שיקולי הצבעה בבחירות (טור 511)

מבט על שני כשלי חשיבה

בס"ד

לאור דיונים שנערכו בימים האחרונים, ובפרט לאור מאמר של שמואל פאוסט במקור ראשון שקיבלתי שבו הוא מסביר מדוע הפעם יצביע לליכוד, חשבתי שמן הראוי להבהיר כמה נקודות חשובות שרבים מתעלמים מהן לקראת ההצבעה בבחירות. נטיותיי האישיות ויחסי לביבי וכנופייתו ידועים, והם גם ניכרים בין השורות, אבל מטרתי כאן בעיקר להתמקד בנקודות העקרוניות ולהשאיר לכם להסיק את המסקנות המתבקשות. גם מי שלא מסכים איתי לגבי ביבי וקואליציית הזוועה שלו, יכול לשקול את הטיעונים כשלעצמם בכיוון שלו.

שתי הערות ראשונות: אמירת אמת והמצע

מן המפורסמות הוא שלמפלגות אין ממש מצעים, וגם אם יש כאלה זה לא אומר הרבה פרט לסנטימנט בסיסי. זה נכון לגבי כולם, ויש לקחת את זה בחשבון כשמסתכלים על המצע ועל הצהרות עקרוניות. זה נובע הן מאי אמירת אמת (רצון למשוך בוחרים כאלה או אחרים), והן מכך שאין הבדלים ממשיים בין המפלגות במישור הכללי והעקרוני ולכן מנפקים אמירות שעניינן לא העברת מידע או מסר אלא הנגדה, צבירת קולות, או כל מטרה אחרת (פרט להעברת מידע). אפילו בין הקצוות הפוליטיים ההבדלים לא כל כך גדולים כמו שנדמה לנו. לכן באמת במערכות הבחירות האחרונות ההצבעה הולכת ונעשית פרסונלית יותר ויותר (גם מעבר לחלוקה העכשווית של המפה הפוליטית סביב קו פרשת המים האחד והיחיד: כן-לא ביבי), וכך נכון שיהיה במצב הקיים. אז קחו בחשבון שאין טעם להסתכל במצעים או אפילו לצפות למצע שמבהיר את המדיניות. מאותן סיבות ברור גם שאין טעם להתייחס להבטחות שניתנות לפני הבחירות, וכל הניסיונות לחלץ הבטחות כאלה אינם אלא מילוי זמן מסך בתכניות המלל והאקטואליה ותו לא מידי. גם זה נכון לכל הצדדים.

אגב, מכאן ניתן אולי גם להסיק שאין הרבה טעם להמשיך בשיטה המפלגתית. יש לבחור במועמדים אישיים וזהו (אולי בשיטה אזורית-יחסית, שיש בה ממד אישי בתוך המפלגות). אבל זה כנראה לא יקרה בזמן הקרוב וכמובן דורש דיון אחר.

המסקנה הראשונה לענייננו היא שהשאלה החשובה שעליה יש לתת את הדעת בבואנו להחליט היא מה להערכתכם תעשה המפלגה בפועל. לא מה היא מצהירה, ואפילו לא מה הסנטימנט הבסיסי שלה. לגבי המפלגות והאישים הפוליטיים במפה העכשווית יש לנו כבר ניסיון משנים קודמות. כמעט אף אחד מהם אינו חדש לנו. לכן גם די קל לדעת בקווים כלליים מה יעשה כל אחד (בעצם ברוב מוחלט של הנושאים כמעט כולם יעשו כמעט אותו דבר. הנסיבות הן עיקר מה שמכתיב את מה שייעשה, ולא האידאולוגיה וההשקפה, אם בכלל יש כאלה).

האם להצביע

אחרי שמגיעים למסקנה שאין הבדלים משמעותיים בין המפלגות, וגם בין האנשים ההבדלים לא גדולים, עולה השאלה האם בכלל ללכת להצביע. כתבתי לא פעם שברוב מערכות הבחירות חשבתי שאין בכלל טעם ללכת להצביע כי זה בין כה וכה לא משנה כלום. לא בגלל השיקול שהקול הבודד שלי אינו משנה כלום (ראה על כך בטורים על הצו הקטגורי, כמו 122 ועוד) אלא מפני שכולם עושים ויעשו פחות או יותר אותו דבר וכולם גרועים באותה מידה. בטור 127 עסקתי במצבים שבהם אין הבדל בין האופציות ביניהן אני אמור לבחור או להכריע (בחירות בשווייץ), והבאתי את סיפור הדואר בבורמה. אדם הגיע לכפר נידח בלב הג'ונגלים בבורמה (מייאנמאר של היום), והוא רואה על הקיר תיבות רבות מחולקות לפי יבשות ומדינות. הוא נדהם מהרזולוציה בבית דואר נידח שלא דורכת שם רגל אדם. כשהתקרב לחלון השירות הוא רואה בצדו השני של קיר התיבות שק גדול שכל המכתבים שמשולשלים לכל התיבות נופלות אליו. זה בערך מה שקורה להצבעה בבחירות אצלנו.

טוב, אבל יש מצבים שבהם יש הבדלים בין המפלגות אבל כולן גרועות. כאן נכנס לכאורה שיקול של הרע במיעוטו. בטור 189 דיברתי על שיקולים כאלה, והסברתי מדוע עקרונית אני מתנגד להם (למעט במקרים שמדובר בטוב במירעו. ראו שם). לכאורה, בהיעדר מפלגה שסביר להצביע לה, המסקנה המתבקשת היא פתק  לבן או לא להצביע. אז כששוטפים את מוחכם בחובה האזרחית ללכת להצביע זכרו שבמקרים רבים חובתנו האזרחית היא לא להצביע ולא להיכנע לסיסמאות המטומטמות הללו. ראו בטור הנ"ל.

רק אעיר שהאפשרות לשים פתק לבן יורדת גם היא מהפרק, מפני שהחלאות שלנו קבעו שלא סופרים פתקים לבנים. הם דואגים לעצמם ומנטרלים את היכולת למחות נגדם ולדרוש מהם להשתפר. מאותה סיבה הם גם מחריגים מחוק הספאם את החומרים הפוליטיים. לכולם אסור לשלוח ספאם פרט למחוקקים שלנו. כולנו אוכלים את התוצאה בימים האחרונים. שיהיה לנו בתיאבון. אלה החבר'ה שאתם רוצים להצביע להם.

נשארנו עם לא להצביע בכלל. זו אכן המסקנה המתבקשת אם לדעתכם אין הבדלים או שכל האופציות גרועות, וכמובן אם לדעתכם אין השפעה לבחירה שלכם (ראו למשל כאן עמדה מנומקת לטובת פתק לבן). לדעתי, זה אכן היה המצב ברוב המערכות הקודמות. אבל אני מתרשם שהפעם המצב הוא מעט שונה. הפעם ההצבעה יכולה לשנות, לפחות במובן מסוים וחשוב להבהיר את ההבדל בין שני סוגי שיקולים תוצאתיים.

למעלה דיברתי על מצב שבו לדעתי כל המפלגות יעשו אותו דבר. השיקול הזה אכן מנטרל את הצו הקטגורי ומבטל את החובה להצביע. להיפך, הייתי רוצה שהחוק הכללי יהיה שכולם לא יצביעו במצב כזה. האנרכיה שתיווצר תהיה טובה יותר מהשערורייה הקיימת, לפחות בטווח הארוך. כך גם לגבי הרע במיעוטו כפי שהסברתי בטור הנ"ל. אבל כאן אני מדבר על שיקול תוצאתי מסוג אחר. יכול אדם לומר שמעשית התוצאות של הבחירות הקרובות הן די ברורות. הרי יש רק שתי אפשרויות סבירות: או ממשלת ביבי-חרדים-סמוטריצים-בן גבירים (אולי עוד נספחים בודדים או מפלגה שיצליחו לשחד), או מערכת בחירות נוספת. הסיכוי לאפשרות שלישית נראה לי קלוש עד לא קיים. לכן במצב כזה יכול אדם לומר שאין טעם ללכת להצביע כי הצבעתו לא משפיעה. לפחות אם הוא מאמין באחת המפלגות בגוש 'לא ביבי', נראה שזה משחק מכור ומיותר. מה יכול כבר לקרות?

אני טוען שבמקרה כזה לדעתי דווקא לא נכון לפעול על פי התוצאה המעשית. החובה להצביע מכוח הצו הקטגורי נובעת מכך שיש חובה לעשות את מה שהייתי רוצה שיהיה לחוק כללי. אם לדעתי מפלגה כלשהי צריכה לקבל את המנדט, אזי עליי להצביע לה. הבהרתי לא פעם שהשיקול כאן אינו תוצאתי, כלומר החובה לא מותנית בזה שמעשיי יקדמו את התוצאה הזאת, אלא שאם כולם יעשו זאת הדבר יביא לתוצאה הזאת. זהו שיקול היפותטי תיאורטי ולא מעשי (ראו למשל בטור 122 ועוד. אמנם שם הראיתי שבסופו של חשבון זה גם עשוי להביא לתוצאה מעשית). לכן אם יש מפלגה שלדעתכם יכולה לקדם רעיונות שנראים לכם, עליכם להצביע לה ולא להימנע מהצבעה בגלל שאין סיכוי.

אפשר כמובן לעשות שיקולים של הטוב במירעו, כלומר לא להצביע למפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה (כי חבל על השחתת הקול), אם כי גם כאן לא ברור האם הצו הקטגורי לא אומר לנו להצביע למי שאנחנו מאמינים בו. אבל זה אמור לגבי אי הצבעה למפלגה שלא תיכנס לכנסת. אבל מפלגה שתיכנס לכנסת ותבטא את עמדותיך רק שאין לה סיכוי לזכות בשלטון, זה אינו שיקול ראוי לדעתי. יש עוד לפלפל בזה ולהמשיג יותר את האינטואיציה שמבחינה בין שני המצבים הללו, ואכ"מ.

אבל אלו שיקולים שכבר הזכרתי בעבר. מעבר להם ברצוני לעמוד על שתי נקודות נוספות שחשוב לקחת בחשבון, ושרבים מפספסים אותן, ושם לדעתי התוצאתיות דווקא כן חשובה ורלוונטית.

