מבט על האידאולוגיה החרדית (טור 533)

בס"ד

בטור הקודם עסקתי בקואליציה החדשה, ובין היתר טענתי שהיא אינה כה ימנית ולאומית כפי שהיא מציגה את עצמה. כך, למשל, טענתי שקשה להתייחס למרכיבים החרדיים כמרכיבים לאומיים (למרות שבטור 500 עמדתי על כך שאין לזה הרבה השלכות בימינו). כדי להדגים זאת, הפניתי שם למאמר של אליהו לוי, העונה לשם "למה ישבתם בין המשפתיים", בכתב העת האינטרנטי צריך עיון, שעוסק ביחסה של אידאולוגיה החרדית להשתתפות בממשלה ולאחריות הכרוכה בכך לאור מאמר מערכת ביתד נאמן.

שלחו לי את המאמר הזה בוואטסאפ לפני כמה ימים, וביקשו טור שמתייחס אליו. עניתי שהדעות הנדונות בו כל כך הזויות, מופרכות וילדותיות, שנראה לי קצת מיותר ואפילו מעליב לדקדק ולפלפל בהן כפי שעושה לוי. אבל במחשבה שנייה חשבתי שבכל זאת יש טעם לעסוק בזה, ולו רק מפני שבמישור האידאולוגי יש לא מעט אנשים שבאמת מאמינים בשטויות הללו, וביניהם גם אנשים חכמים ותלמידי חכמים (מה שקיבעונות יכולים לגרום לאנשים). מה עוד שכאן ישנה לכאורה השלכה מעשית להבדל האידאולוגי בין ציונות-דתית לבין חרדיות (א-ציונית או אנטי ציונית). לכן החלטתי להקדיש טור בכדי להתבונן בדברים הללו מעט יותר לעומק. בחלקו האחרון של הטור אני פשוט מביא חלק ניכר ממאמרו של לוי, שכן הוא מנסח את הדברים מצוין.

המאמר ב'יתד נאמן'

הדיון נסוב סביב מאמר המערכת של יתד נאמן, ביטאונה של מפלגת 'דגל התורה', מיום ו', כט בכסלו, שנה זו. לנוחיותכם, סרקתי את המאמר לכאן:

אמנם מדובר בפמפלט תעמולה חרדי-ליטאי שמטבע הדברים רצוף בסיסמאות והצהרות פומפוזיות שלא משקפות באמת את המציאות ולכן לא כל כך סביר לדקדק בהן ולחפש בהן משמעות מובחנת היטב. אבל דומני שהוא בהחלט מבטא את השיח האידאולוגי החרדי (לגבי הפרקטיקה, ראו להלן).

מערכת הביטאון טוענת כי השאלה האם מפלגתם היא ימין או שמאל מבוססת על אי הבנה. שאלה כזאת רלוונטית רק למי שמונע מאידאולוגיה כזו או אחרת, ושהוא אזרח מדינת ישראל ושנתון למרות רשויות השלטון שלה (הכנסת, בתי המשפט והממשלה). אבל החרדים הם אזרחי ארץ ישראל וריבונם הוא הקב"ה בכבודו ובעצמו (לא פחות). הם פועלים אך ורק על פי דעת תורה של מרנן ורבנן רועי הצאן החרדי (כלומר "האורים ותומים", לא פחות).

מתברר שאותם אורים ותומים הורו להם זה מכבר לא ליטול תפקידי שרים, מפני שהאחריות של הממשלה על החלטותיה ומעשיה היא קולקטיבית (כך על פי החוק). מכיוון שהחלטות הממשלה מתקבלות שלא על פי השו"ע אלא על פי פאליטיקע (רח"ל) ולכן כוללות מעשים שאינם עולים בקנה אחד עם ההלכה, אין אפשרות שנציג חרדי יכהן כשר ויהיה אחראי להחלטות ומעשים אלו. בנוסף, לעתים הממשלה צריכה לקבל החלטות על יציאה למלחמה ודיני נפשות, וזה תלוי בשיקולים דקים, עדינים והרי גורל, ולכן איסור נוסף ומיוחד הוא ששר חרדי ייכנס לקבינט המדיני-ביטחוני שמקבל החלטות כאלה.

מטבע הדברים הם לא חוסכים מאתנו תיאורים ססגוניים על אופן קבלת ההחלטות של הממסד הצבאי והמדיני שלנו, שעיקרם שיקולים של כבוד ויוקרה, והדבר אינו מאפשר לחרדים יראי ה' להשתתף באחריות להם. קשה להכחיש שלצערנו לפעמים גורמי השלטון מקבלים החלטות משיקולים לא ענייניים, אבל זה קורה בכל חברה של בני אדם. בדמוקרטיה לפחות מנסים להתמודד עם זה, לפרסם ולבקר, ולעתים גם לטפל. לעומת זאת, החרדים מנסים ליצור מצג שווא כאילו ההחלטות שלהם מתקבלות אחרת. הדבר מתאפשר להם בגלל הקפדתם הידועה על חופש המידע והביטוי ועל הכחשת כל חולאי החברה החרדית ורדיפת כל מי שמעז להצביע עליהם. כידוע לכולנו, עיריית בני ברק, מודיעין עלית, או ביתר עילית, שלא לדבר על המפלגות החרדיות, מתנהלות על טהרת ההשקפה הטהורה, ולא תמצאו שם אפילו במיקרוסקופ שיקולי יוקרה וכבוד, או אינטרסים וכסף. כל מה שתשמעו אינו אלא תעמולה אנטישמית של אנטישמים חילונים-שמאלנים (בעצם, אם תקשיבו להם גם כלפי פנים, אז לא רק שמאלנים. כל החילונים). זה שח"כים נכנסים לכלא, משקרים, פועלים נגד ערכי יסוד, זה הכל עורבא פרח של חילונים. אצל אנ"ש אין דברים כאלה. בעולם החרדי הכל תורה צרופה ואין בלתה, שמתנהלת על ידי מלאכי השרת. היישר מסיני לעיריית בני ברק ולקרבות המיתלה. טוב, לגבי ניהול המלחמות המופתי שלהם קצת קשה לי לדון מסיבות מובנות (אם כי המלחמות הפוליטיות שלהם, וכאלה יש בשפע, הן דוגמאות לא רעות להתנהלותם התורנית הצרופה והטהורה). טוב, לא אכנס יותר לזבל התועמלני הזה, ואנסה לגעת במה שנחזה שם כטיעונים.

בכל אופן, המסקנה שם היא שכל מה שהתירו להם מאורי הדור ורועי הצאן הוא להיכנס לתפקידים שיאפשרו להם "להציל מן הארי ומן הדוב", או בתרגום לעברית מדוברת: לדאוג לאינטרסים הכיתתיים הצרים שלהם על חשבון הציבור, ומצדם שיישרפו כל השאר (כבר כתבתי על האידאולוגיה הזאת בטור 507 ועוד). האידאולוגיה החרדית, לפחות בשיח הפנימי שבכלל לא טורחים להסתירו (בשיח כלפי חוץ לא תמצאו אצלם ולו מילת אמת), עיקרה הוא לקחת את הכסף של כולנו ככל שיוכלו בלי אחריות לשום דבר אחר. וכך הם יוכלו להצביע על מגרעותיהם של כל אלו שעושים משהו, להסתייג מהשחיתות שלהם, ולהמשיך לנצל אותם בלי בושה. חוסר הבושה לא מלווה רק את המעשים שלהם, מתברר שהם אפילו כותבים את זה שחור על גבי עיתון בלי גרם של בושה ובלי למצמץ. בעצם תוכלו לחוש שם בגאווה המופלאה על התנהלותם ה'טהורה'. טוב, לשבחם ייאמר שהם מעולם לא ניהלו מלחמה באופן מושחת. בלתי נתפס.

