אל תביאני לידי ניסיון

שו"תקטגוריה: כלליאל תביאני לידי ניסיון
מנסה להבין שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב מיכי, יש בטקסט של ברכות השחר תפילה שמבקשים ’’ואל תביאנו לידי ניסיון’’, לא הצלחתי להבין למה לא לבוא לידי ניסיון, זה התפקיד שלנו בעולם לא?, רמח’’ל: ’’שהאדם לא נברא אלא… ולעמוד בניסיון’’, זה גם פשוט לא?.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אתה מזכיר לי קושיא של הרבי מגור שמובאת בכלי חמדה: מדוע אנחנו שמחים בחנוכה, הרי יכולנו למות על קידוש השם וניצלנו מכך, פספסנו את המצווה. זה וורט טוב בשביל חסידים. או לחלופין, הרמב"ן על יוסף שפעל כדי להגשים את חלומותיו (ולכן לא שלח אות חיים לאביו). אם הקב"ה רוצה להעמיד אותנו בניסיון הוא יעשה זאת. אבל אני לא צריך לחפש ניסיונות בכוח ואם אני יכול להתחמק מהם אעשה זאת. כך גם אדם לא אמור להכניס את עצמו לניסיונות באופן יזום (אמנם זכור לי מפרשני הרמב"ם בהל' תשובה שבעל תשובה אמור לחזור לאותו מצב שבו נכשל, ויש שפירוש שעליו לעשות כן בפועל. דומני שראיתי זאת בספר 'לתשובת השנה'). האם לדעתך אדם לא אמור לבקש שלא יכניסו אותו למצב שבו יצטרך למות על קידוש השם?

. הגיב לפני 2 חודשים

הרב אם אתה כלכך רוצה להתחמק מנסיונות למות על קידוש השם נשמע לי אופציה לא רעה בשבילך.

הלשון "אם הקב"ה רוצה להעמיד אותנו בניסיון הוא יעשה זאת." ק"ק הרי הרב לא דוגל בהתערבות מתמדת.

מנסה להבין הגיב לפני 2 חודשים

למען האמת שאלתי פעם מישהו את השאלה הזו וכך הוא תירץ לי, ואני חשבתי מעניין מה הרב מיכי שלא מאמין בהשגחה פרטית ובקשר הישיר היום בין שקורה לנו לבין הקב’’ה – יתרץ על שאלה זו.
אני יסביר את עצמי, התשובה שלך יוצאת מנקודת הנחה של – אמנם התפקיד שלנו זה לעמוד בניסיון בין היתר, אך אל לנו לחפש את זה עלינו להשאיר את זה לקב’’ה, כלומר אנחנו לא אמורים לברוח למדבריות כדי להתרחק מלשון הרע כפי שכתבת לי, אלא במצבנו העכשווי כיוון שאנו מאמינים שהקב’’ה סידר אותו כך בוא נתמודד עם זה ונשתדל להתרחק כל עוד אנו פחות או יותר בסביבה שאנו נמצאים. (לא לעבור לגור בלאס וגאס ולא לברוח לחיות לבד). אך אם המקום שבו אני מתגורר או כל דבר אחר שעלול לפגוע בקשר שלי עם הקב’’ה – הגיע כתוצאה אקראית ולא שהקב’’ה משגיח וסידר את זה, אז השאלה קשה, אני לא מציע לנסות להגיע למצב של למות על קידוש ה’, אבל למה להישאר במצב העכשווי?.
אשמח אם תתקן אותי אם טעיתי בהבנת התשובה.

פסיק הגיב לפני 2 חודשים

מר נקודה, לשיטת המתפלל ומכוון ברצינות לבקש מהקב"ה שלא יביאהו לידי ניסיון ניתנה התשובה שהגיוני לבקש כך כמו לבקש להימנע מכל סיכון (מפחיד לעבור על ייחוד עם גברת עבירה), ואם הקב"ה רוצה משהו אחר אין מי שימנע ממנו כמובן.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

בדיוק כך. הדיון נערך לשיטת אלו שסוברים שהקב"ה מעורב בעולם. עצם הבקשה, הגיונית או לא, מניחה מעורבות.

מנסה להבין הגיב לפני 2 חודשים

לא הצלחתי להבין, לשיטתך הבקשה לא רלוונטית כיום, אז אני לא שואל מהטקסט. אך מהי הדרך הנכונה?, כאמור לעיל אתה כנראה לא ממליץ לי לעבור למדבריות וגם לא למקום גרוע מהיכן שאני נמצא בו כעת, אבל למה להישאר במצבי העכשווי שאין לו שום משמעות אמיתית?, כשאין מעורבות צריך למצוא פתרון שונה.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

הדיון המבולבל הזה לא מגיע לשום מקום. לדעתי אין מעורבות אלוהית. למעלה עניתי לך לשיטתך שיש. מה אתה שואל עכשיו? מדוע אתה מניח שלמצבי אין משמעות? מה פירוש להישאר במצבי? אתה מציע לי להתאבד? אם לא תחליט מה אתה שואל לא ניתן יהיה לדון.

מנסה להבין הגיב לפני 2 חודשים

לא התכוונתי לומר שיש בדברך סתירה, אני פשוט מנסה להבין איך לדעתך אמורים להתנהל בחיים, לדעתי ניסיון זה דבר טוב וזה מה שמקרב ומקדם אותנו. לא חכם לחפש להגיע למצב של ניסיון כי א’’א לסמוך על עצמנו שנצלח אותו, אך יש פה קונפליקט: האם אני יכול להישאר במצבי העכשווי ובניסיונות של היום יום, גם בזה אולי לא אצליח וכיצד ניתן לסמוך על עצמי?, למי שמאמין בהשגחה אז אפשר לתרץ כפי שתירצת, אך לשיטתך כיצד אמורים להתנהל?.
ואם לפי מה שאנחנו חושבים שסביר שנצליח זה נכון להגיע למצב של למות על קידוש ה’ אם אני מאמין שאני יעמוד בזה?.

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

לדעתי אמורים לקיים תורה ומצוות ולהיות אדם טוב ולממש את ערכיך ומטרותיך. ניסיונות אם מזדמנים לנו צריך להשתדל לעמוד בהם. אבל לא צריך לחפש ניסיונות. בטח לא לחפש מצבים שמחייבים למות על קידוש השם.
נדמה לי שמיצינו לגמרי.

מנסה להבין הגיב לפני 2 חודשים

בסדר, תודה רבה מצטער אם הטרדתי.

השאר תגובה

Back to top button