כשל הדמיון

אנשים רבים מסבירים שהם יצביעו לפלוני או למפלגה אלמונית כי הם מוצאים חן בעיניהם והשקפתם דומה לזו שלהם. יש שם חובשי כיפה, או נטולי כיפה, הם ימניים או לא ימניים לטעמי, הם ליברליים או שמרנים במישור הדתי, שוב לפי טעמי, וכדומה. כך לדוגמה שמואל פאוסט במאמרו הנ"ל מסביר שהליכוד הוא עם ישראל לגווניו (יש"י – יחד שבטי ישראל), והוא גם נוטה ימינה ומקדם זהות יהודית, אז למה לא להצביע להם?! הרי לא נמצא אף מפלגה שתפורה בדיוק לפי מידותינו, הוא כותב, והציפייה לזה היא ילדותית. באופן דומה, רבים אומרים שיצביעו לאיילת שקד וחבריה כי היא בעד זהות יהודית מתונה וימנית בדעותיה. אז מה רע?! (לצורך הדיון, נעזוב את אחוז החסימה כרגע.)

ביסוד רבים מהשיקולים הללו מצוי כשל. התוצאה של ההצבעה, כלומר מה יקרה בפועל, לא נקבעת לפי השקפתו של המועמד או המפלגה שאליה הצבעת. ולא רק בגלל מפלגות אחרות. השקפתם גם לא קובעת את מה שהם עצמם יעשו. לדוגמה, נניח שהצבעת לאיילת שקד כמי שמייצגת זהות יהודית מתונה וליברלית. אבל היא כבר הודיעה חגיגית שתצטרף לקואליציה של ביבי-סמוטריץ והחרדים. מה לדעתכם תעשה הקואליציה הזאת, כולל שקד וחבריה, בנושאי דת ומדינה וליברליזם? מאומה כמובן. הוא הדין מי שמצביע לבן גביר כי הוא ימני. הוא יקבל כמובן את גולדקנופף ואת גפני ודרעי החרדים שיקבעו באופן בלעדי את כל מה שקורה במישור של דת ומדינה (כך היה בכל הפעמים הקודמות). כבר כתבתי לא פעם שהבית היהודי ז"ל של בנט ושקד שהובל על ידי מנהיגות דתית (בנט) וליברלית (שקד), בפועל נהג כמפלגה חרדית לכל דבר. בכל ההצבעות שלהם בכנסת בנושאי דת ומדינה ויחס לחרדים לא תמצאו בדל הבדל בינם לבן החרדים. הקואליציה מחליטה על מדיניות וכופה משמעת קואליציונית בנושאים הללו.

אם כן, הצבעת בן גביר קיבלת גפני. הצבעת שקד, קיבלת גפני. הצבעת ביבי, קיבלת גפני. אני מדבר כמובן רק על מה שיקרה בתחומי דת ומדינה וביחס לחרדים. סוגיות כמו ללימודי ליב"ה (ע"ע ההסכם של הליטאים עם החסידים ביחס לבעלז שנעשה בהשראת ביבי), תקציבים לחרדים, גיוס חרדים ובני ישיבות, יחס ללהט"בים, מתווה הכותל, המונופול של הרבנות הראשית, מדיניות גיור וקבלת מהגרים/פליטים וכדומה. לכן המתינות הדתית של שקד אינה שיקול רלוונטי להצבעה עבורה. אדם שמצביע לשקד בגלל שהיא מייצגת עולם ערכי שקרוב אליו ומדבר אליו, עושה טעות. הוא מצביע עבור גפני, למרות שהוא פחות מדבר אליו. מדובר בגוש אחד שינהג בצורה אחידה, לפחות בכל הנוגע לסוגיות הללו, ואין שום הבדל למי הצבעת. כמובן שבתחומים אחרים יכולים להיות הבדלים כלשהם, ובזה אגע בהמשך. הרב מידן קרא הבוקר להצביע לאיילת שקד (אני חייב לומר שמדובר בפוסט הזוי ממש). הוא אמנם כתב שהיא תכריע את התיקו הפוליטי ותגרום לקואליציית ביבי להיווצר, אבל את זה תשיגו בכל קול לקואליציה ההיא (באופן טוב יותר כי שקד לא תיכנס). אבל אין לי ספק שהקריאה הזאת מבוססת גם על כך שלדעתו הכיוון של הבית היהודי ואיילת שקד קרוב לליבו של הרב מידן. הוא רוצה לקדם את הכיוון הזה. אבל כדאי לו לשים לב שהצבעה לאיילת שקד תביא אותנו הכי רחוק מאמנת גביזון-מידן שהרב מידן כנראה מאמין בה והכי רחוק מהכיוון שהיא מבטאת. לא בגלל שאיילת לא רוצה אותה. אני בטוח שהיא רוצה. אבל מבחינת ההקשר הזה, הצבעה לה היא הצבעה לגפני וגולדקנופף. נתת לה קול נתת עוד קול לחרדים. אז תצביע ישר לגולדקנופף או לביבי. כל ההצבעות הללו זהות דה פקטו, לפחות בנושאי פנים, חרדים ודת ומדינה (פרט לשקד שהצבעה אליה היא זריקת קול לפח).

משמעות הדבר היא שהצבעה לא אמורה להיות מופנית למי שדומה לי או שדעותיו או הסנטימנטים שלו נוטים לכיוונים שאני מאמין בהם. זו לא סיבה להצביע לו. השאלה החשובה יותר מה צפוי לקרות בפועל אם אצביע לו. ושוב, איני מדבר על אי קיום הבטחות או אמירת שקרים. אני מדבר על מה שברור כבר מהיום שהוא עצמו יעשה. שום ליברליזם בתחום דת ומדינה לא יקרה אם תצביעו למישהו מכל החשוכים הללו (כולל שקד וביבי), גם אם הם עצמם ליברלים גדולים. אתם תקבלו פיגור חברתי, אי שילוב כלכלי וחברתי של חרדים, תקציבים שהולכים כדי לקבע מבנים חברתיים מעוותים, התנגדות לרפורמות בטלפונים כשרים, כל זה כשהצבעתם עבור ליברליזם דתי ימני. נסו לראות הנמקות שניתנות לתמיכה באדם או במפלגה זו או אחרת, ותראו שברוב המקרים הן לא מחזיקות מים. ולא בגלל שיש טעות בהבנת העמדות של האנשים או המפלגות הללו, אלא בגלל שעמדותיהם לא משקפות את מה שהם עצמם יעשו.

רק להתרשמות, אני ממליץ מאד לצפות בסרטון הזה. נסו להתעלם מהארסיות ומהאנטישמיות (המוצדקות ברובן) של שליין, והתמקדו בדברים שאומר גולדקנופף. זה לא מחריד? זו פרימיטיביות שלא תמצאו במעמקי האמזונס. לתת ליצור הזה כוח פוליטי וכלכלי זו פשוט אובדנות. שימו לב שאת זה אתם מקבלים כשהצבעתם שקד, ביבי, סמוטריץ וכו'. רוב אלו הם ליברלים וחילונים עד מסורתיים. ממש יש"י. לתשומת לבו של שמואל פאוסט, הוא מצביע למפלגה שדוגלת בזהות יהודית מסורתית ומאחדת, ומקבל את גולדקנופף, שאמנם זקנו מגודל אבל פרקו לא ממש נאה בעיניי (ע"ע 'דירה להשכיר').

בשורה התחתונה, לענייננו כאן תוכלו להתעלם משמות המפלגות בטיעונים שלי ומהכעס שעמדותיי מעוררות בכם, ולהתמקד בשיקולים העקרוניים וההגיוניים. גם אם אינכם מסכימים להערכותיי, ומשום מה בעיניכם גודלקנופף הוא עילוי מתמטי, ערכי וכלכלי, וראוי למסור לו את מפתחות היקום לנצח (לא רק לשבעים שנה כפי בקשתו), עליכם להצביע לו ולא לשקד או לסמוטריץ. עליכם לבחון את טענתי העקרונית: ההצבעה שלכם לא יכולה להיקבע לפי הדמות או השקפת המפלגה שאליה אתה מצביע, אלא לפי מה שהיא תעשה אחרי שתיבחר. זה ממש לא אותו דבר, ולא בגלל שקרים ואי קיום הבטחות. אלא להיפך, דווקא בגלל ההבטחות שאנחנו מקבלים מהם כבר עכשיו. אני מבטיחכם נאמנה שאת ההבטחות הללו הם יקיימו למהדרין.

זהו כשל הדמיון. וכעת לכשל ההתמקדות בעיקר.

האם נכון להתמקד בעיקר?

הטיעון שלי מניח במובלע עוד הנחה שיש לתת עליה את הדעת, וזהו הכשל השני. נכון שבתחומים מסוימים דרושה פשרה. בפוליטיקה לא משיגים את כל תאוותינו, ואין פלא שיש צורך להתפשר. אם כן, יכול אדם לטעון שגם אם בענייני דת ומדינה לא נקבל את מה שרצינו, אבל לפחות יהיה לנו ימין, כלכלה משגשגת, כבוד לאומי, ביטחון מופלא, מדיניות טרנס גלקטית גאונית וכדומה. אז מהם עוד כמה מיליארדים וכמה פטורים לחרדים, או פגיעה בלהטב"ים או בנשים? האם זה לא שווה את ההישגים הגדולים יותר? השאלה שעולה כאן היא בעצם מהן הסוגיות החשובות יותר ועל מה ניתן להתפשר. אני התמקדתי בנושאי דת ומדינה, אבל שוב ושוב אומרים לי שאולי אני צודק אבל זה אינו הנושא העיקרי והכי חשוב בימינו. לכן רבים אומרים לי: אתה אולי צודק, אבל על זה אנחנו מוכנים להתפשר.

אלא שזו שוב טעות. אפשר להתווכח על השאלה האם ועד כמה הנושא של דת ומדינה וזכויות אדם ואזרח הוא חשוב (בעיניי מאד). אבל בואו נניח לצורך הדיון שזה באמת נושא בחשיבות משנית, לפחות ביחס לנושאי מדיניות וביטחון וכלכלה. עדיין אני טוען שלא נכון לבחור מפלגה לפי הנושאים הללו. התמקדות בעיקר היא הכשל השני. נשמע מוזר? אנסה להסביר יותר.

