגם כן בעלת הדירה צדקה, נהניתי מגזל.

סיפור ב – ספק גזל ספק דרכו של עולם.
באחד המקומות ששהיתי בחו"ל קיבלתי חדרון עם חלון אחד קטן, כמדומני בשביל להגיע לחלון ולפתוח אותו היה צריך להעלות השידה\שולחן, באחד הפעמים שעליתי על אותו הרהיט, הוא נפגם. בדיעבד אפשר להבין שהרהיט לא נועד שישתמשו בו בצורה הזו, אבל המחשבה הראשונה שעולה לאדם(לי לפחות) שמנסה לפתוח את החלון באותו החדר זה להשתמש בצורה הזו ברהיט. ז"א שמכניסים למשוואה את מיקום הרהיט, גודלו הקטן של החלון מיקומו  של החלון והאביזרים הנוספים שעומדים לרשותך בחדר, אני סובר שזה מה שאדם סביר היה עושה.

סיפור ג – גזל בשוגג ובשווי נמוך.
באחד המקומות ששהיתי בחו"ל רציתי להרתיח מים כדי להכין לי מנה חמה, בשביל שמנה תהיה כשרה הלבנתי את הסיר של בבעלת הדירה באש. ובכך פגמתי בצבעו. לא חשבתי על הפגיעה הקוסמטית בסיר ומכאן השוגג.

בסיפור א' לזכותי אני יכול לומר שאין זו אחריותי ומה שחברי דרש ממני לשלם שילמתי.
בסיפור ב' כך החדר תוכנן מה הייתה הציפייה של בעל המלון, שאני יישן ללא חמצן? כל אדם סביר היה כנראה עולה על השידה\שולחן ופותח את החלון. כמו כן למרות הפגם ברהיט אני לא בטוח שהנזק משמעותי כל כך,  לא היה מדובר ברהיט במצב חדש.
בסיפור ג' לא פגמתי בסיר עצמו, אלה גרמתי לנזק קוסמטי לכלי ש1. דרכו להינזק קוסמטית 2. דרכו של עולם לא לייחס לנזקים קוסמטיים חשיבות בו, בנוסף כמדומני השארתי לבעלת הדירה טיפ קטן של  יורו או שתיים

המשותף לכולם שאני אדם נורמטיבי, ואדם נורמטיבי מנסה להרגיש איזושהי תחושה של צדק(סיפור ב') או של מידתיות(סיפור א') או אחריות (ג') במצבעים שהוא גורם נזק או מרוויח מנזק. הוא לא חיי את התורה ולא מסתכל על דברים בראי הלכתי גרידה. ואפילו אם הוא סופר ישר וסופר מקפיד זה לא דרכו של עולם.

ועכשיו בראי הזמן שאני רוצה להתקדם מבחינה דתית, ואני מסתכל על הדברים האלה, קשה לי לשפוט את עצמי בראי הזמן, קשה לי לזכור בדיוק את כל הפרטים, אז כיצד אני יכול לשפוט את עצמי, ומה ביכולתי לעשות? יותר מיזה גם אם באפשרותי לעשות משהו זהו מאמץ לא סביר בעליל.
לדוגמה בסיפור א: אני יכול לשאול את אותו שותף אם לפני כמה שנים טובות הוא שילם את אותו סכום או לא(בתקווה שהוא זוכר בכלל), ואז להתחיל לבדוק את תנאי השימוש ואת הנסיבות מחדש, להעמיד את הכל למבחן הלכתי, ואם בעלת הדירה צדקה, לחפש אותה לנסות להסביר לה את הסיטואציה ואיכשהו להעביר לה את חלקי?
לדוגמה בסיפור ב:: לנסוע חזרה לאותה ארץ, לנסות להבין מה היה מצב השולחן, ומה מצבו כעת, לשכור עו"ד שייבחן את החוק באותה מדינה, ואז להבין מה דינו של אורח שפוגם ברהיט בעקבות אותו מקרה באותה מדינה, ואז לעמוד את הנזק ולשלם.

שורה תחתונה אשמח ש

א. תפסוק לי ב3 הסיפורים?
ב. תפרט לי יותר לגבי תשובתך: "צריך לעשות מה שיכול כדי להשיב גזל," (אפשר לתת לזה פרשנות רחבה, רחבה מדי)?
ג. שאני חושב על זה יש עוד עשרות מקרים במהלך חיי שבהם יש בי החשש שאולי עברתי על עוון גזל, ובאמת אין לדבר סוף. מה כל דבר שנוגע לדיני ממונות ובו עשיתי דין לעצמי עליי לבחון שוב מחדש? 

