דתלשים

שו"תקטגוריה: כללידתלשים
ישי שאל לפני 2 שנים

אתה לא חושב שאם יש אחוז גבוה כל כך של דתלשים זה אומר שמשהו גרוע בחינוך/אידיאולוגיה של הציונות הדתית?
זה לא אומר שצריך להיות יותר שמרן אולי הפתרון הוא להיות יותר ליברלי ופתוח אבל העיקרון הוא שצריך לבחון את עצמנו ולראות אם אנחנו טועים.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

ברור. מי חולק על כך? הבעיה אינה רק התוצאה, אלא יש בעיות לגופו של עניין (גם אם לא היו בכלל דתל"שים).
רק אעיר שאני לא בטוח שיש יותר דתל"שים בחינוך הציוני-דתי מאשר בחינוך החרדי. אלא שבעולם החרדי יש לא מעט דתל"שים שלובשים פראק וגרטל עד סוף ימיהם. חלקם אפילו לא מודעים לכך שהם דתל"שים (לא מרשים לעצמם להודות בפני עצמם על כך). מעבר לזה, למרות כל הלחצים והאינוס הברוטלי שמתרחש בעולם החרדי, יש שם לא מעט דתל"שים במובן הרגיל, כלומר כאלה שיצאו לגמרי (הבנתי שיש אלפים  בכל שנה).
ככלל, קשה לעשות סטטיסטיקה על תופעה שמתרחשת במסתרים והיא מוכחשת ואסור לדבר עליה. כדאי לראות את הסרט 'במסתרים' ששודר בשבוע שעבר בערוץ 1 על תופעת האנוסים החרדים.

ישי הגיב לפני 2 שנים

לפי מה שאני מבין תופעת האנוסים היא תופעה קטנה מאוד שהעולם החילוני אוהב לעשות ממנו עניין כאילו זה כל החרדים.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

קודם כל, אף אחד לא יודע מה היקף התופעה. בטח לא החרדים. הם האחרונים שיודעים, ולהם יש כמובן אינטרס להמעיט בערכה. אבל מעבר לזה, כפי שכתבתי יש כל מיני סוגי אנוסים.

י הגיב לפני 2 שנים

אני לא חושב שזה נכון, אצל החרדים אתה פשוט תמשיך לחיות דתי, כי אסור להעלות בראש כל מיני מחשבות כפירה ושטויות.
מקס' תעבוד ותדבר בפינת קפה, לא חסר הווי לתעסוקה עצמית.
אם אתה רוצה לומר שפשוט אם הם היו במקבילה הדת"ל שלהם אז הם היו מאוד לייטים זה אולי נכון, אבל סוף סוף עכשיו בציבור החרדי אז הם כמו דת"ל סביר+~.
אז אם ככה החינוך החרדי לא עדיף ? 🙂

ד"א במקומות החרדים לפי דעתי הכפייה הרבה יותר מתוחכמת מאשר המישור האישי, זה גם במישור המשפחתי, למשל לא בטוח שיקבלו את הילדים שלך אם יהיה לך או תעשה כל מיני דברים..ויהיו בעיות בשידוכים וכו' זה לחץ עקיף.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

ל י'

אבל בסופו של דבר זה לא שווה. איזה מין עולם הבא זה למישהוא שלא עשה עבירה כל ימיו בגלל שפחד מהחברה החיצונית לו ? זה כמו מישהוא שהלך לישון במיטה כל ימיו כדי לא לעשות עבירה אבל לא לשם ה' ( וזה בסדר : " ישב ולא עבר עבירה כאילו עשה מצווה") אלא כי פחד מהחברה ממנה נולד. מה האמת בזה ? האם הקב"ה רוטצה בזה ? לא בטוח שאפשר לקרוא לזה קיום מצווה ( אם הוא לא מאמין בקב"ה בפנימיותו מה המשמעות של המנעותו מעבירות בכלל ?). וכן מה המשמעות אסור להעלות מחשבות כפירה בדעתו – זה כמו לבקש לא לחשוב על פיל לבן. מאותו רגע אתה תחשוב על זה בתדירות גבוהה. גם אם בתפילה תתנדנד חזק ותעצום עיניים חזק עד כדי קמטים מסביב לעיניים

אבל כל הדיון הזה לא רלוונטי למציאות. כל האיומים הללו יכוליםפ לעבוד אצל אנשים לא מפותחים ( כמו ילדים). כשהאנשים הללו יתפתחו כבר האיום החברתי לא יחזיק מעמד. זה מלכתחילנ מה שקרה עם כל הציבור החילוני. הרי הוא בעצמו תוצר של החינותך היהודי הישן ( שהחרדים טוענים שהוא הוא החינוך שלהם). הרי גם החינוך ההוא חינך להתבדלות מהגויים ומהההשכלה. זה לא עבד. אנשחפ מתבגרים והפחדות לא יחזיקו מעמד הרבה זמן.

