פיצויים בעבירה פלילית

שו"תקטגוריה: מטא הלכהפיצויים בעבירה פלילית
פיצוי ללא הוכחת נזק שאל לפני שבוע 1

שלום,
רציתי לשאול לגבי: 1. כסף שמשלם האונס נערה בתולה (כשהם לא נישאים) 2. תוספת החמישית שמשלם הגוזל לנגזל
האם ניתן לומר שיש יסוד דומה בשניהם מבחינת היותם סוג של פיצוי שלא דורש הוכחת נזק, או שבשניהם יש יסוד של פיצוי עונשי.., או דרך אחרת לתאר את המשותף ביניהם ?
או שאין בכלל מה לחפש דמיון ביניהם?
וסליחה מראש על העם ארצות..

השאר תגובה

1 Answers
Best Answer
mikyab צוות ענה לפני שבוע 1

שני תיקונים: אונס משלם קנס בכל מקרה, גם אם הוא נושא אותה לאישה. מפתה לא. חומש לא קיים בגזלן רגיל אלא בכופר בשבועה.
לא הבנתי את השאלה. קנסות הם תשלום עונשי.

פיצוי ללא הוכחת נזק הגיב לפני שבוע 1

האם בשני המקרים שציינתי (וגם בתשלומי כפל) זה אכן קנס?
האם יש עוד משהו מדין תורה שהוא קנס שצומח מתוך מה שניתן להגדיר היום כעבירה פלילית ולא מעשה נזיקי, והוא משולם לנפגע העבירה?
ראיתי לגבי עדים זוממים שיש מחלוקת אם התשלום המושת עליהם הוא מדין ממון או מדין קנס. (ויקיפדיה). וראיתי שיש קנסות שכרוכים לגמרי בדיני הנזיקין.
מניחה שעשיתי כאן סלט. אם תוכל טיפה להבהיר..

mikyab צוות הגיב לפני שבוע 1

בהלכה יש שני סוגי תשלומים (יש יותר, כמו כופר, אבל זה מה שחשוב לענייננו): ממון וקנס. ממון הוא פיצוי על נזק או פריעת הלוואה וכדומה. מטבע הדברים בתשלומי ממון גובה התשלום הוא הקרן (מה שהזקתי או מה שלוויתי). כל תשלום שאינו ממון, והאינדיקציה היא שהוא קבוע (לא תלוי בעילת התשלום, למעט חצי נזק בנזקי קרן) וערכו שונה מהקרן הוא קנס (למעט חצי נזק צרורות). למשל, נזקי קרן מחייבים תשלום של חצי נזק וזה קנס. גניבה מחייבת כפל וזה קנס. אונס ומפתה משלמים גם קנס (וגם פיצוי).
כל תשלום קנס הוא תשלום עונשי. העונש יכול להיות לפעמים על עניין צדדי. למשל בכפירת ממון בשבועה משלמים חומש, וזה כנראה עונש על השבועה (כי בכפירת ממון בלי שבועה לא משלמים את זה).
לגבי קנסות שכרוכים בנזיקין, לא בטוח שהבנתי את השאלה. יש כמה קנסות שמשולמים על פגיעה בזולת: חצי נזק על נזקי קרן, כפל על גניבה, חמישים כסף על אונס וכדומה.
לגבי עדים זוממים אכן יש מחלוקת תנאים האם זה קנס או ממון. דנו בזה המפרשים מפני ששם מדובר במצב שלא נגרם נזק אלא רק רצו שייגרם. לכן לכאורה זה צריך להיות קנס. דומני שהתורה רואה את זה כאילו גרמו בפועל ולכן יש שמגדירים זאת כממון. אבל זהו מקרה חריג.

פיצוי ללא הוכחת נזק הגיב לפני שבוע 1

תודה רבה

השאר תגובה

Back to top button