קצת היסטוריה

מאז ומעולם היה מקובל שחרדים אכן לא משתתפים בממשלה. הם רק שואבים כסף, דואגים לאינטרסים שלהם ולא נושאים באחריות לכלום, כהנחיית רועי הצאן האורים ותומים. אבל בשנת 2015 נפל דבר בישראל. ליצמן רצה כדרכו לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלימה. הוא החליט שיכהן כסגן שר הבריאות בלי שר מעליו. כך ניתן לא רק לשאוב משאבים מהציבור אלא גם ליטול חלק ברשות המבצעת בלי שום אחריות לכלום. תודו שזוהי המצאה גאונית ממש, ולהערכתי בלי רועי צאן ואורים ותומים אף אחד לא היה מצליח לעלות על הקונץ פטנט הגאוני הזה.

אלא מאי, מתברר שהאורים ותומים שלנו לא שמו לב שמאחורי חוק יסוד הממשלה שמטיל אחריות על אלו שמנהלים כאן את העניינים יש רציונל כלשהו. הלמדנות שלהם אכזבה הפעם. הרציונל הוא פשוט, ואני בטוח שעיני העדה ראו אותו מקילומטרים: אי אפשר לקבל סמכות ללא אחריות. מטילים אחריות על הממשלה בגלל שכשנותנים סמכות ללא אחריות זה מרשם בדוק להתנהלות החרדית, כלומר פעולה על פי אינטרסים בלי לתת דין וחשבון לציבור. אין פלא שזה כמובן סותר את עקרונות היסוד של השיטה המשטרית שלנו (לא יודע אם נסמכו שם על עילת הסבירות או ישירות על חוק יסוד הממשלה, אבל מבחינתי זה אותו דבר). טוב, אז בג"ץ האנטישמי, רק בגלל רדיפת חרדים כמובן, הודיע קבל עם ועולם שדבר כזה אינו אפשרי (אל חשש, עילת הסבירות עוד מעט מתבטלת. קצת אחרי שתבוטל הסבירות עצמה). אין פלא שהחרדים התקוממו על האנטישמיות הזאת. השמאלנים של בג"ץ מפריעים להם לשדוד אותנו נגד החוק ובלי לשאת באחריות למעשיהם. טפו.

מה קרה בעקבות הבג"ץ? אתם בטח תופתעו, אבל מתברר שחלק מעיני העדה החליטו שאין ברירה: אם אי אפשר לשדוד אותנו בלי אחריות אז ישדדו אותנו עם אחריות. והופה, כבמטה קסם נמצא היתר מיוחד לליצמן לכהן כשר (אל חשש, עוד מעט תבוטל הסבירות והכל יבוא על מקומו בשלום). אבל מתברר שזה היתר שמקובל רק על עין אחת של העדה. העין השנייה של העדה, כלומר המנהיגות הליטאית, לא קיבלה את רוע הגזירה ולא אישרה לנציגיה לכהן כשרים. טוב, בשביל זה יש לנו ועדת הכספים ותפקידים אחרים, וכמובן גם הסכמים שונים עם הפושעים (החילונים, הדתיים, החסידים והמזרחיים) שכן מכהנים, אל חשש.

ומכאן לימינו. לא נותר לנו אלא לחשוב על ההשתלטות העכשווית שלהם על עמדות הכוח, ועל השאיבה השיטתית של משאבי המדינה בלי חשבון ובלי שום דאגה לאף אחד אחר, כשזה נעשה בריש גלי ומהמקפצה. כעת גם החסידים לא מוכנים להיכנס לממשלה ולקבינט, משהו השתנה אצל עיני העדה כנראה, והם החליטו לחזור לשיטה הישנה והטובה של שוד ללא אחריות. מוזר בעיניי כיצד בכל זאת יש חלקים נרחבים בציבור שכועסים ולא  מוכנים להשלים עם "תוצאות הבחירות" ולקבל את דין הרוב. באמת לא בסדר מצידם.

משמעותם של הדברים

צריך להבין שיתד נאמן, בדיוק כמו פראבדה או אל אהראם, אינו עיתון בשום מובן רלוונטי. הוא ביטאון, מפני שאין בו עמדות אישיות של אדם זה או אחר, מפני שאינו מחויב לאתיקה עיתונאית אפילו בכאילו, וכמובן האמת היא הדבר האחרון שמעניין אותו. זהו שופר תעמולה של האידאולוגיה החרדית. אמנם כל זב חוטם שמצוי בנבכי החרדיות יודע שהמצג כאילו גדולי הדור שלהם קובעים את העקרונות והביטאון רק מפיץ זאת, הוא שקר, אחד מיני רבים אצלם. לביטאון הקלוקל הזה יש חלק משמעותי בקביעת האידאולוגיה, והוא אף יוצא למלחמות תקיפות נגד מי מגדולי הדור שחורג ממנה (ע"ע ר' אהרן לייב שטיינמן, קצת לפני שהתמנה לגדול הדור והתיישר). במידה רבה, הביטאון הוא זה שממנה את גדולי הדור. כך שיש כאן סימביוזה מופלאה בין תפקודו כמייצר האידאולוגיה לבין מצג השווא שהוא מנסה ליצור כאילו הוא רק שופר של אלו שקובעים אותה, בבחינת "זה לא אני זה הוא". ואם תשאלו את מאורי הגולה לדעתם על האידאולוגיה המושחתת והמנוולת הזאת, אז קודם כל לא תצליחו כי הם לא מתראיינים. וגם אם כן תצליחו יסבירו לכם שהם אישית דווקא לא בעד זה, אבל לא הכל בידם.

בכל אופן, מכאן תבינו שדווקא כאשר בביטאון הזה נכתב מאמר מערכת כלשהו שעוסק ביסודות האידאולוגיה החרדית, הוא בהחלט מבטא ובעצם מעצב את התפיסה האידאולוגית של הציבור ולא עמדה של אדם או קבוצה מסוימת. שם גם בדרך כלל אין שקרים (השקרים הם כשמדברים עם האחרים לא כלפי פנים). כך גם יש לקרוא את הפמפלט שהובא למעלה.

זה באשר לאידאולוגיה. לשבחם של בני דודנו החרדים ייאמר שכפי שתיארתי בטור 507, בפועל זה לא באמת מתנהל לגמרי כך, מכמה סיבות. בכל זאת יש מציאות וצריך להתחשב בה. לפעמים אפילו מתעורר בהם מצפון כלשהו, והם מבינים שכך אי אפשר להתנהל למעשה. אז הם מסתפקים בהצהרות אידאולוגיות פומפוזיות על אזרחות של הארץ ולא של המדינה כשהקב"ה באמצעות רועי הצאן הוא ולא מלאך מהווה את שלוש רשויות השלטון, למרות שבפועל ההתנהלות מעט שונה. מה שעלול לגרום לבלבול הוא התחושה המוטעית שהחרדיות היא תנועה אידאולוגית. כתבתי לא פעם שלחרדיות יש כמובן אידאולוגיה, אבל זו תנועה מאד לא אידאולוגית. בניגוד לחרד"לים, הם מאד פרגמטיים, ויש להם מוכנות אינסופית כמעט לחיות בשניות. הם יכולים להצהיר בדבקות משהו אחד ולפעול למעשה באופן לגמרי שונה, ויש בהחלט מקום לדרוש זאת לשבח (פרגמטיות היא גישה נכונה לחיים) וגם לגנאי (שקרים ואיבון שמרני קצת פחות מומלצים), ואלו ואלו דברי אלוהים חיים. כשמישהו בכל זאת מצביע על סתירה כלשהי, אין צורך להתרגש. זה פשוט תוצר של שגב דעתם הרחבה של מאורי הגולה ורועי הצאן, וכידוע אורים ותומים אינם נתונים לממשלת הלוגיקה ולא אמורים להיות עקביים או מנומקים, וגם לא מוסריים, ובטח לא לתת דין וחשבון לאף אחד. כמה נוח.