נ.ב:
2 נקודות נוספות:
1. לגבי שאלה ג' יש כאן משהו לא הוגן, מהבחינה שטיב האדם לשכוח דברים, ואני עלול לשפוט את עצמי לחומרה, בעוד שאני חושב שהמצב הוא הפוך אני זוכר את עצמי כאדם שתמיד הישתדל מהבחינות האלה עד מאוד.
2. בסיפורים א וב' אני סבור שמדובר היה ברכוש של גוי. במקרה ג' מדובר היה בחו"ל אבל באיזורים יהודיים, עדיין סביר שמדובר ברכוש של גוי, אבל פחות סביר מ א +ב.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

אין שום קשר לשאלה האם זה גוי או יהודי. גזל חייבים להשיב. ההלכה שמבחינה בין גוי ליהודי לא תקפה כיום, ךפי כמה פוסקים בגלל חילול השם ולפי אחרים בגלל המאירי שאומר שדין הגויים בימינו כמו יהודים.
אם אתה בספק עליך לנסות ולברר ככל יכולתך. אם אחרי הבירור אתה עדיין בספק, הכלל הוא שהמוציא מחברו עליו הראיה. ואפילו אם הוא בא בטענת ברי זה להלכה זה לא מועיל. איני יכול לפרט לך יותר. יש לעשות כל מה שאתה יכול. זה הכל.
סיפור א הוא לכל היותר ספק גזל. עליו אמורים דבריי הנ"ל. אלא אם יש לך אפשרות לברר.
בסיפור ב, אם נגרם נזק עליך לשלמו. אם לא יכולת לפתוח שולחן היה עליך לפנות למשכיר ולבקש שיפתור את הבעיה. גם אם אדם סביר היה עושה זאת זה לא משנה. אדם סביר היה לוקח סיכון, אבל אם הסיכון מתממש יש לשלם. אם הנק לא משמעותי אז לא. זו שאלה עובדתית ועל כך איני יודע לענות לך. אתה לא צריך לנסוע חזרה לאותה ארץ ולא לשכור עו"ד. אתה צריך לפשוט לשלם. זה הכל.
בסיפור ג גרמת נזק ועליך לשלמו. אם לבעל הבית זה לא מפריע אז אין בעיה. אבל אם כן – עליך לשלם. זה שהשארת טיפ אינו תשלום על נזק.
כל עדויות האופי על עצמך אינן רלוונטיות. מדובר בשאלות הלכתיות וזה לא קשור לאופי שלך.

Ido Kahana הגיב לפני 4 חודשים

הרב הגישה שאתה מציג לא אנושית. לבדוק את כל הספקות מהעבר כמעט בלתי אפשרית. אין לדבר סוף. כמות הזיכרות במוחי מוגבלת. אין לי יכולת לשמור את כל הפרטים. ומכאן שכמעט כל דבר נתון לספק.
שוב כיצד אדם ינהג? יתחיל לכלות את זמנו על כל דבר ועניין קטן שנתקל? נו באמת צבע של סיר? איפה כאן המידתיות?

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

עניתי לך את תשובתי. איני חושב שהיא לא אנושית. לא צריך להיכנס להיסטריה ולא ליצור ספיקות כשאין, וכשיש ספק החובה להוכיח היא על המוציא. אבל כשיש אפשרות לברר, יש לברר. זה הכל.

אריאל הגיב לפני 4 חודשים

לגבי ג' הסיפור עדיין טרי, יצרתי קשר עם בעלת הדירה, להפתעתי היא ענתה לי מהר. אבל היא לחלוטין לא ייחסה לזה חשיבות.
לגבי א' יש כאן ספק כמו שגם אתה חושב, ספק שילם+ ספק חייב לשלם. אבל יש כאן גם בעיות אחרות.
1. ספק שישתפו איתי פעולה(העניין קצת מוזר בראייה של אדם נורמטיבי בהיסתמך על העובדה שעברו 3.5 שנים)
2. יהיה לי קשה עד מאוד לבדוק האם הוא חייב לשלם.
3. במידה והצליח להבין שעליי לשלם עלי לשלם רק את חלקי, אם התיר את הספק אגרום להם לחטאות בעוון גזל. כרגע אני חושב שספק עוון הגזל יושב רק על אחריותו של המזמין בלבד, שהרי שיקול דעתו היה השיקול המכריע.

ועוד עניין:
אני לא יודע לשפוט לגבי עניין ההיסטריה, איך ניתן לבחון שלא מדובר על חששות מוגזמים מדי?