למה לא להתמקד בעיקר

ראשית, כדאי לשים לב שגם בנושאים אלו אין הבדל אמיתי בין הצדדים. הן במדיניות הביטחונית, הן בכניעה לטרור ולאיומים, הן ביחס לערבים אזרחי ישראל, ובכל שאר הנושאים, אין הבדל בין הליכוד וביבי ללפיד וגנץ. הם עושים פחות או יותר אותם דברים, כלומר עושים מעט מאד, אבל מדברים המון וגבוהה גבוהה כשהם על ספסל מבקר המדינה באופוזיציה. ביבי אלוף הכניעה לכל רוח מצויה, מסביר לנו שהוא מר ביטחון ואבי הלוחמה בטרור. האיש שלא עשה מאומה ביחס למשילות בנגב, שכשל בפרעות תשפ"א, שנכנע לחמאס על כל צעד ושעל (עסקת שליט) ולא עשה מאומה נגד הטילים (פרט להעברת כספי שוחד והטבות שונות), הקפיא התנחלויות, מנע בגופו שינויים במערכת המשפט, מדבר כעת בלי למצמץ על היותו מר ביטחון, על זקיפות קומה לאומית, על כניעה לטרור וכדומה. רק אתמול בערב ראיתי אצל גיא זוהר יקירי, דברים שאומר נתניהו כעת על כך שהוא העביר ויעביר מיליארדים לערבים. היזכרו בביקורות שלו על הממשלה הנוכחית בנושא הזה (ראו כאן מדקה 5:20).

ומעבר לכל זה, גם אם נקבל את התלונות על קואליציית השינוי שנכנעת לערבים ומעבירה להם תקציבים, הרי בצד השני (=הסיטרא אחרא) קרה ויקרה אותו דבר והרבה יותר בגדול כלפי החרדים (וגם כלפי הערבים, לפחות אם יצטרכו אותם). אז זהו שלי חשוב יותר להציל את החרדים מעצמם מאשר החשש ממה שיקרה אם ייטיבו מעט עם הערבים דרך רע"מ. להיפך, התמיכה בחרדים היא אסון והתמיכה בערבים היא חובה ומבורכת. לא בגלל שאני מעדיף את הערבים אלא בגלל תוצאות הצפויות לתקציבים הללו. גם אם לא אחתום על היעד של כל גרוש שמועבר לערבים, הסברתי בטור 507 מדוע לדעתי חשוב להשוות את מעמדם ולקדם את רע"מ של עבאס, ואילו בתקציבים לחרדים אני לא חותם כמעט על אף גרוש. כל גרוש שמועבר אליהם הוא הרס חברתי וכלכלי, עבור המדינה ועוד יותר עבור החרדים עצמם.

אז אם אין הבדל בין שני הגושים בנושאים העיקריים, למה לא להתמקד בנושאם המשניים? כלומר בנושאי דת ומדינה וחרדים. שימו לב, גם אם אקבל את סדר העדיפויות של עיקר וטפל, עדיין אין זה אומר שאצביע לפי הנושאים העיקריים. לפעמים ההצבעה שם לא משנה, ולכן עדיף להצביע לפי הנושאים הטפלים (מה עוד שהם בכלל לא טפלים לדעתי).

כעת אציג את הנקודה הזאת מזווית מעט שונה. נניח שיש הבדלים בין הגושים גם בנושאיים העיקריים, עדיין נותרת השאלה מה הסיכוי שמישהו מהם יעשה משהו בהקשרים הללו. אם אף אחד מהם לא יקדם את עמדתו בנושאים הללו למה להצביע לו? כדי להצביע למפלגה X בגלל נושא A, אני צריך להניח ש-A הוא חשוב, שיש הבדל בין עמדת המפלגה הזאת לאחרות לגבי הנושא הזה, ושהיא אכן תקדם את עמדתה בנושא הזה. אלו שלוש הנחות שונות, הן כמעט בלתי תלויות, וכדי לנטרל את השיקול הזה בבחירת מפלגה די לי שאחת ההנחות לא תהיה נכונה. אבל למרבה האירוניה, חסד עשה עמנו הקב"ה, ומנע מאיתנו את ההתלבטות. ברוב המקרים כל שלוש ההנחות הללו לא מתקיימות ביחס לנושאים ה"מרכזיים".

אם כן, למה בעת בחירת מפלגה עליי להתמקד בעיקר?! ממש לא נכון. עליי להתמקד במה שהוא בר שינוי, כלומר במה שלגביו יש סיכוי כלשהו שהמפלגה הזאת תקדם אותו לכיוון הרצוי בעיניי. זאת גם אם הנושא הוא שולי ופחות חשוב מהנושאים המרכזיים (אם בכלל הם כאלה). השאלה הרלוונטית להצבעה אינה בהכרח מה הנושא הכי חשוב, אלא לא פחות מכך על מה יש לי הכי הרבה סיכויים להשפיע. זהו כשל ההתמקדות בעיקר, וכעת אחדד אותו דרך פרק בתורת הניהול.

על צווארי בקבוק

כדי לחדד את העניין, אקדים תזה ניהולית מעניינת. כידוע, כל שלשת אותיות באנגלית היא שיטת ניהול. קצת פחות ידוע שבדרך כלל התחום הזה הוא אוסף קלישאות טריוויאליות שכל בר דעת מבין אותן. אמנם נכון שלפעמים גם דברים פשוטים דורשים חידוד והנכחה, ולכן אולי יש ערך מסוים בלימוד וחקר תורות ניהול (אם כי ברוב המקרים לדעתי מדובר בזבל, משהו בנוסח מדעי המגדר).

פיזיקאי ישראלי בשם אלי גולדרט הציע מדיניות ניהולית משלו שקיבלה הד חזק ומעמד בתעשייה ובחקר הניהול. יש שם כמובן כמה שלשות אותיות, אל תחששו, אבל אחסוך לכם אותן. תיאור בהיר ומעניין שלה תוכלו למצוא בספרו, המטרה, שתורגם לעברית. תיאור בהיר ותמציתי הרבה יותר ראיתי גם כאן. תורף דבריו הוא ההסתכלות על פס ייצור תעשייתי כשרשרת שמורכבת מחוליות בזו אחר זו (וגם במקביל). לדוגמה, כאשר מרכיבים מכונית, מייצרים כל בורג, גלגל, בוכנה, פנס, הרכבה וכו' וכו'. יש תלות בין החוליות, שהרי הרכבת הגלגל לרכב יכולה להיעשות רק אחרי שייצרו את הברגים ואת הגלגל עצמו, וגם אם הסרן ברכב שעליו מרכיבים את הגלגל. כך הוא לגבי המנוע וכל מוצר אחר. דרכם של מנהלים היא לנסות ולשפר את תהליכי הייצור, כלומר להגדיל את הקצב, לשפר את האיכות ולהוריד עלויות. נניח שמצאתי דרך לייצר ברגים בקצב מהיר יותר, מיד אשדרג את המחלקה שעוסקת בייצור הברגים כדי להגיע לשיפור המיוחל. אלא שאם קצב הרכבת הגלגלים למכונית לא השתנה, אזי הגברת הקצב של ייצור הברגים לא תשנה מאומה. במקום ארבעה ברגים לשנייה יהיו לי מאה, אבל קצב הרכבת הגלגלים הוא גלגל לשנייה, אז 96 הברגים הנותרים יישארו שם למעצבה. הגברת קצב ייצור הברגים הייתה בזבוז כסף ולא הועילה מאומה לתהליך הייצור.

משמעות הדבר היא שכאשר מתבוננים על שרשרת כזאת, אין שום טעם לייעל אף אחת מכלל החוליות שבה, אלא אם מדובר בחוליה שהיא צוואר בקבוק. לעולם יש להתמקד בחוליה שהיא האיטית ביותר בשרשרת שכן היא זו שקובעת את קצב הייצור. שיפור של כל חוליה אחרת בשרשרת הוא בזבוז זמן וכסף לריק. גולדרט טען שבכל פעם יש לשפר אך ורק את החוליה שהיא צוואר הבקבוק. כאשר שיפרנו אותה, חוליה אחרת תהפוך להיות צוואר הבקבוק, וכעת עלינו לחפש דרכים לשפר אותה.

אגב, החוליה שאותה אנחנו משפרים יכולה להיות שולית ולא חשובה בכלל. ייצור ברגים או הרכבת גלגל הם שלבים טריוויאליים בהרכבת מכונית, ולכן קל לנו לזלזל בהם. מה זה לעומת ייצור המנוע או תיבת הממסר?! אבל אם השלבים הפשוטים הם צוואר הבקבוק של התהליך, אז חשוב מאד להתמקד דווקא בהם ולא בשלבי הליבה שדורשים טכנולוגיות עיליות ומתוחכמות.

נשמע מאד פשוט? אכן זה פשוט, אבל מתברר שבשטח מנהלים רבים לא שמים לב לרעיון הפשוט הזה ומבזבזים זמן, משאבים ואנרגיה לריק בכדי לטפל בכל חוליה שעלה במוחם רעיון שיפור כלשהו לגביה. מטבע הדברים הם מתמקדים בשלבי הליבה של התהליך. לא בכדי שילמו לגולדרט סכומי עתק לכל הרצאה, שכן בפועל השיטה הזאת כנראה הביאה לייעול משמעותי מאד במפעלים רבים. זה מה שיפה אצל תיאורטיקנים. לפעמים הם מדברים שטויות מנותקות והרעיונות שלהם לא באמת ישימים, אבל לפעמים התובנות שלהם על אף פשטותן, או בעצם בגלל פשטותן, יכולות להביא שיפור עצום שהאיש בשטח לא היה חושב עליו. הוא עוסק בשוטף וביומיומי ואין לו פניות נפשית לחשוב על הדברים באופן מופשט. הוא פשוט לא מסתכל בכיוון הנכון.