ועדיין, למרות שבפועל הם לא לגמרי כנופיית שודדים (אלא רק חלקית), מבחינתי בכל זאת מטריד מאד לשמוע שזו האידאולוגיה המוצהרת שלהם. להחזיק בלי בושה ובריש גלי באידאולוגיה של כנופיית שודדים, גם אם לא מיישמים אותה במלואה, זהו ביטוי לפחיתות ערכית ואנושית. באותם מקומות שבהם האידאולוגיה כן מיושמת (כמו בימים אלו ממש שניתן לחוש בה באצבעות), זה ודאי מטריד. ומה שהכי מוזר ומטריד בעיניי הוא שכולנו התרגלנו לכלול את הקבוצות האנטי ציוניות ואנטי לאומיות ואנטי אתיות הללו במה שמכונה כיום "המחנה הלאומי". אם המפלגות הללו הן "לאומיות" איני יודע מהי עמדה 'לא לאומית'. נדמה לי שאפילו אחמד טיבי יותר מחויב מהם לטובתה של המדינה. לגבי מנסור עבאס, אין לי ספק שכך.

ביקורת

מה בדיוק הבעיה באידאולוגיה הזאת? מעבר למוסר השודדים וחוסר הבושה שעליהם כבר עמדתי למעלה, יש כאן גם חשיבה אינפנטילית למדיי. הרי מתנהלות כאן מלחמות, והן מאיימות גם על החרדים (למרות שר"ח קנייבסקי הבטיח שלאף חרדי לא יאונה כל רע) ונופלים בהן חללים למען כולנו. אז מי בדיוק אמור לנהל אותן? כפי שאליהו לוי מעיר, השאלה אינה האם החילונים יכולים לנהל את המלחמות אלא מדוע שהחרדים לא ינהלו אותן והאם הם כן יכולים לעשות זאת? הוא מביא שם שאלה של הרב גולדוויכט שהופנתה למנהיגות החרדית דאז (תחילת שנות החמישים), ובתשובה אליה התגלעה מחלוקת בין הגרי"ז, שטען שאין לנו סמכות ויכולת לנהל מלחמות גם אם תהיה לחרדים שליטה במדינה (ה' ישמור ויציל), לחזו"א שטען שכשתינתן לנו הסמכות נמצא גם את היכולות. אני בכלל לא בטוח שהדברים אכן נאמרו כפי שהם מובאים בשמם, שכן אני מעריך את שני האישים הללו יותר מדיי בשביל להאמין שהם אמרו זאת. זו נראית לי ממש לשון הרע עליהם, בפרט ביחס לדברי הגרי"ז. אולי הוא פלט זאת כבדיחה או חידוד, אבל בציבור החרדי צריך להיזהר כי כל חידוד כזה נעשה "דעת תורה" והופך לעיקר אידאולוגי שמצוטט בהערצה ובדבקות עיוורת עד ימינו ועד בכלל (אם כי, כאמור, יישומו יותר גמיש).

מה הבעיה בדברים הללו? אם יש לך ביקורת על אופן ניהול המלחמה (בפרט כשזה בא מתוך מומחיות וניסיון עשיר בתחום הזה, שנצבר בלמדנות הישיבתית לאורך ההיסטוריה), למה אינך עושה משהו כדי לשפר זאת? בוא תגיד אתה איך לדעתך נכון לנהל זאת? האם הדרך הראויה היא לשלוח אחרים למות או אפילו את עצמך למות בגלל החלטות לא ראויות שמקבל השלטון? להיכן נעלמה "ההצלה מן הארי והדוב"? ילד קטן שנתקל באיום נוהג לעתים לטמון את ראשו בחול ולומר שאין מלחמות ולא צריך לטפל בהן, לא להשתתף בהן וגם לא לנהל אותן. כאילו אם הוא יתחבא המלחמה תיעלם. אבל מאדם שעבר את גיל חמש, ובטח אם הוא רועה הצאן, מאור עיני העדה ואורים ותומים ושאר שבחים מינוריים וריאליים כגון דא, הייתי מצפה לגישה מעט יותר בוגרת. מתברר שאני כנראה לא ריאלי, כנראה מפני שב'קצות' אין מילה על זה.

נראה שלשיטתם אם בא אליך אדם ומכוון אליך רובה, אתה תאמר שאין לך סמכות להתגונן ולכן תקבל על עצמך את הדין בהכנעה. מה פשר הטמטום הזה? מזכיר קצת את הדילמה של "עד רדתה" לגבי המלחמה בשבת. וכי התגוננות והצלת חיינו דורשת סמכות ומיומנות מיוחדת? עושים מה שיכולים. יתר על כן, האם מישהו חושב ברצינות שבעבר ליהודים היו יכולות גבוהות יותר בניהול מלחמות (מודרניות)? האם יש ירידת הדורות גם באסטרטגיה? או שמא לדעת מישהו צריך לנהל את המלחמה על פי מדרשי ההלכה ומידות הדרש והמיומנות הזאת אבדה מאתנו ולכן יתומים היינו ואין אב?

אני משתאה איך אדם שעבר לא מזמן את גיל שנתיים מוכן לקנות את אוסף ההבלים לגבי אזרחות בארץ ישראל ולא של מדינת ישראל, ולגבי היותנו תחת ריבונותו של הקב"ה ולא של רשויות השלטון (שכעת נמצאות בשליטתם כמובן. לפעמים נראה שגם הקב"ה כך)? אתם בטוחים שלא מדובר בעלון של גן צילי אלא בדברים שאומר או כותב אדם מבוגר? האם מישהו יכול להעלות בדעתו שאלו דברי אלוהים חיים שנמסרים לנו היישר מפי הגבורה? אם כן, אז הגיע הזמן שהקב"ה יתבגר כבר. אוסף אנשים שחלקם בעלי אינטליגנציה גבוהה שעוסקים רוב ימיהם בניתוח למדני של סוגיות סבוכות, פולטים שטויות ברמה שהייתה מעליבה את רבקי הקטנה בגן צילי, קוראים לזה "דעת תורה" ורואים בזה משנה אידאולוגיה סדורה ושיטתית, מאמינים שבאמת אפילו הקב"ה בכבודו ובעצמו מאמין בשטויות הילדותיות והמרושעות הללו, והציבור הולך אחריהם כסומא בארובה. כבר כתבתי לא פעם על התופעה של למדנים משובחים שיכולים לתת שיעור כללי מרשים מאד, ובה בעת לדבר שטויות ילדותיות ולהורות הוראות מזעזעות במישור המוסרי בתחומים אחרים (ראו למשל את דבריי על תפקידם הקונסטרוקטיבי של בעל'בתים בטור 62). לא רק התוכן בלתי נתפס כאן, אלא לא פחות מכך גם היחס שהוא מקבל.

