אינטואיציה

שו"תקטגוריה: כלליאינטואיציה
מנסה להבין שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב, לצערי עוד לא קראתי את אמת ולא יציב ואת שתי עגלות, בכל אופן בלי להיכנס לעצם המשמעות של אינטואיציה, אתה כותב שמי שלא יסמוך אליה יאלץ להיות ספקן בנוגע לכל דבר. מה רע בזה?, לכאו’ זה הכי קרוב לאמת?.
2. לפי ענ’’ד לא שייך לומר שעליי להטיל ספק גם בכך שאני מטיל ספק. להטיל ספק שונה מלטעון משהו. לא כך?.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

1. כשאמרתי שהאלטרנטיבה היא ספקנות זו אינה טענת נגד אלא הבהרה. אם אתה ספקן גמור אז בסדר. כנגד ספקנות אין אפשרות לטעון מאומה. אבל אם אינך ספקן גמור, אז על כורחך אתה חייב לתת אמון באינטואיציה. כעת עליך להחליט בעצמך.
2. אגב, ספקנות לא קרובה לאמת כי אצל הספקן אין דבר כזה אמת. ובזה תשובה לדבריך בסוף. החילוק שאותו אתה עושה הוא עצמו תוצאה של חשיבה ולכן נתון בספק. אגב, החילוק עצמו גם לא נכון בעיניי, אבל כאמור זה לא חשוב.

a הגיב לפני חודש 1

if we simply put trust in intuition due to desperation, or lack of choice, or because we have a 'feeling' to trust it, this doesn't make it more logical or rational?! and so don't it really justify its conclusions. it just states that we are bound to it. it might even be rational to act and think upon it due to its being the 'only way', but why is it ultimately persuasive? it's kind like a circular justification. or in best case it's something which we all agree to follow together (sort of social contract) why logical?

b הגיב לפני חודש 1

How would you respond to this great question?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

נו, ראיתי כבר יותר great questions. זו השאלה הספקנית הרגילה. תשובתי היא שאין שום צורך להצדיק את האמון באינטואיציה, בדיוק כמו שאין צורך להצדיק את האמון בחושים. אני פשוט יודע שזה אמין וזהו. אם תרצה הצדקה לכל דבר שברור לך, לעולם לא תוכל לספק הצדקות כאלה. כל הצקה מסתמכת על הנחות יסוד שאותן לא תוכל להצדיק. הספקן בונה על זה את הוואקום שלו. אבל זה רחוק מאד מלהיות great question.

השאר תגובה

Back to top button