שלילת קצבאות למשפחות מחבלים

שו"תקטגוריה: מוסרשלילת קצבאות למשפחות מחבלים
פתחתקוואי שאל לפני 11 חודשים

היום אושרה בממשלה הצעה לבחינת שלילת קצבאות ביטוח לאומי למשפחות מחבלים, רציתי לשאול האם זה מוסרי למנוע קצבאות מילדיו של המחבל שאינם אשמים במעשיו של אביהם? ואם התשובה היא שאמנם זה לא מוסרי אבל התועלת של הרתעת המחבלים והצלת חייהם של ישראלים רבים חשובה יותר ממניעת קצבאות לילדים חפים מפשע, האם אפשר על פי זה להצדיק פיגועים של טרוריסטים כנגד אזרחים ישראלים חפים מפשע שאמנם זה לא מוסרי אבל התועלת של ההתנגדות וגירוש מדינת ישראל חשובה יותר מכמה אזרחים שימותו? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

זו השוואה חסרת שחר, למרות שכל אחד מאגפיה ניתן להיאמר.
שלילת הקצבאות מוצדקת כהרתעה. פעולות של מחבלים ודאי מוצדקות מבחינתם כדי לגרש אותנו. אבל אנחנו לא צריכים לקבל את עמדתם בעניין. וההשוואה בין זה לזה אין לה שחר. בשני המקרים מדובר בערך מול ערך, אבל השאלה איזה ערך גובר תלויה בסולם של כל אחד מאיתנו, והסולמות לא בהכרח שווים. 

פתחתקוואי הגיב לפני 11 חודשים

אין הכוונה להשוות בין חוסר המוסריות ברצח לחוסר המוסריות בשלילת קצבאות, כוונתי היא ההשוואה בין איך שאנו מסתכלים על עצמנו כמוסריים למרות האקט הלא מוסרי בשביל התכלית המוסרית לבין איך שאנו מסתכלים עליהם כשהם עושים את אותו הדבר (כאמור לא אותו אקט אלא אותה חשיבה) ומכנים אותם חיות אדם וכדו'

מיכי הגיב לפני 11 חודשים

טוב, זה מביא אותנו לשאלה האם לשפוט אדם לשיטתו. הקדשתי לזה טור מפורט 372.
אבל אם לא שופטים לשיטתו, אז שוב אין סתירה.

ישי הגיב לפני 11 חודשים

כלומר אם הפלסטינים צודקים ואנחנו באמת צריכים לעוף מארץ ישראל(או לפחות מיו"ש) אז אתה חושב שפיגועים זה דבר לגיטימי?

מיכי הגיב לפני 11 חודשים

הפניתי לטור 372. ראה שם.

טירגיץ הגיב לפני 11 חודשים

חוץ מהעמדה בטור הנזכר, אפשר גם לדון מצד עמדתך שאם בא פלוני (צה"ל) ומאיים לרצוח אותי (פלסטיני) אם לא אאפשר לו לגנוב ממני שקל (ריבונות באדמה) ששייך לי אז מותר (גם מוסרית!) לעשות לו סיכול ממוקד. ובמובן הזה לכל אזרחי ישראל הדרים בישראל ומשלמים מיסים בישראל יש 'אחריות' לדרישתו של אותו פלוני. [אלא שאף אם יימצא לומר שמותר למישהו להרוג אותי וחובה עלי להיענות לדרישותיו או לא להפריע לו להרוג אותי, זה לא אומר שאפשוט צווארי לשחיטה לשם ייחוד המוסר הטהור תנצב"ה].

השאר תגובה

Back to top button