mikyab123 הגיב לפני 4 חודשים

מצוין.
כמה הנחיות כלליות לסיכום.
ראשית, חששות כאלה הן דבר מבורך כי זה מבטא יראת שמים ורגישות מוסרית. אשריך. אבל יש שכל ישר וצריך להפעיל אותו. אנסח כאן כמה כללים ראשוניים, והם גם הקריטריונים למה שכתבתי 'לא להיכנס להיסטריה'.
* אם להערכתך מדובר בעניין פעוט שאנשים לא מתרגשים ממנו (ולכן גם לא ישתפו פעולה) אז הכל בסדר ואתה יכול להתעלם כי הייתה מחילה. גם בשווה פרוטה יש גזל, אבל מחילה מועילה לגבי חובת ההשבה (כמו בפחות משווה פרוטה, שיש חזקה שמוחלים).
* אם יש ספק שלא ניתן לברר אותו אין מה להתעסק בו (נטל הראיה על המוציא).
* כמובן אם ודאי גזלת והספק הוא ממי, שם הדין הוא אחר ואתה צריך להשיב (לפעמים להניח ביניהם ולהסתלק ולפעמים להשיב לכל אחד ואחד. יש על כך סוגיות בהלכה).
* לעומת זאת, אם הבירור דורש הרבה מאמץ וכסף זה לא פוטר אותך. בהשבת אבידה כן, כי שם אתה לא חייב לאדם יותר ממה שהוא חייב לך. אבל בגזל או בנזק החובה להשיב היא עליך וההוצאות גם הן עליך.
* אין חטאת על גזל, אבל אכן גזל הוא עוון חמור ולא כדאי להיכשל ולא להכשיל בו. אבל כמובן שאתה משלם רק את חלקך, ולכל היותר מסב את תשומת ליבם של האחרים לחלקם.
* אם יש לך ספק לגבי חובתך במקרה מסוים, עשה שאלת רב לגביו.
בהצלחה וכל טוב,

י' הגיב לפני 4 חודשים

רציתי להצטרף לשואל,
אם אדם יצר נזק, והוא מתלבט כמה היא חובת ההשבה כיצד מעריכים את שווי הנזק?
לקולא או לחומרא? או ממוצע? והאם צריך להוסיף דמי העבודה?

מקרה א':
נניח אדם שבר חלון, מן הסתם כדי לתקן צריך להחליף את כל החלון, אבל זה תלוי במחיר של הקבלן שיבצע זאת. מן הסתם התפלגות המחירים רחבה ביותר, כמה אדם חייב להשיב? האם הוא חייב להשיב גם את העבודה או רק את עלות החומרים?

מקרה ב': אדם שבר בלטה, מבחינת תשמיש היא בסדר גמור אבל נראית כשבורה, כאן הפגם הוא אסטתי אבל לא מהותי כמו חלון ששם יש חיסרון בלהשתמש בו.
גם כאן, שווי של בלטה שבורה הוא אפסי, ושווי של חדשה הוא "יקר". כיצד מעריכים את הדלתא?
האם צריך לכלול את מחיר העבודה? מן הסתם קבלן לא יקח מחיר זול בשביל החלפת בלטה בודדת…

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

בשאלה הכללית, אזי הלכתית יש להעריך את הנזק לקולא, שכן המוציא מחברו עליו הראיה. לגבי שווי העבודה, בפשטות זה רק גרמא ומן הדין אין חובה בדיני אדם לשלם זאת. אבל בשומת נזיקין שמים אגב ערוגה, כלומר כמה שווה בית עם ובלי בלטה שבורה, וזה כנראה אפסי לגמרי.
תוכל לראות כאן מאמר של תלמידי רוני אורנשטיין על שומת הפחת. הוא טוען שכיום יש לשנות את ההלכה הזאת:
https://www.daat.ac.il/mishpat-ivri/skirot/202-2.htm
אבל להלכה בדיני נזיקין מה שקובע הוא החוק ולא ההלכה, ולכן יש לשאול משפטן.

י' הגיב לפני 4 חודשים

אם כן, למעשה בזמנו התארחנו בסוג של אכסניה והיה סיפור ארוך כך שבסופו נהרסו כמה בלטות שמעין פרקט נניח בסה"כ כמטר רבוע,
לא יחסתי לזה הרבה חשיבות, אבל בעקבות התשובה שלך לאריאל נשמע שצריך לשלם.

איך הרב מציע לשום זאת למעשה?

אם מסתכלים על ההפרש באכסניה זה זניח לגמרי.
בבלטות אף אדם לא יקנה בלטה שבורה\סדוקה ככה שמחירה הנוכחי הוא אפס. מצד שני היא עדיין מתפקדת טוב פרט לאסתטיקה.
ומן הסתם לשום את העבודה רק כדי להחליף שלוש בלטות תהיה משמעותית יותר יקרה ביחס לשלוש בלטות.
(אף בעל מקצוע לא יגיע סתם ככה בשביל מטר רבוע).

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

זו שאלה שצריך לברר, כי יש סוגיות שעוסקות בנזקי קרקע ושם נראה שכן משלמים את התיקון (לפחות כשתובעו לתקן. ראה למשל רמב"ם הל' טונ"ט פ"ה ה"ב). אבל כתבתי שמה שקובע כאן הוא החוק, ולכן הדיון ההלכתי אינו רלוונטי למעשה.

השאר תגובה

Back to top button