אש בהלכה

יוספון שאל לפני 4 שנים

לשלום לגר”מ שליט”א. 
מהי אש בהלכה אם תאמר להבות הרי חשמל הוא לא להבה אם תאמר כל דבר המסוגל לגרום ללהבות הרי מדוע מותר לחמם בחמה אם תאמר כל דבר חם שוב עולה השאלה מהשמש? 

תגיות השאלה:

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

אתה מזכיר לי סיפור שמספר ריצ’רד פיינמן באחד מספרי הפולחן שלו (דומני surely tou are joking mr. Feynman) על בחורי ישיבה שרצו לשאול אותו משהו. הוא שמח שסוף סוף החשוכים הללו מתעניינים במדע והזמין אותם לביתו. במעלית הוא שאל אות במה מדובר והם אמרו לו שרצו לברר האם חשמל זה אש. הוא לא הבין את השאלה, הרי אש זה משהו כימי וחשמל זה פיסיקלי. הם הסבירו לו שמדובר בהלכות שבת, ואז הוא זרק אות מכל המדרגות (הבין שאין להם עניין במדע אלא כמכשיר להלכה). טוב, זו סתם אסוציאציה.
לשאלתך, אני לא חושב שיש כאן תלות בהגדרה מדעית אלא בהסתכלות של בני אדם (בעלבתים).חוט להט בהחלט נראה כמו משהו שבוער ולא סתם חם. ובאמת אם זה רק חם אז אין לדבר כאן על אש (למשל במכשירים אלקטרוניים וכל דבר שאין בו חוט להט).
אמנם יש לדון בחימום בחמה (עצמה. לא תולדות החמה), שהרי גם היא בוערת. מבחינת חז”ל זה לא נחשב כחימום באש. לכאורה זה בגלל המרחק או שהם חשבו שהשמש אינה אש. אמנם לפי זה כיום יש מקום לדון האם לאסור גם בישול בחמה בגלל הבנה מדעית שונה שלנו. אמנם לרוב המפרשים (בעקבות רש”י) בישול בחמה לא נאסר כי אין דרך בישול בכך ולא בגלל שהחמה אינה אש, ואז נראה שאין מקום לשנות.

ד. הגיב לפני 4 שנים

יש במדרש תנחומא: שמא תאמר שהקדב”ה צריך אור משל בשר ודם והרי השמש שנתן לו הקב”ה מתולדות האש שלמעלה.

לא יודע אם אפשר לדייק מכאן משהו על תפיסת השמש אי אז.

מושה הגיב לפני 4 שנים

יש פרסומת של שף חיים כהן שעושה פיצה מבצק ורוטב ותוספות וגבינה ואח”כ “מבשל” אותה ברכב חצי שעה בלי חשמל ובלי אש ובלי תנור ובלי גז. רק שם באותו באמצע היום . האם זה מותר? בשבת?

יש קופסא כזאת שיש בה עטיפות נייר כסף ומעליה זכוכית רגילה ובתוך הקופסא שמים סיר או צלחת אוכל, שקולטים קרני שמש ומבשלים ומחממים את האוכל שבקופסא, האם זה מותר הילכתית בשבת?

מה לומדים מזה שכתוב “בכל מושבותיכם לא תבערו אש” יכל לכתוב רק לא תבערו אש ביום השבת וזהו.

האם יכולתי ללמוד שאם לא ביערתי אש ומצאתי אש אז מותר לי להשתמש בה?

או

אם איני במושבותיי אלא בבית של גוי בשבת אז מותר לי לבער אש בשבת לבשל אוכל? או רק לחמם?

אם אנחנו יודעים ממלאכת המשכן איסור הבערת אש, מדוע התורה ריבתה איזכורים של ביעור אש בשבת האם זה לא מיותר?

נניח יש לי בחוץ כוס ריקה וירד גשם בשבת מותר לי לשתות ממנה?

האם מותר להשתזף בשבת ככה לשבת חשוף בשמש? באילו תנאים?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

מושה שלום.
אם תרצה ללמוד את דיני מבשל באור בשבת כלך לך לכל ספר הלכה. כאן זה לא המקום. אם יש שאלה ספציפית (רצוי לא שאלה אינפורמטיבית פשוטה), תוכל להעלות אותה כאן.

עמי מעוז הגיב לפני 4 שנים

זיבולי שכל תמיד מקובלים כדברי אבות. אבל האבות לא ראו נורת חשמל ואכן עבורם כל אור היה אש. תקשורת היתה בשבילם יונה. וכדור הארץ, מרכז היקום. האם יש לכן להתווכח על דברים שהיום הם ריקים? כבוד לאבות. הבוז לצאצאיהם המתחזים.