לסיום אביא כלשונו את חלקו האחרון של מאמרו הנ"ל של אליהו לוי:

קשה לבוא בתביעה למערכת "יתד נאמן". מצב העניינים אכן מבלבל מאד. ההשקפה שלאורה גדלנו עוצבה ונוסחה בתנאים אחרים לחלוטין משל היום. הוויכוחים בין החזו"א לרב מבריסק התקיימו בזמן שגם בעל הדמיון הפרוע ביותר לא העלה בדעתו שהחרדים יהיו כאן רוב. שאלתו של הרב גולדוויכט היתה אכן בבחינת "הלכתא למשיחא". מצב העניינים הנוכחי, שמציעים לחרדים להצטרף לקבינט המדיני־בטחוני, תופס אותנו בלתי מוכנים.

אנו יודעים היטב איך להתנהל כאשר רודפים אותנו. אנו מתורגלים למופת למצבי חירום. עוד לפני שהאזעקה מתחילה להישמע, אנו מאורגנים כבר בטור הצועד בסך אל המקלטים. ומשם, מן המקלט, מאחורי השוחות, אנו יודעים להשתמש היטב במערכי ההגנה המשוכללים שלנו, שטיפחנו במשך דורות ארוכים. המצב כעת, שלא די שאיננו נרדפים אלא שהכוח נמצא בידיים שלנו – הוא חלומי ממש. היינו כחולמים. אנו מסתובבים סהרוריים, לא יודעים אם מדובר בטריק שנועד להפיל אותנו או בהבטחה ממשית. ובעיקר, איננו יודעים מה לעשות בכוח החדש.

בשל כך אנו הולכים חזרה אל הישן ומנסים להיאחז במוכר. פותחים מחדש את החזון איש, אבל דברי החזו"א אינם מתאימים למצב. ובכן, סוגרים את החזון איש והולכים לבריסקער־רב. נו, גם דברי הגרי"ז אינם בדיוק מתאימים. אז מנסים לערבב את החזו"א עם הבריסקער־רב, ומה שיוצא הוא רועי לוט. והיפרד נא מעלי

האם זה רציני? האם מה שרצו גדולי ישראל הנ"ל הוא לעשות מאתנו רועי לוט? איזו מין גישה רשלנית היא זו? באותו טור נכתב כי שאלות ש"חיי אדם תלויים בהן, שאלות של פיקוח נפש בין חיים למוות" הן שאלות שלא ניתן להכריע בהן כלאחר יד, אלא גדולי התורה צריכים להידרש אליהן ולהוציא בהן משפט לפי דין תורה. האם איננו נמצאים כעת במצב זה, שמונחות לפתחנו שאלות של חיים ומוות? הזמן לענות לשאלה זו הוא עכשיו.

"יתד נאמן" מתחמק בצורה לא אלגנטית במיוחד מהשאלה מה נעשה ביום שנהיה רוב. הוא מעדיף להאשים את "ראשי השלטון עוכרי הדת" במקום להודות שאין לו תשובה לשאלה זו. מי הם אותם "ראשי השלטון עוכרי הדת" שעל ידם נפטר "יתד נאמן" מאחריות? האם חברי הליכוד הם "עוכרי הדת"? חברי מפלגת "הציונות הדתית"? או שמא הוא מתכוון דוקא לחברי מפלגת ש"ס? האויבים הגדולים של הדת, מפלגת מר"צ, לא עברו את אחוז החסימה, וכל שאר המחנה האנטי־דתי מלקק את פצעיו באופוזיציה. על אילו "עוכרי דת" הוא מדבר בדיוק?

אין מנוס מלהודות ש"יתד נאמן" ממחזר טענות ישנות כדי להתחמק מאחריות. הוא מסרב להישיר מבט ולעסוק בשאלות הקשות: מה עמדתנו העקרונית בנושאי ביטחון? מה עמדתנו העקרונית בנושאי כלכלה? מה עמדתנו העקרונית בנושאי פנים? אלו הן שאלות של חיים ומוות ולהכרעות שלנו בהן יש השלכות כבדות משקל. אנו מקבלים החלטות לגבי נושאים אלו. איננו מתגייסים לצבא, וזוהי החלטה בנושא ביטחון. איננו מכוונים את ילדינו לתעסוקה, וזוהי החלטה בנושא כלכלה. אנו לוקחים תקציבים מן המדינה משל היו הם "ארי ודוב", וזוהי החלטה בנושא פנים. אלו בחירות קשות, וקשה לומר שהן בחירה בחיים. אנו מגלגלים עיניים בצדקנות ונתלים בדברי גדולי ישראל שנאמרו בסיטואציה אחרת לחלוטין; מעמידים פנים שאנו מצויים באותו מצב כבימי החזו"א והרב מבריסק, ומתכחשים לכך שבעל כרחנו אנו מקבלים החלטות בנושאי חיים ומוות, שלא על פי דעת תורה.

אבל גם אם "יתד נאמן" ימשיך להתעלם מהמציאות, המציאות לא תעלים פנים ממנו. הרעיון של "היפרד נא מעלי" אינו אפשרי. גם הרעיון של "רועי לוט" אינו בר קיימא. "יתד נאמן" מבקש להציל "מזוטו של ים ושלוליתו של נהר" וזהו אכן דימוי נפלא, כי לפי התנהגות שהוא ממליץ עליה, הקופה הציבורית אכן תהפוך למערבולת מסחררת הבולעת במהירות כל מה שנכנס אליה. אם נמשיך להתנהג כמו ש"יתד נאמן" ממליץ, נגלה מהר מאד שלא נשאר דבר במאורת הארי והדוב. הם הסתלקו והלכו להם, ואנו נשארנו עם הקופה כולה, רק שלדאבון לב לא נותר עוד מה להציל ממנה.

מי ימלא את הקופה כשלא יישארו עוד ארי ודוב? "יתד נאמן" מסרב לענות. מי יגן על המדינה כשלא יהיו כבר ארי ודוב? "יתד נאמן" מסרב לענות.

לא, "יתד נאמן", השאלה אינה "למה תתראו?". השאלה שעלינו לשאול את עצמנו כעת היא "עד מתי אתם פוסחים על שני הסעיפים?". איננו יכולים להחזיק בו זמנית גם בעמדת הרב מבריסק וגם בעמדת החזון איש. אם אנו נאמנים לדרך החזון איש, עלינו להתחיל לשאת באחריות. אם אנו נאמנים לדרך הרב מבריסק, עלינו לחדול מלקחת תקציבי מדינה. אי אפשר גם וגם.

לוי מקפיד לשמור על כבודם של החזו"א והרב מבריסק ויוצא חוצץ רק נגד יתד נאמן שממשיך לצטט אותם ולכתוב את דבריהם כאילו הם ישימים עד ימינו. כשלעצמי איני יכול להאמין שכך הם אמרו גם אז. מדובר בשני אישים תורניים בלתי רגילים וכמובן גם חכמים מאד, ולכן אני בספק רב האם הם באמת אמרו את הדברים כפי שהם מובאים בשמם (הדברים שמובאים בשם החזו"א איכשהו קצת קרובים יותר לסביר, אבל הדברים שמובאים בשם הגרי"ז הם ממש הבל). בכל אופן, הדברים כשלעצמם ואלו שמתייחסים אליהם ברצינות בהחלט הרוויחו ביושר את הביקורת הזאת.

24 תגובות

 1. הרב מיכי היקר .

  קודם כל תודה על הטור הזה והטור הקודם .יש פה ניתוח מעניין לדעתי של המצב הפוליטי .

