אבולוציה

פאפגיו שאל לפני 9 חודשים

שבוע טוב!
מה שלום הרב?
יש לי מספר שאלות על תפיסת הרב בנושא האבולוציה: 1- איך הסברו של הרב מסתדר עם הכתוב בתורה? 
2- לכאורה אם ננקוט שהאבולוציה היתה אז יצא שהעולם החל בתהליך של ברירה טבעית, וזה סותר רעיונות המובאים בכ\”כ שיש אחדות קוסמית בבריאה כגון: דברי הרמב\”ן שבעת\”ל יגור זאב עם כבש כפשוטו כיון שהאכזריות השוררת בעולם היא תוצאה של חטאי האדם, דברי הבית הלוי שמה שבדור המבול חטאו בעלי החיים זה לא כי היתה להם בחירה, אלא שהאגם משפיע על הבריאה?
תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 9 חודשים

שלומי מצוין. תודה.

  1. מה השאלה?
  2. לא הבנתי כלום. אבל אם כוונתך להקשות עליי ממשהו שכתב בית הלוי או הרמב”ן (לא הבנתי את הקושיא), אז חבל אפילו לפרט. אם מה שאני אומר הוא נגד דבריהם אז אני חולק עליהם.
שואל השאלה הגיב לפני 9 חודשים

השאלה הראשונה היא שבלשון התורה נראה שהאדם לא נוצר בדרך אבלוציונית (גם מתוכננת)?
והשאלה השניה היא שבמקורות שהבאתי נראה שהתהליך הבראשיתי הוא תהליך של אחדות קוסמית ולא של מלחמת השרדות? אין לי בעיה שהרב יחלוק, שאלתי היא רק עם זה באמת הבנה שונה או שאני לא תפסתי נכון.
תודה

mikyab צוות הגיב לפני 9 חודשים

האדם נברא עפר מן האדמה, אבל לא כתוב שם באיזו דרך. זה יכול להתרחש גם בדרך של אביוגנזה ואבולוציה (מתוכננת). זה כמובן בהנחה שהתיאור שם הוא תיאור עובדתי, ולא מיתוס מחנך או משל כלשהו. וגם זה יכול להיות.

לא יודע מהו תהליך של אחדות קוסמית, ואני לא רואה מדוע דברי שני המפרשים הללו אומרים משהו כזה או משהו שסותר את האבולוציה. אחרי שתסתיים האבולוציה יגור זאב עם כבש, כי כל היצורים שרבים אחד עם השני, לפחות אחד מהם ייכחד. זהו בדיוק הסיום הצפוי לתהליך האבולוציוני.
ובמה שהבאת מבית הלוי אני לא רואה מאומה שקשור לדיון.

טרול הגיב לפני 9 חודשים

האבולוציה תיכחד בתהליך אבולוציוני? שגם היא עצמה תיפול טרף לשיטתה עצמה?

קדמון הגיב לפני 9 חודשים

יש הרבה תהליכים שהיו בוודאות ולא נכתבו בתורה, לדוגמא : אדם חווה רעידת אדמה, חז”ל חייבו אותו לברך לא פחות ולא יותר ‘עושה מעשה בראשית’ וכן נפילת מטאורים או ברקים ועוד. בתורה לא כתוב בכלל שזה חלק ממעשה בראשית, אבל חז”ל ידעו/העריכו שכך היה מעשה בראשית למרות שלא כתוב על כך בתורה…
סתומרת שהיו תהליכים רבים בתוך הסיכום שכתוב בתורה.
האדם נצבר מעפר ובגלגולים והתקדמות של… שנים היה לאדם כזה שיכול להיות מוגדר בצלם אלוקים, מה השלבים ? ואורכם ? כלך לך אצל מדענים…
לדוגמא בזהר ויקרא י שה’ מדבר עם בני אדם קדמונים שקודם ‘אדם הראשון’ [שנברא בצלם-סוג של תודעה מוסרית ? בחירי?]

קדמון שמתקדם הגיב לפני 9 חודשים

ובזה מובן המדרש על אדם שמפני כבודו ניטל עוקצו [זנבו] היה שלב שזה כבר לא התאים…

השאר תגובה