דופן עקומה

שו”תקטגוריה: הלכהדופן עקומה
eitan שאל לפני חודש 1

שלום וגמח טובה.
יש לי סוכה בגובה 2 מטר העומדת בצמוד לגג. הגג הוא 2.5 מטר בגובה  וברוחב של חצי מטר. (אם הגג היה בגובה 2 מטר זה היה מקרה קלאסי של דופן עקומה) האם הסוכה כשרה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

לא בטוח שהבנתי את הציור. כוונתך שיש גג שבולט מהבית חצי מטר בגובה 2.5 מ’. ממקום שהוא מסתיים מתחילה סוכה שאין לה שתי דפנות וטפח משלה והיא צריכה את קיר הבית כדופן שלישית? אענה על הציור הזה.
יש כמה שיטות להבין את דין דופן עקומה. יש שהבינו שהדופן ההלכתית של הסוכה יורד מקצה הגג ישר למטה. לשיטה זו הסוכה כמובן כשרה.
אבל יש שיטות שהדופן ההלכתית עולה באלכסון (זהו היתר של המשולש דופן+גג). לשיטות אלו יש כאן סוכה שיש לה דופן שעולה מתחתית הקיר לקצה הגג הבולט, כלומר היא מרוחקת מהסכך הכשר מרווח כלשהו. לכאורה צריך לוודא שהמרחק הזה לא עולה על 3 טפחים (כי אוויר פוסל בג’ טפחים גם בצד). לצורך כך יש לעשות חישוב טריגונומטרי של המרחק בין האלכסון לבין הסכך. אם תעשה את החישוב תקבל מרחק של 10 ס”מ, שזה לכאורה כשר. אלא שגם אם נאמר שהמרחק פחות מג”ט (כפי שאכן יוצא) יש כאן בעייה של הלכה להלכה, שהרי הלבוד מהסכך לדופן ההלכתית מתחבר לדופן שלא באמת קיימת שם (זהו אלכסון הלכתי), ולשיטות הראשונים שלא אומרים הלכה להלכה (כפי שמוכיח רעק”א) נראה שזה יהיה פסול.
סוף דבר יש כאן ספק ספיקא: האם הדופן ההלכתית היא כשיטה הראשונה או השנייה, וגם אם תמצי לומר שסוברים כשיטה השנייה השאלה האם אומרים הלכה להלכה.
לכן יש מקום להקל, אבל הייתי נמנע מזה אם אפשר.
חג שמח.

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

כעת חשבתי שאם תוכל להוריד מחצלת כלשהי (גם מחומר של סכך פסול) מקצה הגג לקצה הסכך הכשר זה יפתור את הבעיה.

לפיתו הגיב לפני חודש 1

איזה יופי. אבל שאלה במרחק מהסכך לאלכסון התייחסת לקו מהסכך שמאונך לאלכסון, כן? כלומר המרחק הקצר ביותר בין קצה הסכך לנקודה על האלכסון. האם ברור שכך מודדים בסוכה? אולי עדיין מודדים “מרחק” בקו כלפי מעלה מהסכך לגג?
ומה עוזר שיש נקודה שבה המרחק קצר, אם נניח יש ציור כזה ₪< הש"ח מסמן משטח סכך כשר והמשולש (באותו מישור) צורת גג, האם המרחק שמודדים הוא לקודקוד המשולש או אופקית בכל נקודה.

מיכי הגיב לפני חודש 1

המרחק מהסכך לגג הוא חצי מטר, והמרווח שם לא מפריע לסוכה. לכן ברור שזה לא המרווח הרלוונטי.אין צורך לסגור אותו ולכן לא ייאמר שם דין לבוד.
המרחק של 10 ס”מ שחישבתי הוא בהמשך ישר של הסכך עד לאלכסון (ולא במאונך לאלכסון). המרחק במאונך הוא כמובן קצר יותר וברור שאין בעיה.

לפיתו הגיב לפני חודש 1

תודה. חשבתי בטעות שהמרווח החצי מטר מהסכך לגג הוא כן רלוונטי והוא לא נחשב כחלל בתוך הסוכה אלא כמרחק רגיל בין הסכך לדופן. (גם אודה ואבוש שלא חישבתי את ה10סמ לפני ששאלתי, רק סמכתי על ההיקש הקלוש שלחשב בהמשך ישר מספיק לכאורה דמיון משולשים ולא צריך טריגונומוטריה. אבל כעת אני רואה שאכן היחס בין חצי לשתיים וחצי הוא כמו בין עשר סמ לחצי. ויותר היה פשוט לחשב מלהקיש ולשאול וכו’)

השאר תגובה