  ארצה להצביע על נקודה מסיומת שמראות עייני משתקפת מהמקרה הזה ולשאול מה דעתך :

  הפרגמטיזם הזה .שבו יש דיסוננס מסיום בין ההצהרה האידאולגית הענקית .לבין לעיתים מה שקורה בתכלס ובפועל .(בלי קשר לעניני השחיתות .הצביעות .והעוולה שיש בחלק מההתנהלות בעקבות זה .שכן אינני יודע האם זה כל התופעות האלו הם פועל של הפער הזה .או משהו שמתווסף אליו ).לא קיימות למעשה .בכל קהילה יהודית-שמרנית דתית סטנדרטית.בפרט .ובכל חברה שמרנית בכלל ?

  ארצה להביא דוגמא מעט הפוכה .מהקוטב השני לגמרי .:שמאל ישראלי .דומנניטי ואגרסיבי (בהתעלם מהקצה הצעקני ביותר שלו.שלמעשה שואף למדינה עם רוב ערבי ).אלא היותר סטדרנטי שלו .זה של מרצ והעבודה .והמרכז.של יאיר וגנץ .אלו שבכל סוגייה חברתית .דתית ומוסרית .ישמיעו לרוב מנטרה מסיומת .עם ביטחון מוחלט שהם צודקים בדבריהם :בעד השכלה גבוה ונגד כפייה ובורות דתית!.אהבת כל אדם !.שירות לכל האזרחים !.ומנטרות דומות לאלו וצפיות שנשמעות מפי האגף הזה .
  עריקים מאותו מחנה .הצביעו פעמים רבות על הדיסוננס הקוגנטיבי בו חיים החברה האלה ולהלן :

  בעד השכלה .היכרות .פתיחות .ונגד בורות .
  בפועל :שלילה מוחלטת של כל אמונה דתית .בלי לפתוח דף גמרא או תנ"ך אפילו פעם בחיים .בלי להיפגש או לשוחח עם הוגה דעות אמוני אחד .תוך שלילה שמבוססת על סטירטואיפים ילדותיים .
  השכלה כללית נמוכה מאוד .שמתבטאת בחוסר היכרות עם טיעונים שמרניים .או טיעונים אחרים בכלל שלא קשורים לעולמם התרבותי
  בעד אהבה לכל אדם
  בפועל :חוסר מוכנות של רובם לקבל במצב תיאורטי בן זוג ערבי לבתם או לבנם .משיקולים תרבותיים נטו .גם אם יעבור ישראליזציה או התגיירות חילונית או רפורמית לשיטתם .בעוד בן זוג עם צד יהודי אחד במשפחה או בן זוג אירופאי מקובל עליהם לחלוטין גם ללא ישראילזציה או התגיירות לשיטתם
  הצהרה על נאורות ואמונה שיש עקרונות משותפים לכל בנאדם
  כשבפועל יש התנהגות שמסמנת שמבחינתם רק אנשים מסוגם מסוגלים להגיע לערכים הנכונים והדעות הנכונות .שמשתקפת עם חוסר רצון לעבוד עם נוער או עם האוכלסייה הכללית הגדולה בכלל ולבוא איתה במגע

  וכדומה וכדומה .

  גם בציונות הדתית יש דיסוננס בין ההצהרה לבין ההתנהלות בפועל הרבה פעמים אף על פי שיש אווירה אידאולגית קשה

  משיקולים פרגמטיים לחלוטין הוחלט לתת כמה וכמה פעמים במה לבני עמנו שנשואים לנכרים ומגדירים עצמם אתאיסטים לחלוטין .ולכנות אותם כבעלי תשובה וכחלק מהציבור המסורתי דתי (גלי בת חורין .הוגדרה כבעלת תשובה שאין ענו יכולים לעמוד במחיצתה בעוד היא מצהירה מעל כל במה שהיא בכלל אתאיסטית ..ועוד יותר מצהירה שלעולם לא תוכל לקבל את האמונה באלוהים .ושתעבור למלחמה על שימור הזהות החילונית הישנה שהיא החזיקה בה לאחר שתעזור לדוסים לחסל את המטורללים הפרוגרסיבים ..).גם שפי פז שמגדירה עצמה כאתאיסטית גמורה .מחללת שבתות מחזיקה דגל גאווה בבית ובזוגיות גאה עם אישה מקבלת במה מהימין הדתי השמרן כי רק בגלל שהחליטה .מתוך שיקולים לאומיים נטו לעבור לאהבת בני עמה ולזנוח עיסוקים אונברסיילים וקוסמפלטים .שההתבטאות העיקרית שבהם היא פשוט מלחמה במסתננים בלתי חוקיים ותו לא .
  וזו אותה ציונות דתית שמצהירה מעל כל במה שזכותנו על הארץ היא מתוקף הבטחת האל .שעם ישראל איננו עם ככל העמים אלא מטרתו להשכין את השראת הקב"ה בעולם כולו .זו אותה ציונות דתית שבה המלחמה בהתבוללות ובבידול בין ישראל לעמים .ועוד יותר מכך בבידול בין לאומיות יהודית ללאומיות רגילה הוגדרה כאחת ממטרות העל שלה ..
  אבה גם לא נשכח שאותה ציונות דתית מחזיקה בדיסוננס נוסף .בעוד היא מצהירה פעמים רבות שאמונה היא לא חוויה דתית פשוטה שמבוססת על רגש .ושקיום המצוות נובע משיכנוע שכלי ואינטאוטיבי עמוק ולא מרגש מסורתי או נאמנות אבות גרידא .רבניה תוקפים עם אותה הצהרה ובאותה נשימה כל ניסיון לקיים דיון אובייקטיבי על עניני אמונה בעיקרים מסיומים ולא בקיום אלוהים או בשמירת מצוות בתוך עצמה ובין קהל מחיובי שמירת המצוות שלה עצמו .כאפיקורסיות נוראה וככפירה.

  וזאות בלי שדיברנו על הדיסוננס שיש בהצהרה של רבים מחברי הציונות הדתית .ולמען האמת אני מדבר בעיקר על תלמידי חכמים אידאולגים ורבנים ופחות על הסרוג הממוצע באהבת כל איש ואיש מישראל בגלל פנימיותו האלוקית .ובאותה נשימה סלידה גבוהה לעיתים קרובות מהאדם הישראלי הפרטי וביקורת מפה ועד הודעה חדשה על כל מרכיבי אישיותו .(וכמובן התשובה המאוד פשוטה .באמת פשוטה על הנייר אך הקשה לעיכול מבחינה הגיונית .שאין זה סותר כלל כי אותה אהבה מופנית לגרעין האמיתי והטהור שיש באותו האני האמיתי מתחת לכל המסיכות .ולא לכל הזיוף שיש באישיותו הנגלית …).

  ומה לגבי גוים ?ויחס לתרבות המערבית וערכיה בכלל ?הרי זה זאנר משותף הן לציונות הדתית והן לחרדים .לתעב את הגוי הקונקריטי הממוצע הריאלי ההיסטורי והעכשווי עד לשד העצמות .די בצדק יש לומר ברוב המקרים אם מתייחסים לקולקטיב .שרדף רצח והתעלל ביהודים .והן שלא בצדק כשמדובר על הגוי הדמוקרטי הפרטי האמריקאי הקנדי או הנרווגי שלא ממש רדף את עם ישראל .כי כל מעשיו הם כחזיר שפושט טלפיו וכדומה וכל תרבותו הדמוקרטית והשיוונית היא כסות העיו ותו לא .ובאותה נשימה לדבר על אהבה מופשטת אוטפית ועתידנית ל"עולם כולו"!!.שעתיד להישאר ולהיתפתח מחדש על ידי ניצוצות קדושים של גרי צדק וגרי תושב שהרי אנחנו האונברסליסטים היחידים שבאמת אוהבים כל אדם ושלמעשה בכלל המציאו את ההמצאה הטמאה שנקראת דמוקרטיה זכיות אדם שיוון וכדומה ..

