תפיסה ישועית של קיום המצוות

שו"תקטגוריה: אמונהתפיסה ישועית של קיום המצוות
א' שאל לפני 7 שנים

לכבוד הרב ד"ר מיכאל שלום,
 
אני א' שדנתי אתך לא מעט בעניין חיוב קיום מצוות על פי המסורת הפרושית לעומת מסורות אחרות כמו הצדוקים.
 
לפי הבנתי, אתה טענת שמכיוון שמה שיש לנו בידנו הוא רק המסורת הפרושית, ונראה שהקב"ה לא יצפה מאתנו לנהוג כפי שאיננו יודעים, אלא אם הוא נתן תורה, אז מן הסתם שיצפה שנפרש כדעתנו, ומה שנותר לנו הוא לנהוג לפי מה שיש לנו, לפי הפירוש המקובל אצלנו, והוא המסורת הפרושית.
 
מעניין אותי מה תאמר על מחשבה כי יש לקיים את המצוות בגישה של ישוע מייסד הנצרות.
אינני נותן לגיטימציה רציונלית לגישה הנוצרית שמבטלת את המצוות מכל וכל (ובטח שלא לאמונה רציונלית בנסים המתוארים בברית החדשה).
אבל נראה שישוע, הדמות המקורית שנתח נכבד מיהדות זמנו ובכללו רבנים גדולים תמך בו, היה מציע להתחשב במצוות, אך לא בדקדוקים-
 
בדרשה על ההר-
 

"1 אז ידבר ישוע אל המון העם ואל תלמידיו לאמר׃  2 על כסא משה ישבו הסופרים והפרושים׃  3 לכן כל אשר יאמרו לכם תשמרו לעשות אך כמעשיהם לא תעשו כי אמרים הם ואינם עשים׃" (מתי כ"ג)

 
ועוד מסופר שנתן לתלמידיו ללקט מלילות ביום השבת, ושלא יטלו ידיים, ונראה שהמסר הוא שצריך לקיים את המצוות שבמסורת הפרושים, אך לא לפרטיהם.
 
ונראה שישוע היה רב מוסמך, והלכו על פיו הרבה יהודים ובכללם הרבה רבנים.
 
אם נתייחס רגע לערך הנורמטיבי שמורה ישוע ותלמידיו הראשונים, שעדיין קיימו מצוות ברמה זו או אחרת, ונעזוב את כל סיפורי הנסים והנפלאות, שאם אקבל מהם משהו זה אולי יהיה משהו מטאפורי בלבד, אולי נוכל להסיק שיש בידנו עוד מסורת. מסורת האומרת שיש לקיים את ההלכה לפי המסורת הפרושית בימיו של ישוע (ומעניין אם אפשר לשחזר אותה, לפי מחקר של מקורות השמועות במשנה ובברייתא ובמדרשי הלכה של ר"ע ורבי ישמעאל ובשמועות הגמרא..) וללכת לפיה.
 
אבל הטיעון לא נגמר פה. אם באמת נוכל לשחזר הלכה ישועית כזו שיש ללכת על פיה ולזכור ללכת לפי המהות של ההלכה ולא להתפס לכל דקדוק, הרי שאולי גם מדובר במסורת שהרבה יותר סביר שהיא מאת ה' בורא המוסר הטבעי שבלבנו.
 
כפי שהנך הסכמת איתי כבר, גם המוסר הטבעי, ה' בראו, ולכן, אנו יכולים ללמוד ממנו על רצון ה' מאתנו. ואם כן, יותר זה יותר קוהרנטי, ומצריך פחות הנחות, להאמין בכל כך הרבה דקדוקי הלכות לעומת הציווי ההלכתי המשתקף מדברי ישוע ותלמידיו הראשונים.
 
אדגיש שאינני מכיר טוב את הנצרות ואני מדבר מאשר אני כן מכיר. לא מעמיד עצמי כמומחה או כיודע באופן מסודר את הדברים. אך היה נראה לי לשאול אותך, גם מכיוון שהדברים מציקים לי עצמי כאדם יהודי שלא קל לו להזדהות עם דמות שחוללה את הנצרות. רק שהאמת מכריחה אותי להתעסק בכך.
 
בברכת חג שמח ועשיית רצון ה',
א'

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

​א' שלום.
​בקצרה אומר שהעובדה שהתעוררה מתיישהו בהיסטוריה גישה כלשהי לא אומרת שמדובר באופציה סבירה. אתה יודע כמה פרשנויות ליהדות התעוררו לאורך ההיסטוריה? לגבי התפיסה שתיארת, אני לא חושב שמדובר במסורת שמתיימרת להגיע מסיני. היא בנויה על התגלות שכביכול קרתה לאדם בודד כלשהו ובאה לשנות את המסורת שעברה מסיני לכן אין לי בה אמון רב. הם שינו ממה שהיה מקובל עד זמנם ואיני רואה סיבה לקבל את תפיסתם.

השאר תגובה

Back to top button