אגב, גולדרט מתחיל את הטיפול שלו בסוגיה בתיאור מסע רגלי של כיתה שמתנהלת בטור עורפי. האיטי ביותר הוא הרבי השמן, שקשה לו לנוע בקצב סביר. איפה הייתם ממקמים אותו? הנטייה הפשוטה היא לשים אותו בראש הטור. אבל שימו לב שאם הוא נמצא בראש הטור אזי הטור יתחיל להגיע ליעד כשהרבי יגיע, ואחריו יזרמו כל השאר. קצב התנועה של הרבי הוא החסם התחתון להגעה. לעומת זאת, אם נשים אותו בסוף אזי הטור יסיים להגיע ליעד כשהרבי יגיע אליו. הקצב שלו יהיה החסם העליון לזמן ההגעה. כעת חשבו מה הייתם עושים אם הייתם יכולים לזרז מישהו בטור שאתם רואים שהוא 'חולם'. האם הייתם עושים זאת? ברור שאין בכך שום טעם. הטור יגיע ליעדו כשהרבי יגיע, ואין שום תועלת בזירוז של הילדים האחרים. הם לא צוואר הבקבוק של התהליך. מה שהכי כדאי לעשות זה לשים את הרבי בסוף, ולהוריד ממנו את כל המשקל שהוא סוחב ולחלקו בין הילדים האחרים. שוב, רעיונות פשוטים (וכמובן לא לגמרי מדויקים בשטח, כי אם הרבי נמצא בהתחלה אז אולי הוא יילך מהר יותר בגלל שידחפו אותו, וחלוקת המשקל אולי תאיט אחרים ותהפוך אותם לצווארי בקבוק וכו' וכו'), אבל הם יכולים לתת לנו שיפור משמעותי ולחסוך לנו טעויות ואנרגיות מבוזבזות במחיר של חשיבה מנותקת ושינוי קטן של תשומת הלב שלנו.

בחזרה אלינו

אם נשוב אלינו, יש רעיונות גדולים וחשובים שאנחנו מעוניינים ביקרם. חשוב לנו שהם יקודמו. אבל אין כמעט סיכוי שיקרה משהו ביחס אליהם. במצבים כאלה, הצבעה למפלגה שמבטיחה לקדם את רעיונות הליבה היא מאמץ לא נכון בכיוון הנכון. זה כמו לשפר חוליה שאינה צוואר בקבוק. היא לא תשנה מאומה והשיפור לא יתרום לנו כלום. לעומת זאת, אם נתמקד בחוליות שניתן להזיז אותן ולהגיע לתוצאות, גם אם אינן חשובות, זה מאמץ שנושא הרבה יותר פרי. יש לאתר את הנושאים שהם בבחינת צווארי הבקבוק ולבחור למי להצביע לפיהם.

אז אם בהקשרים המדיניים, הכלכליים והביטחוניים לא ממש משנה מי יושב שם כי כולם עושים (או לא עושים) אותו דבר, למה שלא נתמקד בנושאים של דת ומדינה שבהם אולי יש סיכוי לשנות משהו?! שם יש הבדלים, ושם יש אולי סיכוי שגם ייעשה משהו. גם אם לדעתכם התנאי הראשון לא מתקיים (הם לא חשובים), אם שני התנאים האחרים מתקיימים (שיש הבדל בין המפלגות ושיש סיכוי שהעניין יקודם) זה שווה הצבעה.

סיכום ומסקנות

אם תקראו כעת שוב את המאמר של שמואל פאוסט, תראו שהוא בוחר את העיקר למרות שזה לא ישנה מאומה, והוא מציע לבחור מפלגה שכיוונה מוצא חן בעיניו ונראה לו נכון. אלו שני שיקולים שגויים, גם לשיטתו. לדעתי אף אחד משלושת התנאים לא מתקיים כאן, אבל גם לשיטתו שהתנאי הראשון מתקיים, התנאי השני והשלישי ממש לא, ולכן עדיין אין כאן הנמקה תקפה מדוע להצביע כפי שהוא מציע. דבריו לוקים בשני הכשלים שתיארתי כאן: כשל הדמיון וכשל ההתמקדות בעיקר. אין צורך לומר שפאוסט הוא רק קרבן שלי כאן, פשוט כי כעת יצא לי לקרוא את דבריו. אבל הדברים הללו אמורים לגבי רוב ההנמקות שאני קורא לכאן או לכאן.

ועוד הערה ביחס לרע"מ ומנסור עבאס שליט"א. בטור 507 הערתי שהצבעה לעבאס נראית לי אופציה מאד הגיונית בסיטואציה הקיימת, כמובן לא עבור אלו שחושבים שזה מזיק. אבל נניח כרגע שזה לא מזיק ואפילו מועיל (כך היא דעתי). כאן עולות שתי שאלות שנוגעות לשני הכשלים שתיארתי.

ראשית, יש רתיעה כי הוא ממש לא דומה לי ולא קרוב לדעותיי. אין לו כיפה סרוגה וסנדלים (אמנם גם לי לא) אלא כאפייה, הוא מתפלל חמש פעמים ולא שלוש, והוא  אפילו מזדהה עם אויבינו . נכון, אז מה? אני לא נופל בכשל הדמיון. מה שחשוב לי הוא לא האם משנתו דומה לשלי ונראית לי אלא האם התוצאות של בחירתו יהיו חיוביות מבחינתי. זה באשר לכשל הדמיון.

בנוסף, שאלו אותי לא פעם האם קידום הערבים הוא הנושא הכי חשוב מבחינתי? כעת תוכלו לענות בעצמכם: לא ממש (אם כי הוא בהחלט חשוב). אבל זה נושא שיכול אולי לזוז בעקבות כוח שיקבל עבאס, ולכן גם אם הנושא אינו הכי חשוב בעיניי יש היגיון לבחור מפלגה על פיו. אני נמנע מליפול בכשל ההתמקדות בעיקר. בנושאים שנראים לכם חשובים (ולי פחות), כמו מדיניות, ביטחון, כלכלה וכדומה, לדעתי אין הבדל משמעותי בין האופציות השונות, וגם אם יש הבדלים בניואנסים אף אחד מהצדדים לא יקדם משמעותית את הכיוון שלו. מאז ומעולם הנסיבות הן שמכתיבות את מה שהממשלה שלנו עושה (קיסינג'ר אמר שלמדינת ישראל אין מדיניות חוץ אלא רק מדיניות פנים. הוא טעה: אין לה מדיניות בכלל). אז למה לבחור מפלגה על פיהם?! לכן לדעתי הגיוני מאד לבחור למי להצביע לפי תפיסות חברתיות של דת ומדינה, זכויות אזרח, קידום האוכלוסייה הערבית, גם אם הנושאים הללו שוליים בעיניכם. גם שם לא הייתי ממליץ לבחור את המפלגה והאישים שחושבים כמוכם (כשל הדמיון) אלא את אלו שיקדמו את מה שאתם רוצים שייעשה.

לסיום רק אעיר שיש הבדל מסוים בין שני השיקולים. נושאי דת ומדינה כנראה לא ישתנו בשום סיטואציה, כי קואליציית ביבי לא תיגע בהם (אלא אולי לרעה), והקואליציה האחרת פשוט לא תקום (בטח לא בלי החרדים). אבל עניין קידום הערבים יש לו סיכוי להצליח, שכן עבאס יכול להצטרף לשני הגושים ולקבל משניהם את מה שהוא דורש (מביבי הוא כמובן יקבל יותר וביתר קלות). לכן כאן יש אפילו סיכוי לראות תוצאות. מה רע?!

82 תגובות

 1. גם בנושאים כלכליים יש שוני בפועל בין המפלגות, ויעידו על כל המאבקים בתוך הקואליציה הנוכחית ביחס לרפורמת הייבוא בחקלאות

  1. תמצא הבדלים קטנים בכל מיני פרטים בין כל שני אנשים. לא תוכל לדעת מה תעשה ממשלה זו או אחרת ביחס לפרטנכזה, גם אם לדעתך הוא מכריע.

   1. מרבינו למדנו שאין 100 אחוז בשום דבר , אבל בכל הקשור לנושאים כלכליים יש הבדלים משמעותיים בין המפלגות שבאים לידי ביטול בפועל ושיש בהם פוטנציאל ממשי לשינוי מדיניות

    1. אני ממש לא מסכים. וזה בטח לא הבדל בין הגושים. אבל אם אתה חושב כך, תוכל ליישם את הלוגיקה שלי על ההנחות הללו.

 2. האם אין מקום לצו הקטגורי בבחירת המפלגה? כלומר, נניח שאתה אוהב את מה שרע"ם יעשו בפועל, אבל אם כולם יצביעו לרע"ם אז אתה כבר לא חושב שזה טוב(כי גם אתה מסכים שהם מזדהים עם האויבים). אז לכאורה צריך לא להצביע להם, לא?

  ואנקדוטה, במנגנונים כימיים יש דבר דומה לגולדרט. יש שלב שנקרא שלב קובע הקצב שהוא בעצם השלב הכי איטי(דורש הכי הרבה אנרגיה) ולפיו נקבעת מהירות התגובה(זה עוזר לחקר המנגנון וייעול התגובה).

  1. אי אפשר כאן ליישם את הצו הקטגורי כפשוטו. שום מפלגה לא הייתי רוצה שתשלוט בלעדית. הצו כאן אומר אולי שכל אחד יצביע למה שהוא מאמין בו.

  2. צוואר הבקבוק הוא מערכת המשפט.
   ושם שלושת התנאים מתקיימים. יש תכונה בקרב מספר פוליטיקאים משמעותיים בנושא הזה.
   גם אם השינוי יהיה מזערי והממשלה שתקום תצליח לעשות מעט, זה יהיה צוואר הבקבוק של המדינה בשנים הקרובות שמכביד על התפתחות בנושאים אחרים.

 3. כל נקודותיך נכונות, ובגלל זה אצביע לליברמן.
  הוא גם לא מתכוון לשבת בקואליציית ביבי )כנראה, אין לדעת(, גם מקדם מדיניות ימין כלכלי, וגם רוצה את מה שאני רוצה בענייני דת ומדינה

  1. לא. הוא לא צודק. גוש האנטי היא בעד הפרוגרסיבים והוא אנטי יהודי . וגוש ביבי לא. וזה ההבדל המרכזי העיקרי עוד לפני הביטחון ובטח לפני דת ומדינה.

 4. יש הבדל אחד עיקרי בין המחנות, מי יקדם/ימנע את הפיכתה של ישראל למדינה "פרוגרסיבית" (משום מה זה נקרא פרוגרסיביות, בפועל זו כת חשוכה ואנטי דמוקרטית שדוגלת בהשתקה וכפייה) כמו קנדה, בה אנשים עם דיכאון מוצאים להורג על ידי רופאים שמחליטים שזה ראוי ובו זמנית מרוויחים על זה כסף.
  מדינות "נאורות" שכופות על הורים לשנות את המין של הילדים המבולבלים שלהם בניתוחים ותרופות שהשפעתם בלתי הפיכה.
  מדינות שמעבירות חוקים שמי שלא מסכים איתם ואומר את זה בקול יכנס לכלא.
  אם כבר אתה מתייחס לזכויות נשים, במדינות הנאורות האלו גברים יכולים להתמודד בספורט של נשים אם הם רוצים, הם יכולים לבחור להיות בכלא נשים גם אם הם עברייני מין וכן להכנס לשירותי נשים אם יבחרו בכך.
  גפני הוא אביר זכויות נשים ליד הסכנה ה"פרוגרסיבית" שיכולה להגיע גם לישראל.