  ברצוני לומר :

  ניראה לי שדיסוננסים קוגנטיביים ופעריים שאף אחד לא שם אליהם ביום יום משותפים לכל חברה שמרנית באשר היא .גם לבני דודינו הערבים ניראלי שבאמת יש אמונה שאינם תומכי טרור ולא רוצים לרצוח אזרחים וחיילים ..ורוצים שלום .בעוד שמהצד השני הם גם משתפים פעולה עם אירגונים איסלימאיסטים קיצוניים שרוצים מדינה איסלאמית דיקטטורית בארץ ישראל על פי חזון השלום של הנביא מוחמד ..אני חושב שהם באמת מצהירים על כך בלי לשים לב לסתירה .כשאני רואה את המבט הנזעק של אחמד טיבי שהזכרתה אותו כאן בטור .אני חושב שהבחור באמת מאמין לשקרים של עצמו .וכנ"ל גם לגבי מנסור שניראלי ששבוי בהונאה עצמית עמוקה כ"כ

  1. זה דיון מעניין וברור שיש בו מידה של אמת. אכן הדיסוננס הזה קיים בכל חברה (לאו דווקא שמרנית). ובכל זאת התחושה היא שאצל החרדים זה אחר, חזק יותר. יש הבדל בין מצב שבו אנשים נכשלים במימוש עקרונותיהם כי קשה להם לבין קבוצה שלימה שחיה בשניות, וגם אם מסבים את תשומת ליבם לזה הם נתלים בדעת תורה ו/או בפלפולי הבל. מעבר לזה, הערכים הלא ממומשים של הקבוצות האחרות הם ראויים (לדעתי), בעוד שכאן מדובר בגישות שטותיות ומרושעות שאינן בנות מימוש באופן מהותי. אבל זו בהחלט הערה נכונה, והדבר דורש ליבון.

 2. היום ימין ושמאל ( בישראל .אבל גם במדינות אחרות רק ששם זה פחות מהותי) מסתובבים סביב השאלה של האמונה בעם ישראל :כלומר האם אנחנו משפחה שמעדיפה חברים בה על פני זרים או שעם זו בכלל פיקציה ואז (ומשום מה) מדינה ואזרחים הופכים להיות הדבר החשוב (שאלו בכלל אינסטרומנטים ודברים פורמליים. בעולם שמאלני צורה חשובה מתוכן וממהות .כי אין כזה דבר תוכן ( אובייקטיבי)) .אצל השמאל המושג עם ולאום במובן המקורי שלו – כלומר העם האתני – הוא מושג מוקצה מחמת מיאוס . הוא גזענות. (בקרוב גם מושג המשפחה הקלאסי. או שירוקנו את המושג הזה מתוכן ( כל קבוצה כלשהיא של דברים היא משפחה (למשל : גבר, חתול וענן) ) )

  אז לפי זה הממשלה היא דווקא מאוד ימנית ולאומית. מעבר לזה שאין שום דבר לאומי בשמאל ( והימין הרך נגרר אחריהם ) החרדים הם דווקא מאוד בעד ישראל. נכון שהם עדיין חיים במנטליות גלותית קהילתית (אנ"ש) ואין להם מושג מהי אחריות לאומית ( וזה מה שגורם להתנהגות הבלתי נסבלת שלהם). אבל הם בהחלט ימין . ארץ ישראל או לא מסירת שטחים עבור שלום או לא. אכן עם ישראל קודם לארץ ישראל. ומי שבעד עם ישראל ( ההלכתי. שהוא העם האמיתי. לא אוסף אזרחיה של מדינה ריקה מתוכן)

  אגב בשנים האחרונות הבנתי שכל העיתונים הם פראבדה. אם הם לא היו כאלה אז הם לא מוכרים. רובם הם רק פראבדה מתוחכמת אלגנטית ומעודנת במסווה של אובייקטיביות ואמת ( כמו אדם רשע שלבוש בחליפה).אוליאפילו זה נעשה בחוסר מודעות עצמית.יתד נאמן פשוט עשוי בצורה גסה ולכן הפראבדה שלו ניכרת. אני לא באמת יודע מי יותר גרוע.

 3. ביחס לדברי הגרי"ז:

  אני באמת חושב שהוא התכוון למה שאמר והוא קצת דומה לסאטמר. אנשים חכמים מאוד הם גם פחדנים מאוד ( כי הם רואים השלכות למעשיהם שאנשים פחות חכמים לא רואים). מן הסתם הם לא היו נלחמים על חייהם במקרה של כייון רובה אליהם אלא בורחים כמו שעשו היהודים בכל ימי הגלות. וכיוון שהם אנשים מוסריים הם בטח לא ישלחו אנשים אחרים להילחם כאשר הם עצמם לא היו עושים זאת. הם כן היו מורים לאנשים לברוח כמו שהם היו עושים. במתב שבמדינה החרדים הם רוב ואז הם בשלטון ממילא על פי האידאולוגיה מי שאמור להיות בשלטון אלו גדולי התורה החרדים אף כשלעצמם הם בכלל לא רוצים בהנהגה וגם היום הם מנהיגים כי אנשים באים אליהם בשאלות ובבקשת הוראות ולא הם כופים את עצמם על הציבור ( אני מדבר על אנשים כמו הגרי"ז או הרב שטיינמן). ממילא המסקנה היא כשהחרדים יהפכו לרוב או שהם יזמינו את הערבים לשלוט עליהם או שהם יהגרו לחו"ל. זה כמובן מאוד לא מעשי ולכן יעמדו בפני מצב שמעולם לא היו בו.

  ואפילו שיש להם יראת שמים שאז הם באמת לא מפחדים משום דבר אחר ( או שלא נותנים לפחד כזה לנהל אותם) עדיין יש בזה מדרגות וגם להם יש חטאים שגורמים להם להטיל ספק האם הם ראויים לעזרת ה' . ובלי עזרת ה' הם דווקא פוחדים מאוד להילחם והמסקנה ההגיונית במקרה כזה הוא flight ולא fight . במקרה כזה באמת לא יהיה להם לא סמכות ולא אחריות והם לא ישתתפו בשלטון בכלל ולא צבא ולא קבלת תקציבים . נראה לי שזו כוונת הגרי"ז. אכן זו דעתה של סאטמר ונדמה שאכן קהילת בריסק מתלמידי הגר"יז אכן משתייכת לעדה החרדית שלא לוקחת תקציבים מהמדינה

 4. אתה לא מכיר את הסיפור שהגריז אמר בנוגע להפגנות על השבת בראשית ימי המדינה שמי שהולך לשם למעשה מסכים עם הציונים כי מי שמתנגד להם ויודע כמה גרועים הם יודע שהם יכולים לרצוח את מי שמפגין נגדם (וכאן נכנסת לתמונה הלוגיקה הבריסקאית) ״ומדין פיקוח נפש״ אסור ללכת להפגין.