בקיצור אדם דתי לאומי מודרני באמת , מתוך מודעות, לעולם לא יוכל לחזור ולהיות חרדי מהסוג הזה. א"א ישתגע. נערים לא חוזרים להיות ילדים באופן נורמלי. לכן כל הדיון הזה הוא ריק . פשוט החרדים חושבים שכל השאר הם כמוהם. ולא היא. השאר ( האשכנזים הלא חרדלים) הם אנשים יותר מפותחים מהם ובחיים חינוך חרדי לא יעלה על דעתם. והרב מיכי הוא דוגמא לטעות כזו . ניסה להיות חוכמולוג ולשלוח ילדיו לחינוך חרדי וזה זי התפוצץ לו בפרצוף. אם מישהוא לא מרוצה מרמת הדתיות במוסדות הדת"ל אזי שילמד את ילדיו בבית.

הילדה הכי יפה בגן הגיב לפני 2 שנים

מי שיסביר לי את האובססיה של עמנואל לנסות למשוך לרב מיכי בקוקיות אני אעביר לו תחליב רחצה חצי גמור דרך חרך צר שיפתח בדלת של המקלחת

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

עמנואל, אין לי אלא לחתום על דבריך (כולל אלו שלגביי).

מוישי הגיב לפני 2 שנים

אני כחניך במוסדות החרדיים איבדתי את האמונה והפסקתי לשמור שבת וכיפור.

זה לא מנע ממני להמשיך ללמוד בהתמדה רבה בכולל עוד כמה שנים.

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לילדה הכי יפה בגן

אני אסביר את האובססיה (ומוותר על תחליב הרחצה אם יש SLS ופתאלטים)

אחד הדברים שמטריפים אותי בשמאל זו הגישה שלהם שכשהם לא מצליחים לממש את האידאולוגיה שלהם אז הם משמיצים את מנהיג מחנה היריב ( ולא מקבלים את זה שהוא הנבחר ע"י מחנה הימין או מצביעי הליכוד. זה כמו היחס שלהם לאיראן ורוסיה . שם המשטר אשם ולא העם) ומתחילים להנדס את התודעה בדרכם חסרת המודעות העצמית. וכשאני רואה מישהוא שאמור להיות ביקורתי ( הרב מיכי)  נסחף אחרי שטיפת המוח והנדסת התודעה הזאת , ובגלל מה שנראה לי כיצר הפרובוקציה שלו מצטרף אליהם ( "תראו אני לא כמו כולם . אני מיוחד. אני גם רוצה שהעיתונאים יחטפו בפרצוף וגם לא כמו כל ימני רגיל . אני גם שונא את נתניהו וטראמפ כמו החבר'ה ה"אינטליגנטים") – ואני יודע שהוא נסחף כי הוא משתמש באותה טרמינולוגיה כמו שלהם ביחס לאישים הנ"ל – אז זה גורם לי לחשוב שהרוע משתלט על העולם. עם קיומו של היטלר אני עוד יכול איכשהוא להסתדר ( אני יכול להלחם בו) אבל עם ברני סנדרס והתקשורת זה כבר בלתי אפשרי מבחינתי. כמו שאמר הרבי מקוצק שהוא מעדיף רשעים על טיפשים כי רשעים מזיקים ויודעים שהם מזיקים וטיפשים מזיקים וחושבים שהם מועילים (הטיפשים אלו הם הכסילים מספר משלי). אני צריך לחזור ולקרוא פרקים לז' ו עג' בתהילים בשביל לשמור על שפיות דעתי.

לרב

ביחס למה שכתבתי אצל הילדה אני מקווה שיקבל את הדברים ברוח טובה משום שאני מדבר מריתחא דליבא. ואגב הדברים שאמרתי לגביו. קראתי פה מאמר ישן שלו מהתקופה של הפאזה הסמי חרדית שלו – המאמר הזה : https://mikyab.net/%D7%9B%D7%AA%D7%91%D7%99%D7%9D/%D7%AA%D7%92%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%A2%D7%99%D7%AA%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA/%D7%AA%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9F-%D7%A7%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%A9%D7%95%D7%90%D7%94