דוד לוקוב הגיב לפני 4 שנים

איך זה קשור בדיוק לנושא?

יהושע הגיב לפני 3 שנים

נתקלתי בשאלה הזאת באקראי והספר מוטל בזווית עיני בפאתי המדף אמרתי סימנא מילתא ומה’ יצא הדבר וכו’ ולחיבת הקודש אצטט לפני קהלא הדין הסיפור בלשונו (בספר המתורגם לעברית) בסוד הקלדה עיוורת. ואמנם הספר הזה רובו דברי הבאי ומ”מ מילתא מעלייתא דאית בהו דרשינן להו בפירקא. ואף שגם המילי הללו מהולים במים.

(אתה בטח מתלוצץ, מיסטר פיינמן. עמודים 273-274)

יום אחד באו אלי שניים או שלושה רבנים צעירים ואמרו לי, “אנחנו מבינים שאנחנו לא יכולים ללמוד להיות רבנים בעולם המודרני בלי לדעת משהו על המדע, אז היינו רוצים לשאול אותך כמה שאלות.”
כמובן, יש אלפי מקומות שאפשר ללמוד בהם על המדע, ואוניברסיטת קולומביה הייתה ממש קרובה לשם, אבל אני רציתי לדעת באיזה מין שאלות הם מתעניינים.
הם אמרו, “טוב, למשל, חשמל זה אש?”
“לא,” אמרתי, “אבל… מה הבעיה?”
הם אמרו, “התלמוד אומר שאסור להדליק אש בשבת, אז השאלה שלנו היא, האם אנחנו יכולים להשתמש במכשירים חשמליים בשבתות?”
הייתי המום. הם בכלל לא התעניינו במדע! האופן היחידי שהמדע היה יכול להשפיע על החיים שלהם, היה אם הוא יספק להם דרך לפרש את התלמוד טוב יותר! הם לא התעניינו בעולם החיצוני, בתופעות טבעיות; הם התעניינו רק ביישוב איזו שאלה שהעלה התלמוד.
[[[דילוג. כאן יש קטע שבו פיינמן ניסה לתהות על הרעיון של ‘גוי של שבת’ מכח טענה אתית שאי אפשר להפיל על מישהו אחר לעשות משהו שאסור לך, ומספר שתלמידי הרבנות שם “התחילו להתפתל, להסתובב, להתפתל – אני לא זוכר איך – והם השתחררו! חשבתי שעליתי על רעיון מקורי – איפה! התווכחו על זה בתלמוד במשך דורות! אז הם חיסלו אותי בקלי קלות – יצאו מזה בלי בעיות”]]]
בסופו של דבר ניסיתי להבטיח לתלמידי הרבנות שהניצוץ החשמלי שמדאיג אותם כשהם לוחצים על כפתורי המעלית הוא לא אש. אמרתי, “חשמל הוא *לא* אש. הוא לא תהליך כימי, כמו האש.”
“באמת?” הם אמרו.
“כמובן, יש חשמל בין *האטומים* של האש.”
“אהא!” הם אמרו.
“ובכל תופעה *אחרת* שמתרחשת בעולם.”
אפילו הצעתי פתרון מעשי לסילוק הניצוץ. “אם זה מה שמדאיג אתכם, אתם יכולים לשים קבל במקביל למפסק, כך שהחשמל יוכל לזרום ולהיפסק בלי שום ניצוץ שהוא – בשום מקום.” אבל משום-מה, גם הרעיון הזה לא מצא חן בעיניהם.
זה באמת היה מאכזב. הנה הם, הולכים ומתקדמים לאט בחיים, רק כדי לפרש את התלמוד טוב יותר. תארו לעצמכם! בתקופה המודרנית הזאת, אנשים לומדים כדי לצאת לחברה *ולעשות* משהו – להיות רבנים – והסיבה היחידה שהם חושבים שהמדע יכול להיות מעניין, היא מפני שהבעיות העתיקות הפרובינציאליות שלהם מימי הביניים נעשו קצת יותר מסובכות בגלל אי אלה תופעות חדשות.

יהושע הגיב לפני 3 שנים

ובהשראת החג אזכיר מאמר שהיה מרגלא בפומיה של חד מן פרופסורייא, “כל סטודנט לפיסיקה שלא קרא שלושת ספרי ההרצאות של פיינמן לא יצא ידי חובתו”. ואמנם הכרעת האחרונים ז”ל שהשתנו הטבעים ואפשר לצאת י”ח גם בספריו של David Morin וכן עיקר להלכה ולמעשה.

השאר תגובה