  1. אני דווקא מכיר את הסיפור רק לא זכרתי מי הרב שאמר את זה. אגב, היום אני הרבה יותר מבין את הגישה הזו. קוראים להם ציונים אבל הם באמת ( מבלי מודע כנראה) היו בליבם סוציאליסטים קוסמופוליטיים וממשיכיהם היום הם הפרוגרסיבים היהודים האנטי ישראלים שבארה"ב ובישראל . השמאל באמת מסוגל לרצוח את מי שמפריע לו. כמו הקומוניסטים ברוסיה וסין. ואלטלנה והסזון יוכיחו שלכטארוה היו בשם הממלכתיות אבל באמת נבעו משינאת יהודים. אפילו בארה"ב הרגו במהומות בסיאטל שוטרים בשם הפרוגרס

 5. "רבי יהודה אומר כל שאינו מלמד את בנו אומנות מלמדו ליסטות ליסטות"
  "דעת תורה" שחסמה לימודי ליבה ויציאה לעבודה יצרה חברה של שודדים.
  כמובן שיש לנו להאשים את הסוציאליסטים של מפאי שחילקו ביטוח בריאות חינם אין כסף, מיממנו תלמודי תורה וחילקו קצבאות ילדים לאוכלוסיה שבחרה במודע לא לעבוד.
  ככה החרדים יכלו להיות קבוצת שודדים בלי ללמוד מלחמה כמו הוויקינגים או הבדואים – הכל בחסות הסוציאליסטים יפי הנפש שהביאו על עצמם את חורבנם.

  הדבר הטוב היחיד שיצא מכל התהליך הזה שהסוציאליסטים בעולם יפנימו את טעות דרכם ורעיון העוועים של "הכנסה אוניברסאלית " יזרק לפח האשפה של ההיסטוריה בלי לקבל הזדמנות להשמיד תרבויות נוספות (מלבד זאת של היהודים)

  1. הסוציאליסטים לא יפנימו כלום. הם אף פעם לא משנים את דעתם. אין להם דעה. אין אצלם אמת בכלל. שאר הציבור אולי יפנים אבל מנהיגי הציבור הזה לא.

 6. כפי שהעירו קודמיי, הבריסקער (ככל שושלת בריסק, למעט ר' יושע בער וצאצאיו) היו קרובים יותר לסאטמאר בהשקפתם על הציונות, והגרי"ז שלל את ההשתתפות בבחירות ולקיחת תקציבים מהמדינה. כך שהוא היה די עקבי.

  אשר ל"דעת תורה", הסיפורים של "יתד נאמן" מזכירים לי את הסיפור שסיפר בזמנו האדמו"ר מלובביץ' (זצ"ל, שליט"א והבוחר יבחר…). אביו של הרבי הצליח להשיג לו ולחבורת רבנים שעמו פגישה עם סטאלין, בה בקשו הקצבה ממשלתית לקמח לשם אפיית מצות לפסח. (אומץ בלתי רגיל. בימים ההם, ימי "הרעב הגדול", זה היה כמעט כמו לבקש מסטאלין להתאסלם). הרבנים הסבירו שעבור יהודים דתיים חמץ בפסח אינו "מזון", ואם לא תתאפשר אספקת מצות, הם ייוותרו בלא מזון בסיסי לשבוע. סטאלין הקשיב בסבלנות והשיב: "אביא את הנושא להכרעתו של הנשיא (קלינין), אני בסך הכל המזכיר הכללי"… (לסקרנים: הנשיא קלינין אישר…).

 7. האמונה שהערבים יותר אכפת להם מהמדינה מהחרדים היא מגוחכת ומטופשת. המדינה לא חשובה בכלל. מה שחשוב זה העם היהודי. ולערבים (כולל עבאס עצמו. הוא יחליף את העור כשזה יגיע מהמצביעים שלו . זה הטבע האנושי בכלל ואצל הערבים בפרט) בהחלט אכפת לחסל את העם היהודי.
  כרגע הערבים בכלל עדיין לא מאמינים שנתנו להם להיות בשלטון. ברגע שהם יהו לשון מאזניים הם ימצצו את הדם פי מליון מאשר החרדים. והם עדיין יילחמו ביהודים. ראה הפרעות בתשפא שבהם השתתפו חלק נכבד ממצביעיו של עבאס הלא הם הבדואים שהם חברת פשע ורשע.
  אני לא יודע כמה נאיבי ואינפנטילי אפשר להיות. הבעייה פה היא החרדים. הם לא גוזלים שודדים כלום. הם מוכרים את הקולות שלהם תמורת תקציבים. הבעייה לא איתם אלא עם מי שנותן להם זכות הצבעה ( וגם לערבים )ללא קשר למנטליות הלא מפותחת שלהם . דמוקרטיה לא מתאימה לכולם . אפילו מבנה של מדינה לא מתאימה לכל קבוצה של אנשים. כמו מדינות אפריקה השחורה שאין בהם עמים אתניים אלא אוסף של שבטים.

  מהות ( תוכן) קודמת לצורה. מדינה ודמוקרטיה הן אמצעים לקבוצות אנושיות טבעיות בעלות מנטליות מתאימה. כלומר לעמים מפותחים מספיק שיש להם כבר מספיק סולידריות טבעית ולא בגלל איזה חוק שחוקק בפרלמנט. שיטת המשטר והמוסדות אמורות לשרת את העם הזה ( ולא הוא אותן). הן לא מטרות. אחרת זה סוג של פאשיזם מגוחך. בקיצור תמיכה( אמיתית. ולא מן הפה ולחוץ) במדינה שאיננה מדינת היהודים אינה מאפיין של ימין יהודי אלא של שמאל ( אוניברסלי. אין כזה דבר שמאל יהודי או לאומי כלשהוא. לא היום במערב לפחות)

 8. במקום לפרגן למנהיגי הציבור החרדי שדואגים למשל לחילול שבת מופחת בקרב כלל ישראל, אנחנו מקבלים טור עם דמגוגיה (זולה במיוחד) שבעיקר בוכה "שוד-שוד-שוד"

  יש פה מאבק לגיטימי על תקציבים לציבורים שונים, ועכשיו הציבור החרדי עם ידו על העליונה. לגיטימי לגמרי.
  כמובן שאיפה שצריך לבקר את הציבור החרדי אפשר לעשות את זה, אבל לא עד ידי דמגוגיה.

  1. אני מסכים שטוריו של מיכי על הציבור החרדי ספוגים משטמה (למרות שהוא מכחיש, אני מאמין לו שהוא אינו חש בכך…). אבל הטענה נכונה ביסודה. יש הבדל גדול בין עני מגורל לעני מבחירה. יש חובה מוסרית לסייע למי שמסייע לעצמו (שנאמר "עזוב תעזוב עמו"). מי שמסליל את ילדיו לחוסר מסוגלות להתפרנס, ובה בעת תובע מ"המדינה" (כלומר, ציבור משלמי המסים) לפרנסו בקצבאות והטבות – אינו אלא שודד. לצורך זה, הוא שודד גם אם הוא באופוזיציה, אבל מנצל חוקי רווחה שנועדו לסייע למוכי גורל ולא לבוחרי גורל*.
   וכן, אני מכיר את הטענות השחוקות על ארגוני החסד החרדים וכו' וכו'. אל תהיה רובין הוד. אל תגנוב מחד גיסא, ותסייע לאחרים מאידך גיסא.

   עולה לי באסוציאציה תשובתו המוחצת של דונלד טראמפ לטענתה של הילרי קלינטון שבמשך קרוב לשני עשורים לא שילם מסים – "בסך הכל ניצלתי את החוקים המטופשים שחוקקת יחד עם חברייך בסנאט"… העניין הוא שטראמפ הקים אמפריה עסקית עצומה שתרמה רבות לתל"ג האמריקאי למרות תחמוני המס שלו (בעזרתה האדיבה של הסנאטורית קלינטון ושות').