הוא השמיץ שם את האורתודוכסיה המודרנית (לשיטתו דאז. קרובים לקונסרבטיבים או לרפורמים ). אני בתור גושניק (ולמרות שאני לא רואה עצמי כגושניק טיפוסי אם יש כזה דבר בכלל) אף פעםלא סבלתי התבטאויות מסוג זה. וזה גם בדיוק מה שאני לא סובל עכשיו אצל התקשורת הכלל עולמית. אני רואה את מה שקרה לרב עם הבן שלו בישיבה החרדית כמין עונש משמיים ( למעשה זה עונש מהארץ בבחינת לפני שבר גאון) להתנשאות שהייתה לו אז על הציבור ההוא שהיום הוא נמצא כמעט בקצהו השמאלי (הקצה זה אנשי הקיבוץ הדתי ונאמני תורה ועבודה). אז כדאי ללמוד מהעבר ולא לעשות את אותה הטעות שוב. אני כשלעצמי אף פעם לא מתווכח על ביבי וטראמפ (חוץ מאשר מה שהיה פה עם הרב). אני פשוט בורח מהמקום. אני יודע לזהות מישהוא שמנסה להסית אותי ולהגיד לי מה אני אמור לחשוב, ללא שום קשר לאיזהשהיא עובדה מדבריו ( שאין כזאת. האנשים הללו אף פעם לא מעוניינים באמת. הם עסוקים בלמכור את הסוציולוגיה שלהם ולשחק אותה דון קישוט לוחם הצדק באויבי הדמוקרטיה (אני מקווה שאני בעצמי לא חוטא פה בחטא הזה של לוחמת צדק. זה מקצוע יהודי בטלני טיפוסי שדי פופולרי היום)). וכשכולם מנסים לעשות לי את זה אז אני שומר על דעתי שכשהדיון מזוהם אז אין לי דעה בעניין (כמו בעניין יעילות טיפולי המרה להומוסקסואליים). חוץ מהדעה שאלו שמנסים לעשות לי את זאת הם אנשים לא טובים (שזו ידיעה מכלי ראשון. ניתן לזהות זאת בקלות)

חיים הגיב לפני 2 שנים

משה, למה ללמוד בכולל אם אינך מאמין?

'כי ילד יולד לנו' (לעמנואל) הגיב לפני 2 שנים

בס"ד ט"ו בכסלו פ"א

לעמנואל – שלום רב,

דבר גדול לימדתנו חברת של הילדה הכי יפה בגן, באומרה: 'כשהיא מחייכת – גם אני מחייכת': החיוך מדבק. כש'הילדה הכי יפה בגן' מחייכת – אז גם כל חברותיה מחייכות עימה.

הלקח שיש ללמוד מכאן הוא שבמקום להחמיץ ולהזעיף פנים כלפי המציאות שאינה כמו שהיינו מצפים – יכולים אנו בקצת חיוך, בקצת מאור פנים – לסחוף איתנו את המדוכאים. אז לשם מה 'לקטר' כשאפשר לרומם?

לא בכדי מתאר ישעיהו את הגואל העתידי שיגאל את עמו משטף הצרות כילד: 'כי ילד יולד לנו בן ניתן לנו ותהי המשרה על שכמו…. למרבה המשרה ולשלום אין קץ על כסא דוד ועל ממלכתו להכין אותה ולסעדה במשפט ובצדקה…'.

כוחו של ילד הוא בהיותו מלא בתום ובתקוה 'שרעל יאוש לא זהמהו', ובכוחו זה ימשוך את העולם אל הטוב. אז'תן חיוך הכל לטובה' 🙂

בברכה, פדהצור פישל פרי-גן

עמנואל הגיב לפני 2 שנים

לש"צ

אצלנו בגוש אומרים " תן פרצוף חמור סבר הכל מורכב"…..

אשריך אבל אני באמת מיואש. " בעברת ה' צבאות נעתם ארץ ויהי העם כמאכולת אש…". ואמנם זה כרונולוגית לפני הנבואה על עמנואל אבל אלו חבלי משיח ולא הם ולא שכרם ( ייתי ולא אחמיניה). ומה אומר לך , אחרי שטראמפ הפסיד ולמראה רוח השגעון של השמאל העותמת את הארץ ואחרי שגם הרב מיכי נסחף אחריהם . נראה שאולי באמת עזב ה' את הארץ או לפחות הוא עושה הכל בשביל להכשיל את יושביה ( הציונים)… והלוואי שאני טועה

בברכת עמנואל

לעמנואל – שלום רב,

כשהשמאל משתולל זה דווקא סימן טוב. זה אומר שהם ממורמרים ומתוסכלים כי הם לא בשלטון, אז אנחנו צריכים להיות בדיכאון בגלל תיסכולם? הייתי נכנס ללחץ כשהם יתחילו לחייך 🙂

אינני אומר שצריך להיות באופוריה. יש לנו בעיות לא פשוטות שצריך לחשוב היטב איך מתמודדים איתן, אך שקיעה בייאוש מונעת התמודדות. כשאנחנו מתבוננים איזה צרות עבר עם ישראל ויצא מהן מחוזק – אנחנו שואבים כוח להתמודד בבטחה עם הבעיות שלנו, שהן הרבה פחות ממה שעברו אבותינו בגלות ובשעבוד.

