גיל העולם ואליגוריזציה

שו"תקטגוריה: תורה ומדעגיל העולם ואליגוריזציה
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום רב.
 
ראשית, אני נהנה ומחכים מאד ממאמריך ותשובותיך.
 
שנית, רציתי לדעת איך אנחנו מתמודדים עם הממצאים הארכיאולוגים ותיארוכם נגד התורה?
באחת מתשובותיך ציטטת פרופסור שאמר: "כאיש דתי הוא מאמין שהעולם נברא לפני ששת אלפים שנה, וכאיש מדע הוא מאמין שגיל העולם הוא כמה מיליארדי שנים."
איך באמת זה יכול ללכת יחד? עד כמה שאני מבין זה או שהעולם נברא לפני ששת אלפים שנה או לפני מיליארדי שנה.
 
בברכה ותודה רבה.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

זהו ציטוט שזכור לי מלייבוביץ, אבל לא מצאתי אותו בפירוש בכתביו. אגב, זה לא קשור לארכיאולוגיה אלא לפיסיקה וגיאולוגיה. ארכיאולוגיה עוסקת בתולדות האדם.
ברור שכפשוטו זה לא הולך יחד. גישתו של לייבוביץ היא שהתורה לא עוסקת בעובדות ולכן המסורת על 6000 שנה אין להתייחס אליה כעובדה אלא כנרטיב דתי כלשהו. כמו שעוד אירועים בתורה הם משלים (הרמב"ם סבר כך לגבי המלאכים אצל אברהם ועוד).
ובכל זאת גם במישור העובדתי יש כמה צורות ליישב את שני הדברים: האטת הזמן עם התפשטות היקום (קצב זרימת הזמן משתנה עם צפיפות המסה ביקום), בריאה של עולם מוכן (בגיל 15 מיליארד שנה. במדרש: "בקומתם נבראו") לפני 6000 שנה, יום בימי בראשית הוא תקופה ארוכה וכו' וכו'. אין לי מושג איזו מהתשובות נכונה, אם בכלל, אבל זה לא מטריד אותי כל עוד אין כאן סתירה שאין לענות עליה.
——————————————————————————————
שואל:
יישר כח.
 
לגבי העניין שהתורה לא עוסקת בעובדות, לכאורה אין לדבר סוף, אולי גם יציאת מצרים, וההתגלות בהר סיני הם רק נרטיב כלשהו? ואולי אף כל המצוות כולם. כלומר מצוות תפילין זה לא שממש צריך להניח תפילין אלא זה בא להעביר רעיון מסוים (כמו שהקב"ה מניח תפילין)?
——————————————————————————————
הרב:
יש להבחין בין השאלה האם התורה עוסקת בעובדות לבין השאלה האם אפשר לפרש את התורה באופן אלגורי. באשר למצוות, אם תציע פירוש סביר אפשר לשקול אותו. בד"כ דרושה סיבה טובה להוצאת דברים מפשוטם.באשר לעובדות ואירועים, ראה בספרו של הרב עמית קולא, הוויה או לא היה, ובמאמר הסקירה שלי עליו.

השאר תגובה

Back to top button