   1. רק אעיר שאני ממש לא מכחיש את המשטמה לחרדיות, לצורת החשיבה וההתנהלות. אני כן מכחיש משטמה לחרדים כאנשים ולסביבה החרדית (אני מת על בני ברק ועל הווייתה). Some of my best friends are…

  2. תעשה טובה. האמת שבאמת אין לי טענה לחרדים. הם ציבור שאינו מספיק מפותח בשביל עצמאות מדינית כלכלית. הם מנצלים את החוקים שהשמאל חוקק ומקדש. זה לא שונה מכל מי שמנהל חוקי מס כדי לשלם כמה שפחות מס. פשוט צריך לא לתת להם זכות בחירה או בכלל לשלול אזרחות. זה כמובן מאפשר ואף מחייב לשלול אזרחות וזכות בחירה מהערבים שהרבה יותר גרועים מהחרדים גם בהיבט הזה . הלוואי שזה ייעשה וככה האמנתי שנים שנכון.

   הבעיה היא שהשמאל בישראל ( ובעולם ) הוא כל כך טיפש ואינפנטילי וחסר דעת וכסיל ( על גבול הרשע) שהוא מקדש את הדמוקרטיה הריקה על פני הצדק והאמת הפשוטים. אז כבר לא אכפת לי כבר. מי שעובד פה ומשלם מיסים גם הוא טיפש גדול ( אלא אם כן הוא אוהב את העבודה שלו וטוב בה. כלומר שאז הוא לא עובד בשביל הכסף. שאז הוא תורם לכלל העולם)

   וכנ"ל גיוס. בזה לחרדים למעשה יש הרבה יותר צדק בטענות שלהם על הפיקוד של צה"ל. הייתי בצה"ל ונוכחתי בקלות הדעת של המפקדים . למעשה אין מה לעשות. אדם ללא יראת שמיים אמיתית ( שזה כולל גם את רוב חובשי הכיפות) תמיד פועל למען עצמו וכל מפקדי צה"ל ללא יוצא מן הכלל נמצאים שם לשם קידום עצמי ( הם כמו דרייפוס רק שהגויים לא נתנו להם להתקדם) ולא למען העם היהודי ( האורגניזם אליו הם שייכים). החיילים שתחת פיקדם נועדו בעיקר לזה. רק שהם לא מודעים לזה. והאמת ברגע שטובתם האישית לא תחפוף לטובת הכלל הם יבחרו מבלי מודע ככל הנראה בטובתם האישית. וככה שיקולי כבוד הביאו לשפיכת דם מיותר של חיילים. הדבר הזה נכון גם ביחס לחרדים כמובן, רק שלגדולי הציבור החרדי כנראה שיש מודעות עצמית ולכן הם לא מוכנים אפילו למדינה ולצבא חרדים למהדרין.שאר העסקנים גם הם חסרי דעה וגם הם פועלים למען טובתם האישית בחוסר מודעות עצמית. במקרה משה פרידמן מנטורי קרתא לשעבר גם הוא דוגמה מובהקת לכך. כנ"ל הציונות הדתית

   זה לא שיש לי פתרון למצב הזה. אני לא חושב ( ולא מוכן) שצריך ללכת כצאן לטבח אל מול הגויים. אבל אני יכול לשרת תחת ילדים כאלו ? ואני לא יכול לדרוש ממישהוא אחר לשרת במצב כזה. אני חושב שעכשיו התנהגות גדולי הדור החרדים יותר מובנת .

 9. אגב יש מוסד שלטון בישראל כרגע שיש לו סמכות ללא אחריות. הלא הוא בג"ץ . והבג"ץ הזה בחוסר מודעותו העצמית הוא זה שהחליט ( בצדק רב. ומזל שכך עשה) לחייב את ליצמן להתמנות כשר ( לקחת אחריות).

 10. יחי ההבדל בין אדם שמחפש תפקיד x במשחק (גם אם לטענתך פחות יצרני), לבין אדם שמצהיר שהוא לא חלק מהמשחק ולעולם לא יהיה מוכן לקחת בו אחריות אבל כן רוצה לקחת כמה שיותר ומפיץ אידיאולוגיה כזו

 11. אני נפעם – אמיתי – מכושר הביטוי והניתוח של הרב מיכאל ושל המגיבים אבל לי, האדם הפשוט והממוצע, זה נראה לי כמו זעקות "זאב, זאב" ואחרי שאני מלקק את שפתי מהניסוחים הנפלאים אני נשאר עם טעם מאד מר כי נראה לי שגם אתם לא מאמינים באמת ביכולת להשפיע, לשנות. האם אני טועה?

 12. שבוע טוב!
  הרב כתב ש'הרב שטיינמן התיישר'. וזה פשוט טעות בוטה!! הסיפור הוא בדיוק הפוך- יתד כתבו נגד המדיניות של הרב שטיינמן לגבי הפלוגות החרדיות, ואז הרב בתרגיל מבריק דאג להפוך את העיתון לשלו, ובעקבות זה פתחו את הפלס וכו'. ז"א שרואים פה בדיוק הפוך- לא רק שהרב לא 'התיישר', אלא הוא ירד לשטח והפך אותו על פיו!!!

 13. אהוד היקר. לא נעים לי שאתה שוב ושוב מספר את שבחיי ומודה לי. בפרט כשאמרת שאתהכעת בתקופה קשה בעקבות אשפוז ואינך נוטל את התרופות. אני מפציר בך להקפיד לקחת אותם.
  בכל אופן, תודה על דבריך החמים ןרפואה שלימה.

 14. נזכרתי בטור הזה, כאשר ראיתי הבוקר קטעים ממכתבו של הרב דב לנדו שנחשב כיום מנהיג מפלגת דגל התורה החרדית-ליטאית. https://www.bhol.co.il/news/957415
  והרי הם לפניכם:
  "יסודות ההנהגה הציבורית מאז קום מדינת הכפירה והשמד… ביסודה של הנהגה זו, מונחת הכרה שכאן בא"י אנו בגלות, ויש לנהוג בהנהגת הגלות המסורה בידינו כל הדורות, וכפי שנהג רבינו הקדוש, מסדר המשנה, שלפני שהלך לפני השלטונים עיין בפרשת יעקב והנהגתו עם עשיו (עי׳ מדרש רבה וישלח פע״ח אות טו)… וכל אלו הדורשים להתנהג בגב זקוף וצועקים ומתלהמים, כנגד שלטונות המדינה, כבר השווה אותם מרן הגרי״ז זללה״ה במידה מסויימת ל״ציונים״, המתנהגים ומפגינים ׳׳כח׳׳ ׳׳ועוז׳׳ "עוצמה" "וגבורה…".

  אני גם נזכר ששמעתי (אמנם לא ראיתי בעיניי) על קונטרס שחיבר הרב לנדו ובו הוא מתיר להעלים מס ולא לשלם למדינה על שירותים שונים. בעניין הזה הוא בהחלט מתווה דרך נאותה לקואליציה הנוכחית (אל תחשדו בכשרים: לקחת מהמדינה לא נאסר ח"ו). בבני ברק שמעתי עליו מפי רבים וניכר שהדברים היו ידועים שם.

  וזהו שנאמר: המחנה הלאומי, חוק הציונות, ימין על מלא מלא וכו'. 🙂

  1. אפרופו שניות מחשבתית מהטורים האחרונים, האם אתה חושב שגם כאן החרדים חיים בשניות מחשבתית כאשר ברמה ההצהרתית הם מתנגדים למדינה, אבל בפועל הם תומכים בה?

השאר תגובה

קרא גם את הטור הזה
Close
Back to top button