  לדעתי לפיד וגנץ רק יקחו אותנו לכיוון הזה. לעומת זאת, גוש הימין יעכב את המדרון החלקלק שרוב המערב כבר מתקרב לתחתית שלו.

  לכן אצביע לגוש הימין, אני מסכים איתך לגמרי שאין שום הבדל למי שם אצביע, אפשר להטיל קוביה בקלפי לאחת מ4 המפלגות בגוש.

  בניגוד למה שמשתמע מהטור שלך אני רחוק מלהסכים שהדבר הכי משמעותי הוא גפני, גפני, גפני, וגולדקנופף. החרדים כבר שנים בתהליך מודרניזציה מתקדם של יציאה לשוק העבודה והשכלה. אין שום צורך בכפייה, אם כבר להיפך.

  1. אני חושב שאתה מגזים. מה פירוש שהמדינה תהפוך לפרוגרסיבית? אתה לא תוכל להתחתן כרצונך? זה המצב כיום כשהמדינה תחת שלטון של כפייה דתית. בעיקר מדובר על כך שלא תוכל לכפות על אחרים. זה לא נורא בכלל, גם אם בשוליים יש תופעות מעצבנות כמו קנס שנתנה שופטת (דתייה) לקופאית שהתעקשה להתייחס לקונה טרנסג'נדרית כגבר. אלו תופעות בשוליים והן ממש לא בקנה מידה של הבעיות שמעורר הגוש ההפוך. אגב, לפיד וגנץ ממש לא כאלה ואני לא חושב שהם יובילו את המדינה לשם. אולי מרצ ואולי עבודה. אבל אלו שוליים לא חשובים. לא צריך להגזים עם ההיסטריה. מדובר בתופעות מגוחכות והזויות, ולפעמים מעצבנות וזהו. לא בעיה נוראית בכלל. לכשהיא תהיה כזאת, בהחלט אפשר לחשוב על הצבעה מתאימה. זה לא המצב כיום.
   בכל אופן, לעניינינו די לי שתקבל את הלוגיקה העקרונית. אמרתי שאת המסקנות יסיק כל אחד לפי ערכיו והנחותיו.

   1. אין פה שום הגזמה או הסטריה,
    הבאתי לך דוגמאות מהעולם קראת אותן בכלל?
    מדובר בחוקים שעברו כבר במדינות אחרות ואתה אומר לי "תופעות מגוכחות והזויות ולפעמים מעצבנות וזהו".
    חוסר הידע שלך לגבי מה שקורה בעולם בתחום הזה ממש בולט וזו לא הפעם הראשונה שזה בא לידי ביטוי.
    אני מציע לך לבדוק את הנושא בצורה אוביקטיבית, את ההישגים של הפרוגרסיבים והלהטבים והפמניזם הקיצוני בעולם, החוקים ה"לפעמים מעצבנים" שהעבירו בקנדה, באנגליה, בארה"ב ועוד.
    את ההשפעות שלהם בבתי הספר, את הניסויים שנעשים על מתבגרים בימינו עם תרופות שמעולם לא נוסו לפני כן בצורה כזו.
    זו לא בושה, גם אני לא הייתי מודע לדברים האלו עד השנתיים האחרונות.

    אם אתה סומך על לפיד שיעצור את זה אז באמת אין לי מילים, מדובר בפופוליסט הגדול בהיסטוריה, אם זה מה שהוליווד מוכרת הוא יקנה את זה בשמחה.

    1. קראתי את הדוגמאות ואני מכיר את המצב כמוך. וכמו שכתבתי, זהו תיאור היסטרי בעליל.

 5. הנושא המרכזי הוא לא מדיניות ביטחון או שלום וכו' אלא האם המדינה תהיה של העם היהודי או לא. ועל זה הבחירות. הימין הוא העם היהודי. השמאל נגד העם היהודי. וזהו. כלומר הבחירות הם האם למוטט את שלטון הפקידים השמאלנים הדיקטטורי או לא.
  על החופש של העם היהודי

  1. בקיצור את הנקודה המרכזית והחשובה ביותר הרב מיכי העלים מאיתנוו או שנעלמה ממנו בעצמו ( תראו מה שהשוחד עושה הוא שונא את החרדים יותר מאשר את הערבים)

   1. עמנואל, תגובתך הצפויה לא איחרה להגיע. רק אסב את תשומת ליבך ששקרים אינם עמדות. כשאתה רוצה להביע את עמדתך (הטיפשית) תביע אותה באופן חופשי. אני חושק שיניים ומתעקש לתת לך לעשות זאת. אבל אל תביע את עמדותיי שלי ובטח אל תשקר.

    1. למה שקר ? ( ואיזה שקר בדיוק. אמרתי כמה דברים). זו הערכת המציאות שלי. זה מה שאני מעריך שהרב חושב ( או מאמין בו). גם אם הוא לא מודע לכך. וביחס לשינאה של החרדים על פני הערבים – המעשים של בן האדם מעידים מה הוא חושב באמת . לא מה שהוא אומר. מי שבעד תקציבים לערבים האויבים ( ובמקרה הטוב ( והפחות סביר) זרים שלא אכפת להם מגורלנו ) הפושעים הברברים והפרימיטיבים רק כדי שהחרדים לא יקבלו תקציבים ( שבאמת לא מגיעים להם. אבל לא לקחו זאת בכח. זה מה שהם רוצים לקבל תמורת האצבעות שלהם. מה לעשות שהעובדים לאל הדמוקרטיה נותנים להם ( ולערבים ) אזרחות וזכויות הצבעה) – זה מה שהוא. זה פשוט בלתי נתפס היחס של השמאל והרב לחבורה הזאת שרצחו כל כך הרבה יהודים לאורך כל שנות קיומו של היישוב היהודי. פשוט בלתי נתפס. ממש בגידה בעם היהודי.

  2. למה לדעתך אם אצביע לציונות הדתית וכתוצאה מכך תקום ממשלת ימין,
   לא יתקיימו הדברים העיקריים.
   בנוגע לביבי אני מסכים, אבל למה לא נכון להתפשר בנושאים המשניים של דת מדינה וחברה, בתמורה לשינויים במערכת המשפט ובביטחון ?

   1. הסברתי. לדעתי לא יהיו שינויים כאלה, לא במערכת המשפט ולא בביטחון. יש לנו ניסיון ארוך שנים שמראה זאת בבירור.

 6. למה אתה מניח שממשלה עם בן גביר סמוטריץ חרדים וביבי לא תשנה את המדיניות הביטחונית והמדיניות המשפטית ?אם תוקם ממשלה כזו אז זו הממשלה הכי קיצונית שהייתה אי פעם וכמדומני שמעולם לא קמה ממשלה(אם תוקם) שאין בה שום בדל וזכר לגורם מרכזי/מתון( ביבי הוא לא ימני אך גם לא מרכז הוא מתאים עצמו לנסיבות כדי שיישאר בשלטון) אז איני בטוח כלל וכלל שהמדיניות בנושאים הנ״ל לא תשתנה מאיפה אתה מניח זאת ?( בנושאי דת ומדינה המונופול יישאר אצל החרדים בלא ספק אבל אם ביטחון ומשפט חשובים לי יותר…)

   1. כן אבל עד עכשיו מעולם לא קמה ממשלה שהיא רק ימין קיצוני(החדרים אדישים לסוגיות הבטחוניות כך ש הם לא יימנעו רפורמות ושינויים) אז האינדוקציה לא נכונה

 7. קצת סנגוריה על פוליטיקאים: הם משקרים כי אנחנו דורשים זאת מהם! אנו רוצים את האבא הטוב שילטף את ראשנו ויבטיח שהכל יהיה בסדר. דוגמה 1: עד שנת 2000 כל הפוליטיקאים (מחד"ש ועד כהנא וגנדי) הבטיחו לנו שלום ובטחון – אם רק נבחר בהם! היו רק קצת הבדלים בדרך להשגת המטרה. האם הם האמינו לעצמם? השפויים שבהם, כנראה שלא. אבל מה היה קורה למועמד שהיה אומר את האמת: "תשכחו משלום. אנחנו רק משתדלים לשרוד." מי היה מצביע לו?
  דוגמה 2: היה לצרפת נשיא בשם סרקוזי. הוא הבין שיש לפניו משבר נורא עם קופות הפנסיה והבטוח הלאומי. הוא הציע לטפל בזה באופן דומה למה שעשה כאן ביבי (ובהצלחה). הצבור בצרפת השתולל מזעם: הפגנות ושביתות ענק. בבחירות שבאו אחרי זה סרקוזי הובס ונבחר אולן (הגייה צרפתית של הולנד). הוא הבטיח שהכל יהיה נפלא אצלו, וזכה. איך הוא התכוון לממש את הבטחותיו? ע"י לקיחת הלוואות עצומות. אף אחד לא היה מטומטם מספיק להלוות לו. האם הוא האמין לעצמו? אינני יודע. הוא כבר מזמן לא נשיא, והמשבר לא תוקן. סרקוזי ניסה לחזור ולהתמודד, אך הובס קשות בפריימריז של המפלגה שלו. הבוחרים לעולם לא יסלחו לו על שהעז לומר את האמת.

 8. לפי ההיגיון הזה, למי שאכפת משינוי מערכת המשפט בהחלט כדאי להצביע לאחת ממפלגות הימין (ליכוד, סמוטריץ' או שקד). זה חשוב, זה אפשרי (החרדים לא יתנגדו לשינוי, ונתניהו שפעם בלם אותו כבר לא יעשה את זה. יכול להיות שזה יהיה משיקולים אישיים אבל את מי זה מעניין). ויש הבדל עצום בנושא זה בין שמאל ליברלי לימין שמרני.

