האם היהדות לוקה בכשלים של הציונות הדתית?

שו"תקטגוריה: אמונההאם היהדות לוקה בכשלים של הציונות הדתית?
ינון שאל לפני 2 שנים

במאמרך : "האם לציונות היה אי פעם תפקיד?", העברת ביקורת חריפה על הציונות הדתית ועל דרך ההסתכלות המטופשת שלהם על המדינה. גם הזכרת שהם בעצם לא יכולים לטעות כי : "היא לעולם אינה ניתנת להפרכה, שהרי כל מה שיקרה או לא יקרה, מצוי זה מכבר בפיסקה זו או אחרת של ‘אורות הקודש’, או ב’מאמר הדור’ (לדורנו?!)".

אז השאלה שלי היא : האם אי אפשר לומר אותו דבר על היהדות בכללי?
למשל הגמרא מוצאת מלא טעויות וסתירות וטעויות בתורה ובמשנה ואז היא מתרצת תירוצים שהרבה פעמים הרבה יותר גרועים מהשאלה ונשמעים כמו פלפולים חסרי משמעות – אבל כמובן שאנחנו לא יכולים לטעות(מאותה סיבה שכתבת על למה הציונות הדתית חושבת שהיא לא טועה)
אפילו כתבת ככה :"עמדה כזו בדרך כלל מוצאת את עצמה מתנפצת על סלעיה של המציאות העיקשת, וכדי לשרוד היא מתחילה להתפלפל ולהתפתל, לבנות אפיציקלים ודיפרנטים, ובלבד שהעולם ימשיך לנוע במעגליה שלה."

האם היהדות טועה בטעות של הציונות הדתית?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אני חושב שלא. אכן יש לא מעט קביעות לא מבוססות ועליהן יש לוותר. לזה ייעדתי את הטרילוגיה שלי. אבל המסגרת היא בהחלט סבירה, והיא גם כמעט לא טוענת מאומה על המציאות ולכן אינה צריכה להתמודד מול עובדות.

סלעי המציאות העיקשת הגיב לפני 2 שנים

בס"ד י"ד בטבת תשפ"א

לינון – שלום רב,

'המציאות העיקשת' דווקא תומכת בחזון הציונות הדתית. כשהרב מוהליבר והרב ריינס, מאוחר יותר גם הראי"ה קוק ,תמכו בשיתוף פעולה עם התנועה הציונית בפעילות למען הקמת מדינה יהודית בא"י – היו בארץ כמה רבבות יהודים תחת שלטון האימפריה העות'מנית.

כיום יש כאן מדינה יהודית שבה חיים מיליוני יהודים, הפתוחה ליהודי כל העולם לעלות אליה. מדינה זאת משגשגת מהבחינה המדינית, הצבאית והכלכלית.גם מהבחינה הדתית יש שגשוג גדול. מיליוני יהודים שומרי מצוות ומסורת, שמהם רבבות בני תורה ש'תורתם אומנותם. ארץ ישראל חזרה להיות המרכז התורני הגדול ביותר בעולם היהודי. גם בקרב הציבור החילוני יש תהליך גור והולך של התעניי

כרבע מחברי הכנסת לפחות הם יהודים שומרי תורה ומצוות, ויש סיכוי סביר ביותר שראש ממשלתנו הבא יהיה יהודי השומר שבת וכשרות ומניח תפילין יום יום, הלא הוא גדעון סער. אני לא בהכרח תומך בו, מעשיו הפוליטיים יקרבוהו או ירחקוהו, אך בכל זאת העובדה שלראשונה בתולדות ימי המדינה יש סיכוי טוב לראש ממשלה המחוייב למצוות התורה הבסיסיות – מראה עד כמה התקדמנו גם מהבחינה הדתית.

התפיסה שתחיית האומה בארצה באה קימעא קימעא – מוכיחה את עצמה במבחן המציאות

בברכה, עמיעוז ירון שניצל"ר

תיקון הגיב לפני 2 שנים

פיסקה 2, שורה 5-6
… יש תהליך גובר והולך של התקרבות למסורת והתעניינות ב'ארון הספרים היהודי'.

השאר תגובה

Back to top button