שאלה בקשר להתחזקות והאמת

שו”תקטגוריה: אמונהשאלה בקשר להתחזקות והאמת
ג' שאל לפני 6 שנים

שלום הרב מיכאל, אני מתחזק עכשיו וקראתי שרשמת משהו כזה: ” אני לא אומר שהאמת נמצאת אצלי, אני אומר שיש אמת וצריך להגיע אליה”
אם אני אניח הנחה כזאת איך אני אצליח להתחזק באמונה בלי ספקות ?

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 6 שנים

שלום ג’.
אקדים ואומר שהשאלה האם טענה כלשהי נכונה או לא, לא נבחנת דרך השלכותיה, כלומר הנזק או התועלת שבה (האם היא מועילה או מזיקה להתחזקות באמונה). טענה צריכה להיבחן לגופה ולפי תוכנה. אחרי שמגיעים למסקנה שהיא נכונה (או לא), אפשר לדון על נזקה ותועלתה וכיצד מתמודדים עם שני אלו.
 
כעת לעצם שאלתך. איני יודע היכן קראת את המשפט הזה, אבל אני בהחלט חושב שהאמת נמצאת אצלי (אם כי לא בוודאות, כל אדם יכול לטעות). בנוסף, אני גם אומר שיש אמת וחובה לחתור כדי להגיע אליה. ייתכן שבמקום שקראת את הדברים עסקתי בטענה השנייה ולא הראשונה.
ודבר אחרון, אין דבר כזה אמונה בלי ספקות. אנחנו בני אדם וככאלה אנחנו נדונים לחיות עם ספיקות. אדם לא יכול להגיע לוודאות (שהרי תמיד ייתכן שטעית במה שחשבת. אף פעם אין לך ערובה שאינך טועה). התחזקות פירושה לפעול על פי הבנתך המיטבית למרות הספיקות ולמרות החשש שמא אתה טועה, אבל אתה כאדם בשר ודם לא נדרש וגם לא יכול לסלק את הספיקות. הפוסטמודרניות טועה בכך שהיא מזהה חוסר וודאות עם ספק ועם ריבוי אמיתות או שאין אמת. לכל אחד מאיתנו יש אמונות שונות, ואם זה מה שהוא חושב אז זו האמת מבחינתו, ועליו לפעול על פיה. אבל תמיד צריך לקחת בחשבון שאולי אתה טועה, ובו בזמן לא לתת לזה לנטרל את ניהול החיים שלך לפי הבנתך. אנחנו נדונים לחיות באי וודאות מסוימת, אבל אין פירוש הדבר שאין אמת ושאי אפשר להגיע אליה. בניגוד להנחה הפוסטמודרנית, אמת אינה זהה עם וודאות.

מושה הגיב לפני 6 שנים

ג היקר
מה שהרב למעשה אומר לך הוא :
צריך שהאדם ילך עם האמונה שלו לכיוון שהוא יותר נוטה להסכים, במקרה של הרב הוא נוטה יותר להאמין.

כבוד הרב, אילו הייתה נשאל לכמה אחוזים אתה מרגיש שהצדק איתך? הייתה עונה 80% בביטחה?

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

לא יודע לכמת. בעיניי זה סביר.

יוני הגיב לפני 6 שנים

לכבוד הרב;
אם אכן אין בטחון וודאי בצדקת הדרך, אזי תהיה לכך השפעה כשצדקת הדרך מתנגשת עם רצונות אחרים. לדוגמא: במצב שאסור מפורש בתורה אך יש תאווה גדולה מאוד, או שיקולי רווח גדולים מאוד – חוסר הוודאות המוחלטת בצדקת הדרך תשפיע על ההחלטה ותתווסף לשיקולים של מילוי התאווה והנבת רווחים.

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

אכן נכון. בהחלט תיתכן השפעה כזאת. אז מה לעשות? בגלל זה אשלה את עצמי שיש לי ביטחון כשאין לי?

אורן הגיב לפני 6 שנים

אגב, כשחושבים מבחינה רציונלית, אין כמעט הבדל בין וודאות של 100% לוודאות של 90% כשבאים להחליט בדילמה בין ערך תורני לרצון חוץ תורני. כשמחשבים את תוחלת ה”רווח” או תוחלת החשיבות בדילמה מתקבלת משוואה שבה אחוז הספק רק מפחית את חשיבות הערך התורני בכ-10%, כלומר אם נגיד מישהו מציע לי מיליון דולר כדי לאכול סטייק חזיר. אם כשהייתה לי וודאות של 100% מבחינת אמונה הייתי מעריך את אכילת סטייק החזיר נניח במיליארד דולר, אז כשיש לי 90% אמונה, אני אמור להעריך אותו ב900 מיליון דולר, שזה עדיין הרבה יותר גדול ממיליון אחד. אחוזי הספק נכנסים לידי ביטוי יותר במישור הפסיכולוגי/רגשי/קיומי, ופחות במישור של קבלת ההחלטות (אלא במקרים קיצוניים של חיים ומוות).

מיכי צוות הגיב לפני 6 שנים

קצת מזכיר את ההימור של פסקל. ויש לחלק.

השאר תגובה

Back to top button