  1. הבעיה שימים שמרני זו לא הקואליציה של ביבי. ליברמן וסער רוצים שינוי כזה לא פחות, והם ממש לא שמאל. וחוצמזה, איני מסכים שיהיה הבדל ביחס למערכת המשפט. מה שהיה הוא שיהיה, כמו בקדנציות הקודמות.

   1. ליברמן וסער אולי רוצים שינוי כזה אבל הם בעצמם אומרים שההעדפה העיקרית כרגע היא למנוע מנתניהו להגיע לשלטון וששאר הרפורמות ימתינו בסבלנות אז הגוש היחיד שמצהיר לפחות שיעשה רפורמות הוא גוש נתניהו השאר אומרים בריש גלי שלא יהיו רפורמות

   2. לסער ניתנה הזדמנות לחבור עם איילת שקד ושמחה רוטמן בועדת המינויים לשופטים ולקדם שופטים ימניים ושמרניית ובמקום זאת חבר סער לגב' חיות. את האגנדה של היועמש"ית שמינה – כבר ראינו…

    והאמת שסער רוצה בראש ובראשונה לשרוד. הוא 'שרף' את הבייס שלו בימין ויודע היטב שאין לו כל סיכוי לעבור את אחוז החסימה כשהוא לעצמו. כל חיותו הפוליטית היא להיות בובה ימנית, שתמשוך קולות לגנץ ולאזנקוט. אזהוא יעז לשנות את מערכת המשפט?

    לליברמן בוודאי שאין שום אג'נדה מלבד צבירת הון פוליטי. הטקטיקה שלו היתה לעורר התמרמרות ושנאה. פעם זה היה כלפי הערבים. כיום כלפי החרדים. עם העננה המפוקפקת הרובצת עליו, הוא בוודאי לא יעז להסתבך עם 'שומרי הסף'.

    האמת שגם מהימין אינני מצפה לגדולות. כדי לקיים מהפכה משפטית של ממש, צריך ממשלה הנשענת על רוב מוצק ומאוחד. אבל כשיש מול מערכת משפט מאלנית קיצונית ממשלה וכנסת הנוטים לימין – יש טיפה בלמים ואיזונים.

    בברכה, יפאו"ר

    1. פיסקה 4,שורה 2
     … אבל בכל זאת, כשיש מול מערכת משפט שמאלנית…

    2. צריך לבצע מהפכה בכל המערכת הפקידותית במדינה ( מערכת המשפט, הביטחון ,הרפואה, הרווחה וכו') . לפטר את כל מי שיושב שם ולמנות אנשי ימין מובהקים ( ויותר חשוב כאלו שמכבדים את הבחירה של העם) עד רמת הפקיד שיושב מאחורי הדלפק אם צריך. בלי זה אפילו אם תקום ממשלה על טהרת הימין אפילו ללא חרדים זה לא יעזור. הם ימשיכו לבצע את מה שנראה להם ולא ימלאו אף הוראה של הדרג המדיני. אחרת יותר כדאי את הת.ז ביום הבחירות לאיזה סאטמארר בירושלים ולהרוויח 500 שקל

 9. בס"ד כ"ה בתשרי פ"ג

  ראש ממשלתנו יאיר לפיד הבהיר בעצרת האו"ם: הוא הולך להקים מדינה פלסטינית. נשיא ארה"ב לא רק תומך בזה אלא לוחץ לכיוון זה, ולא פחות מזה האיחוד האירופי. ומבית תומכים שותפיו: אזנקוט (וכנראה גם גנץ), העבודה, מרץ, רע"ם חד"ש ותע"ל. ויאיר לפיד הוכיח את עצמו כ'איש מהיר במלאכתו' כפי שהראה במתן ומתן על הגז בגבול הלבנון. הוא יעשה הכל כדי שיזכה לתשבחות במערב ה'נאור'.

  מול צד זה עומד בנימין נתניהו, היודע לעמוד בלחץ הבילאומי. להכריז שהוא תומך בעיקרון ב'חזון שתי המדינות', אבל להתנות זאת בנכונות מהצד השני לשלום אמיתי שיש בו נטישת הטרור, ו'אם לא יתנו – לא יקבלו'. כך הצליח נתניהו להקפיא ולמסמס משך שנים רבות את 'חזון שתי המדינות', ולמרות לחץ כבד ובלתי פוסק מית ומחוץ – הצליח להביא את המדינה לשגשוג כלכלי ומדיני.

  זו הברירה שתוכרע בע"ה בבחירות הקרובות: האם נדהר למדינת טרור שתמשיך לדרוש את 'זכות השיבה' למיליוני פריטים, ותעודד את ערביי ישראל לדרוש 'זכויות לאומיות'. או שנזכה בימין איתן שיוכל לעמוד בלחצים ולשמור על בטחון המדינה ושגשוגה.

  בברכה, ירון פיש"ל אורדנר

  1. ברור. לפיד תומך במדינה פלסטינית, אבל נתניהו לעומת זאת תומך במדינה פלסטינית. ההבדל הוא אדיר. חבל שאין כדור נגד מגמתיות. מי שימציא כזה יהיה צוקרברג החדש.

   1. ואם היה כדור נגד מגמתיות היית מסכים ליטול ממנו? הרי המינון הדרוש לך היה הורג אותך.

  2. לא. השאלה על הפרק היא האם תהיה בכלל מדינה ליהודים או לא. זאת השאלה

   1. אין שום שאלה כזאת על הפרק. אפילו מנסור עבאס הכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית

    1. אלו מילים ריקות. אפשר להגיד הכל. הבעיה היא לא עבאס ( שהוא בכלל ימין פלסתינאי) אלא השמאל הפרוגרסיבי והשמאל בכלל ששואף למדינת כל אזרחיה ולא למדינת היהודים. השמאל ( הישראלי והעולמי) ששונא את הלאומיות בכלל ואת הלאומיות היהודית בפרט. תלמידי הקומוניסטים והסוציאליסטים לדורותיהם. אנשי הצורה ולא התוכן. הריקים תאבי השררה וחסרי האחריות אוהבי המדינה ( מוסדותיה ופקידיה) ושונאי העם היהודי. אני מסתכל על מעשים ולא על דיבורים וזה באמת בעומק ( או שלא בעומק) מה שעליו מתנהלות כל מערכות הבחירות האחרונות הללו. לכן בפועל נפתלי בנט בגד בעם היהודי ( וכל שאר הימנים החנפים לשמאל)

     1. כמות הסיסמאות והשטויות שאתה כותב פה באמת מוכיחה שאפשר להגיד הכל

      1. וואו. ממש הראת לי מה זה.עוד פסודואינטלקטואל. זה כל מה שיש לך לומר ? סיסמאות ? של מי בדיוק ? עצמי אני מצטט ? כמה תגובתך מלאה בתוכן.לא משנה שכל הפעילות של השמאל בממשלה דווקא מראה היטב לאן הם רוצים ללכת. הפרוגרסיבים הם תלמידי הקומוניסטים. רק על סטרואידים.
       איזה רפיון שכל

     2. לעמנואל – שלום רב,

      מנצור עבאס ממש אינו 'ימין פלסטיני'. הוא מחוייבה ל'אמנה האיסלאמית' הקובעת מפורשות שההשתלבות במדינה נועדה לקדם את מטרות בעליה המקוריים של הארץ. להקים מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים, להביא לזכות השיבה ולזכיות לאומיות אזרחיות ודתיות לאזרחים הערביים של מדינת ישראל המצומקת.

      ההבדל היחיד בינו לבין המשותפת היה בכך שהוא לא הכריז בעברית את מטרתו, אלא פעל במסגרת האפשרית כדי לקדמה. פעילותו להלבנת הבנייה הבלתי חוקית הערבית היא צעד בכיוון ה'אוטונומיה הלאומית' לערביי ישראל. פעילותו להגדלת אישורי 'איחוד משפחות' לסדרי גודל של אלפים, היא צעד לקידום 'זכות השיבה'.

      וכעת שלפיד הרים מחדש את דגל 'שתי מדינות לשני עמים' – ברור שעבאס יעשה הכל כדי לתמוך בלפיד ובגוש השמאל כולו כדי לקדם את החזון הנכסףשל מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים ושמיתחם אל-אקצא יהיה בריבונות פלסטינית.

      השינוי שחל בפוליטיקה הערבת הוא שגם חד"ש ותע"ל ילו את יתרונות החבירה לממשלת השמאל היהודי 0ועל רקע זה נפרדו מבל"ד).

      בברכה, שאמס רזאל אלפנג'ר-נג'מאווי

      שיטתו הפוליטית של עבאס (אותה קיבל מרבו עבדאללה נימר דרוויש) מקבילה ל'פקה אל אקליאת',הלכת המיעוטים, בה תמך גם יוסף קרדאווי, רבם של 'האחים המוסלמים', לפיה צריכים המיעוטים המוסלמיים להתגמש כדי להשתלב בארצות המערב כדי לכובשן לאיסלאם בכוח הרוח (ואת הגי'האד האלים להניח כלפי ארה"ב וישראל. דרוויש חידש שגם בתוך 'הקו הירוק' תפעל 'הלכת המיעוטים, והמאבק המזויין ב'שטחים הכבושים.

      1. . נו, זה ימין פלסתינאי. ימין של עם אחר. מה חשבת שהתכוונתי ? שהוא בסדר ? שהוא ערבי ימני ?

 10. חכם על מה שלא שמע אומר לא שמעתי והיפוכו ב… (אבות). עדיף לחכמים להתמקד בנושאים שהתמחו בהם ולא לחוות דעות (נחרצות) בנושאים שבהם הבנתם מועטה (בלשון מועטה דהמעטה). לא כל דעה "מקורית" (שאינה מקורית כלל, יואל טייטלבוים וחבורתו כבר הביעו דעות דומות על חוסר התועלת שבבחירות נוסף על האיסור שבהן, לדעתם, לפני עשרות שנים) היא גם חכמה ונכונה.

  אין לי זמן וכח לענות לכל אוסף ההבלים המפואר שנרשם לעיל, המדגים שוב את אמרתו הידועה של לנין על אקדמאים מערביים שהוקסמו מפלאי הסוציאליזם ("אדיוטים שימושיים"), חלקם לפחות ענקי רוח (כגון: ברטרנד ראסל). אציין רק דוגמא אחת שבחרתי באקראי.