איך אמר אלתרמן: 'אל תרכיבו משקפיים, לא קודרות ולא שמחות, הסתכלו נא בעיניים, בעיניים פקוחות. את הרע צריך לראות כדי להילחם בו. את הטוב צריך לשמור כדי להתנחם בו'. כשמתמודדים עם בעיות מתוך אמונה ושמחה – יכולים להזיז את העולם.

בברכה, ירון אלימלך זהבי-זורקין

טראמפ עוד לא הפסיד סופית, אולי פנייתו ל'ביי-דין הגדול תביא לו את הניצחון? :)'

צחי עם הארץ וכסיל הגיב לפני 2 שנים

לשואל הנכבד. היה צפוי ששאלתך תהפוך להיות השוואה בין הציבור החרדי לציבור הדתי לאומי בעניין כמות הדתלשים או בז'רגון החרדי "נושרים".
שיטה נכונה? אין חיה כזאת.
שיטה חרדית? השקפה חרדית? אין חיה כזאת

האם תוכל לאגד ביחד את חסידות סאטמר וחב"ד. ברסלב וליטאי בני ברק. הפלג הירושלמי וישיבת עטרת ישראל. חסידות ויז'ניץ וישיבת חברון???
כל אלה מכנים את עצמם חרדים ושונים לחלוטין זה מזה בהשקפת עולמם ובעבודת ה' שלהם.

אסיים בתשובת הסטייפלר לרב אברהם יצחק נריה זצ"ל (הבן של…) כשהיה בחור בישיבת הנגב (מופיע בספר לזכרו אפיק בנגב)
הרב נריה שאל את הסטייפלר אם מותר ללכת בדרכו של הרב קוק? והסטייפלר ענה שאינו מכיר את דרכו אך הוא (הסטייפלר) עושה את כל מעשיו על פי השולחן ערוך.

בס"ד ט"ו בכסלו תשפ"א

חינוך אינו דבר פשוט משום שאין 'מפתח אפס' הפותח את כל הלבבות. לכל אדם ולכל נער יש את הדרך הייחודית המתאימה לו, ולכן אמר החכם: 'חנוך לנער על פי דרכו' – הדרך הייחודית לו.

יש אנשים שהפתיחות יפה להם והרחבת האופקים מחסנת אותם מפני רוחות הזמן, ויש אנשים שהפתיחות להשקפות שונות מביאה אותם למבוכה ובלבול, והם צמאים להדרכה ברורה וחד-משמעית. יש שהעיון השכלי משביע את נפשם, ויש שרגש הלב מחיה אותם. יש אנשי רוח ויש אנשי מעשה.

ולכן גם במשפחה אחת יאפשר שיהיו הבדלים קוטביים בין הבנים. אחד שואל כדי להעמיק ואחיו שואל בהתרסה, אחד שואל מתוך סקרנות ואחד מקבל הכל בתמימות ללא שאלות., ולכל אחד צריך לתת את המענה שיתאים לו.

'דתל"ש' לא צריך להגיע למצב של 'דתי לשעבר'. עלינו להבין מראש שהבחור המתלבט הוא 'דתי תואם לדרך שונה', ועלינו לחפש מה הדרך בעבודת ה' שתתאים לו ותחיה את נפשו.

בברכה, פדהצור פישל פרי-גן'

המחצבת רהב הגיב לפני 2 שנים

מאותו מחולל שהנפיק את ההברקה דתל"ש = דתי תואם לדרך שונה אני שמעתי גם הנפקה אחרת דת"י = דעה תמהונית ילדותית ואיני יודע אי זה יכשר הזה או הזה ואם שניהם כאחד טובים כי אם שנים הרבה יחיה האדם בכולם ילמד ואחרית פיהו הוללות רעה ומשנה שיברון ויגון יימלא כוס שמה ומשמה.

השילוב הראוי (ל'המח"ר') הגיב לפני 2 שנים

בס"ד ט"ו בכסלו תשפ"א

אכן יש בחשיבה הדתית שילוב בין היכולת לתמוה ולשאול שאלות נוקבות לבין האמונה התמימה של ילד הנותן אמון בהוריו ומוריו. האדם המאמין שואל את השאלות הקשות, אך אמונו בתורה ובחכמיה מביאו לתובנה שלכל השאלות יש תשובה עמוקה, וגם אם כרגע אינני מבין – הרי שבהמשך רבים הסיכויים שהדברים יתבהרו ויתבארו.

בברכה, פדהצור פפ"ג הי"ו

השאר תגובה

Back to top button