  הרהמ"ח כותב שביבי נכנע לטרור כמו לפיד ולכן אין הבדל ביניהם. ובכן, אני שותף מלא לביקורת על עסקת שליט וצעדים נוספים של נתניהו. אבל, בימים אלה עוסקת ממשלת לפיד בקידום הסכם כניעה מביש מול מדינה שמכל בחינה מעשית אינה קיימת ואינה מסוגלת להעמיד שום איום ממשי על ישראל בגלל איומים של ארגון טרור שהוא עצמו סוכן איראני. במסגרת הסכם זה לא זו בלבד שממשלת ה"שינוי" ויתרה על כל תביעותיה של ישראל מקדמת דנא והסכימה לכל הדרישות הלבנוניות, אלא שאף הגדילה לעשות והסכימה לוותר על כ-10 ק"מ של שטח ריבוני ישראלי שעליו מלכתחילה לא הייתה מחלוקת (מה שכנראה מהווה מעשה בגידה לפי החוק הפלילי ואמ"ל). אכן, נתניהו לא הצליח להגיע להסכם המפואר הזה עם לבנון בכל שנות כהונתו משום ש… סירב להיכנע לדרישות אלה. נותר רק להתפלל שהפגנת חולשה וטפשות קולוסאלית שכזו מצד ממשלת ה"שינוי" לא תגבה מאתנו בעתיד מחיר דמים (תרתי משמע) נורא ואיום בעתיד, ח"ו היל"ת.

  אז המסקנה היא שאין הבדל. מש"ל.
  נ.ב., אכן, חבל שאין כדור נגד מגמתיות כנ"ל. רק שאלה אחת לי: האם כב' עקב אחר משפט נתניהו והגילויים המחרידים שנחשפו בו לא על הנאשמים אלא על המאשימים? האם העובדה שאחרי הוצאת כרבע עד שליש מיליארד ש"ח זה היבול העלוב שהצליחה התביעה להביא (כתב אישום שלא מגלה אשמה, קראתי את כולו, ואפילו הכי עדיין לא הוכחה אף עובדה שצוינה בו) תוך עבירות פליליות מחרידות של החוקרים והתובעים, לא גרמה לכב' לשום מחשבה שניה בנושא? האם יכול כב' להבטיח שלו התנהלה חקירה כזו נגדו לא היו מוצאים לפחות את מה ש"מצאו" על נתניהו? לתשובה כנה אודה.
  אה, מעולם לא הצבעתי ליכוד ואין לי כוונה לעשות זאת בבחירות הקרובות. תודה ששאלת.

   1. בס"ד כ"ה לאיתנים תהא שנת פעולות גדולות

    לרמד"א – שלום רב,

    להיות כדור המתגלגל ללא מטרה, כשכל דחיפה קלה מטה את האדם ממסלולו – זו בעיה גדולה מאד. אדם צריך שתהיה לו מגמה בחיים שלכיוונה הוא חותר. וכשיגדיר אדם לעצמו את מגמתו – יוכל למצוא את הדרך המיטבית להשגתה.

    המגמה היקרה,מחייבת את האדם להיות דרוך ולהיות קשוב תמיד למה שמתרחש, ולהעריך נכון את הסיכויים והסיכונים, שהרי טעות קלה- עלולה להעיף אותנו הרחק ממטרתנו. ולפיכך דווקא המגמתיות מולידה אחריות לשיפוט נכון של המציאות.

    הואיל ומנהיגים מונעים מתוך מגמה חשוב להבחין היטב בהבדלי מגמות ביניהם, ולהתייחס ברצינות רבה להצהרותיהם\אם כי בחשדנות. יש אמנם מקרים רבים שמנהיג מפריח סיסמאות ללא כיסוי. אך יש לא מעט מקרים בהם מתברר למרבה ההפתעה (של המופתעים…) שמי שנובח – עשוי גם להיות נושך 🙂

    לשמחתנו אצל יאיר לפיד יש כנות עד לדוגריות בוטה, והוא מבהיר ללא כחל ושרק את מטרותיו. בימי הגירוש הבהיר שגם ללא תועלת בטחונית יש ערך ב'ללמד את המתנלים לקח'. אף הרצון למצוא חן בעיני 'העולם הנאור' – תופס אצלו מקום מרכזי בשיקוליו. ולפיכך, אני מתרשם שהוא ירוץ בכל הכוח להקמת מדינה פלסטינית, שגם 'תלמד את המתנחלים לקח'וגם תזכהו ב'פרס נובל לשלום'.

    לעומתו, דווקא 'תחמנותו' של נתניהו, הצילה אותנו עד עתה מחזון הבלהות של מדינת טרור פלסטינית שתחזיר אותנו לגבולות 67 המסוכנים, ותעורר את שאיפות האירידינטה של מיליון פלסטינים בתוך ה'קו הירוק' ותביא גם לדרדור בטחון הפנים בישראל המצומקת ברמות הרבה יותר חמורות ממה שראינו לא מכבר.

    לפיכך רואה אני שבבחירות הקרובות מוטלת עלינו לקבל את ההחלטות הנכונות: האם לבחור במנהיג שידהיר אותנו לקראת מדינה פלסטינית, או במנהיג שיעשה הכל כדי למרוח ולמסמס את "חזון שתי המדינות'.

    בברכה, שרגא פייבל הלוי קונקטטור

 11. אני מסכים לגמרי אם העקרונות של הטור, אבל כמה הערות על החישובים והמסקנות:

  1. מכיוון שהבחירה היא בין ממשלת ביבי / חרדים להמשך ממשלת מעבר של לפיד ועוד בחירות, צריך להחליט אם עדיף ממשלה גרועה ויחסית יציבה (של ביבי) או המשך ממשלת מעבר של לפיד (שגם לא ישנה כלום בענייני דת ומדינה) ועוד בחירות. לדעתי ממשלת ביבי היא הרע במיעוטו בין שתי אופציות האלה, אבל מסכים שאין עניין להצביע לרע במיעוטו.

  2. אין שום סיכוי שעבאס יצטרף לביבי, לא בגלל שביבי לא רוצה אלא בגלל שסמוטריץ לא יאפשר את זה ואין לביבי 61 בלי סמוטריץ. גם אין סיכוי שלגוש השני יהיה 61 גם עם רע"מ, ולכן הצבעה לעבאס לא תעשה כלום.

  3. כדי להביע מחאה, יש אפשרות להצביע למפלגה קטנטנה שוודאי לא יעבור את אחוז החסימה. אני שוקל להצביע למפלגה של אביר קארה וגלעד אלפר, אם להצביע בכלל.

  1. הצו הקטגורי אומר שצריך שכולם ממש יעשו את המעשה המדובר? כי אם כן הרי לא היית רוצה שלמפלגת רע"מ יהיו 120 מנדטים

  1. בסדר ברור שאתה צודק
   אך שאלתי איך זה מסתדר עם הצו הקטגורי של קאנט

 12. פוליטיקאים במדינה יהודית אמורים להיות :

  א. אנשי-חיל יראי א-להים אנשי אמת שונאי בצע. ואם אלו דרישות נעלות מדי, לכל הפחות אנשי-ציבור ישרים שטובת הכלל עומדת לנגד עיניהם.
  ב. אנשים צנועים ומתונים וקשובים, שכוונתם לשרת את הציבור ולא לרדוף שררה.
  ג. בעלי כישורים לנהל מדינה יהודית מודרנית.
  ד. בעלי חזון או אידאולוגיה או לכל הפחות תכניות לפיתוח תשתיות וטיפול בבעיות הקיימות.
  ה. מנהיגים המסוגלים לאחד ולחזק את מידת השלום הפנימי בישראל.

  גם השיקולים התועלתיים חשובים, אלא שבמדינה יהודית, להבדיל משטעטל, העסקנים והגבירים ואנשי השיווק למיניהם לא כל כך מתאימים להנהגה.

 13. כל כך מהר שכחת את הסכמי אוסלו? מי האמין בבחירות בתחילת שנות התשעים כמה מוות תביא עלינו בחירה בשמאל.

  התפקיד הראשון של מדינה הוא להגן עלינו מפני אויבנו. שונא את ביבי, אבל ביבי לא "חולה שלום" עם הפלשתינים. אני חושש שקואליצית לפיד-מקץ-עבאס יביאו להכרה בשטחי איי של אוטונומיה פלסטינית ויביאו עלינו טרור אוסלואי. לכן מצביע ימין

  1. טוב שהזכרת לי. לרגע שכחתי. שכחתי גם את הסכמי השלום של בגין, ההתנתקות של שרון וביבי הסכמי וואי של ביבי ועוד. יכשיו נזכרתי בכולם, אז מצוין. כעת ברור שאצביע ביבי.

   1. מפלגות גוש א' מצהירות שהן בעד הקמת מדינת טרור 8 ק"מ מנתניה. מפלגות גוש ב' מתנגדות, או הרבה הרבה פחות להוטות על זה. אבל לטענתך, פעם, גוש ב' אמר נגד ובסוף עשה בעד, אז בעצם הם אותו דבר, והכל אותו דבר, ואין ימין ושמאל מדיני . ואין בין מרץ והעבודה לליכוד כלום בעניין מדינה פלסטינית.

    אני, לא מסכים.

  2. זה לא רק זה. ביבי לא אובססיבי לפנות מתנחלים מביתם ( כמו השמאל). הוא בעיקר דואג שלא יהיה בלגן. בתקופתו לא פינו יישובים ככה סתם. רק כשבג"ץ הכריח וגם אז ידע לפצות את המתנחלים בבנייה חלופית במקום אחר
   https://www.ynet.co.il/news/article/SkMnhBSsO

 14. לפי הדברים בטור אולי כדאי להצביע להדר מוכתר? כנראה שהיא לא תעבור ולא תשפיע כלום, אבל עדיין הטענות עצמן הן נכונות (מחירי הדירות וכד').

 15. בסופו של דבר, המאמר הזה ועוד מאמרים בסגנון באתר הקדוש כאן, נופלים באותו הכשל של פרשנויותיהם הפוליטיות של הרבנים החרדים. כל הטיעונים והסברות לכשעצמם מתקבלים על הדעת או אפילו נפלאים (הבוחר יבחר) אבל חוסר החיבור למציאות הוא שגורם להם להיות מופרכים.

  האם הרב מודע לבניה הבלתי חוקית המשתוללת בשטחי C (שעלתה פלאים מאז תחילת ממשלת בנט), ולהשלכתה הישירה על חיי המתיישבים?
  האם הרב מודע להקצנה של ערביי (ובדואיי) ישראל ומבין מה הזרמת מליארדים למערכות החינוך שלהם תגרום?
  האם הרב מודע לתהליכים המחשבתיים שהביאו את הסכם הגז עם לבנון, תהליכים שאם ימשיכו ימיטו עלינו אוסלו 2?
  האם הרב מודע לקלות הדעת בשיקולי בטחון של לפיד וחבורתו? לא מדובר על כניעה פה ושם לטרור, אלא על מי יעמוד בראש המדינה כשיצטרכו החלטות דרמטיות, עם השלכות אסטרטגיות לטווח ארוך.

  ביבי היה גרוע, אין בכך ספק. אבל במקום להידרדר ב20 קמ"ש לתהום, אנחנו ב200 קמ"ש.

  יש לטווח הבינוני ארוך שני איומים אסטרטגיים מרכזיים על המדינה. האחד כלכלי (בעיקר בשל הבטלנות החרדית) והאחד בטחוני/ערבי (מבפנים ומבחוץ). עם הראשון אפשר לחיות, גם אם בקושי הולך וגובר, אבל השני הוא איום קרוב על עצם קיומנו כאן.
  ביבי כמעט ולא עשה וכנראה לא יעשה כדי דבר לפתור את הראשון, ומעט מדי בנוגע לשני.
  לפיד ושות' עושים אולי משהו בנוגע לראשון (לא שראינו שינוי דרמטי בשטח בינתיים), אבל מאיצים מאוד את השני.

  גילוי נאות:
  אני עצמי חרדי ומבסוט מאוד מהחלת השלטון על המגזר, כפי שקצת קרה בממשלה האחרונה (למשל בטלפונים הכשרים), אבל המחיר לכך הוא בלתי קביל. אנחנו לא נשרוד עוד ארבע שנים כאלו.

  1. אני מודע היטב והכל דמגוגיה. אלא אם יש לך מידע מיוחד שלא היה לוי לעיניי. אצל ביבי המצב היה גרוע יותר ובטח לא פחות טוב. ייתכן שאתה שואב את המידע שלך ממקורות מוטי ביבי. אנחנו בטוח שנשרוד לגמרי גם עוד מאה שנה כאלה, הרבה יותר מאשר חמש שנות ביבי.

 16. הנושא היחיד שאני יכול להסכים בו עם הכותב הוא הסתכלות ריאלית על מה המפלגה שאני מצביע לה יכולה באמת להשיג מתוך הנושאים שהיא מקדמת ובמה היא כבולה. אלא שמשום מה הכותב חושב שכולנו טיפשים ולא מסתכלים בצורה הזו אלא מצביעים לפי תחושת קירבה למפלגה (כמו שכותב על הרב מדן, צר לי אבל הוא ההזוי וכנראה לא קרא מה שכתב הרב מדן באמת. הרב מדן עסק בעיקר באופציה הנוראית מבחינתו של ממשלת ערבים ושמאל ומניעתה ולא סתם כי הוא חושב ששקד קרובה לעמדתו ותקדם את רצונותיו). יש שיקולים ברורים ויש לצערנו ויתורים (כמו בנושאי דת ומדינה) בגלל משמעת קואליציונית וכו אבל ההיגיון ברור- ככל שהמפלגה שאצביע לה גדולה יותר ובעלת יכולת לחץ גדולה יותר כך היא תוכל לקדם יותר! יש נושאים שעליהם יהיה טאבו גם ממפלגות קטנות שהקואליציה נזקקת להם אבל בהרבה נושאים תקבע המפלגה שנתת לה מספיק כוח. זה בנושאי מדיניות וחקיקה שלא לדבר על פעילות שוטפת במשרדי הממשלה

  1. עד היום לא הבנתי מה שנאמר בשם החזו"א שהמיזרוחניקים (הדתיים) גרועים מהחילוניים עכשיו כשקראתי את המאמר וחלק מהתגובות הבנתי כמה הוא צדק, ועוד הכל בשביל לעזור ולטובת החרדים….
   מוחל טובות.

   1. אשריי שזכיתי. אלא שזה שאתה מוחל טובות זו גופא הבעיה. גם הבנה שלך קצת לקויה: אף אחד לא רוצה לעשות לך טובות. פשוט לא רוצים יותר להחזיק אותך ולא רוצים שתחזיק בני ערובה שלא מעוניינים בזה. אם אתה רוצה להתאבד היכבד ועשה זאת לבד ולעצמך.

 17. צר לי עליך אחי מיכאל, איבדת את זה לגמרי. בשרשרת טיעונים הגעת למסקנה הגאונית שצריך בעצם להצביע לשונאי ישראל שמבקשים להשליט כאן את השריעה. איך לא חשבתי על זה קודם?!

  ממש מפתה עבורי לצעוד בדרך של התמודדות אחת אחת עם טיעוניך. הניסיון מראה שזו דרך נואלת – אני סמוך ובטוח שלא אשכנע אותך. אין לי אלא להשתאות נוכח אחת הדוגמאות המבהילות לאיך שהרצון שליט על השכל, וכיצד רגשות שליליים חזקים יכולים להוביל את האדם, ולו האינטליגנט ביותר, אל פי פחת, כשבאמתחתו נימוקים רציונאליים כל הדרך למטה.

  צר לי עליך אחי מיכאל.

  1. בס"ד ערב יום הבחירות תשפ"ג

   לרגב – שלום רב,

   דווקא השלטת השריעה במדינת ישראל יכולה לסייע ליהדות, מכיוון שע"פ השריעה יש לתת חסות ליהודים כל עוד הם משלמים כאוי את המס. חסות מוסלמית היא הדבר המגן ביותר מפני פיגועים.

   יתירה מזאת, לא רק הבטחון הפיזי של היהודים יובטח תחת שלטון מוסלמי. גם קיומה הרוחני של הדת היהודית יובטח תחת שלטון האיסלאם, שהרי החסות ניתנת רק לבני הדת היהודית\ כך שמדינה איסלאמית תחייב את כל היהודים לשמור את מצוות דתם.

   אך בכל זאת חוששני להצביע לרע"מ, משום שמצב הנוכחי אין בכוחם להקים כאן מדינה איסלאמית, והם רק יחזקו את שלטון השמאלנים היהודים, וצ"ע

   בברכה, שיבא מכשורא, מועצת השורא

 18. כעת לאחר היוודע התוצאות אין לי אלא לשלוח כאן מה ששלחתי לרבינו בעל הבלוג

  😭😭😥😢 ירחם ה’ מעשה שטן הצליח ומחללי ה’ ומושחתים שהורסים כל חלקה טובה עלו ועל זה אמר דויד המלך בתהילים ”הלא משנאיך נשאו ראש” וגו’ צריך לארגן עצרת תפילה וזעקה המונית (של הצד השני במפה שהפסיד שהם כל אותם צדיקים ואנשי מעשה מקדשי ה’) ולחזור בתשובה על מה עשה לנו ה’ ככה שנגזר עלינו כזו גזירה נוראה ואיומה ”הלא ה’ זו חטאנו לו” וגו’. ובעזרת ה’ בתשובה ומעשים טובים יכופר לנו (’להם’) עוון. ובזכות זה ירחם ה’ עלינו (כלומר בעצם ’עליהם’) ויקויים בנו (’בהם’) במהרה הפסוק ”וציון (בלפור) במשפט תיפדה ושביה בצדקה” (ובתרגום: ’בשנור’) וכו’ ואם ירצה ה’ נראה במהרה במפלתם של כל אותם מחללי ה’ המושחתים וכהמשך הפסוק הנ”ל יקויים בהם (’בנו’?) ”ועוזבי ה’ יכלו” ונזכה בעינינו לראות נבואת הנביא ”עוד ישבו זקנים וזקנים, זקנות וזקנות מקהילת הלהטבי”ם בירושלים” ולא תוסיף לדאבה עוד אמן ואמן😉

  1. לשמואל בקוראי שמו – שלום וישע רב,

   חוששני שעצרת התפילה של השמאל לא תעזור, מכיוון ש'פושעי ישראל' יש רק בימין, והרי כל תענית שאין בה מפושעי ישראל – אינה תענית.

   \אבל אין אנו פטורים מהפקת לקחים. התשלנו בכך שלא יצאנו בהמונינו לחזק את בל"ד שהיה ידוע שהיא עלולה שלא לעבוראת אחוז החסימה. על באה עלינו הצרה הזאת.

   אך זאת נחמתנו בעניינו, שאנשי הימין כולם בעלי אידיאולוגיה קנאית ללא פשרות שייאבקו על 'כל קוצו של יוד, כשכל אחד ילחם 'מלחמת עולם' בעד ה'ניואנס' שלו', ולכן יתקשו להרכיב קואליציה של 'ימין על מלא' ובסוף יחברו גם הם לגנץ ו/או לפיד, ובא לציון גואל 🙂

   בברכה, שימאלה לפט-ווינגר, גבעת הבל"דים

   1. ובכלל, אין מה לדאוג, כבר לימדנו בגין ע"ה ש'יש שופטים בירושלים' הלא המה חברי הבג"ץ, המקיימים את הדרכת חזלינו ז"ל: 'ילבש שחורים ויתעטף שחורים ויעשה מה שליבו חפץ' 🙂 הם בצירוף היועמ"שית והפרקליטים יר"ה ידאגו שהכנסת והממשלה לא יחרגו יתר על המידה בימניותם, וחזקה על בנימין נתניהו שייזהר מ'למתוח את החבל' יתר על המידה.

    הדברים היחידים שישתנו הם: הפסקת הדהירה להקמת מדינה פלסטינית, שאיוותה נפשו של לפיד לזרז, והפסקת דהירתם של ליברמן ומתן כהנא להריסת מעמדה של הרבנות הראשית. האנרגיות של השר לשירותי דת יופנו לשיפור מערכי הכשרות והגיור הממלכתיים, ומי שרצה גיור וכשרות אלטרנטיביים – יוכל להמשיך ליהנות מ'צהר פיקוח מזון' ו'גיור כהלכה' שהוכשרו כבר דה-פקטו על ידי בתי המשפט. אולי יבוטלו המיסים על הכלים החד-פעמיים…

    אז לא נראה שיש סיבה לדאגה!

    בברכה, שרגא פייבל הלוי קונקטאטור

השאר תגובה

Back to top button