האם לרצון שלנו יש סיבה קודמת?

שו”תקטגוריה: אמונההאם לרצון שלנו יש סיבה קודמת?
אורן שאל לפני 3 שנים

שלום הרב,
במחברת השנייה ניסחת את הטיעון הקוסמולוגי כך:
הנחה א: כל דבר שיש לנו ניסיון לגביו צריכה להיות לו סיבה (או עילה).
הנחה ב: קיימים דברים מסוג זה (היקום, אנחנו, או כל אובייקט אחר).
מסקנה: צריכה להיות סיבה לקיומם של הדברים הללו. 
רציתי לשאול לגבי זה האם אתה מתכוון שגם לרצון שלנו יש סיבה שקדמה לו? ואם כן, לכאורה זה לא רצון חופשי. ואם לא, אז לכאורה זה סותר את הנחה א’ (כי הרצון שלנו הוא בניסיוננו ואין לו סיבה שקדמה לו). 
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

שלום אורן.
ראשית, הרצון אינו יש אלא כינוי לאוסף התרחשויות מנטליות. הראיה הקוסמולוגית מניחה שלכל יש (חומרי) צריכה להיות סיבה שיוצרת אותו. זה לא בדיוק עקרון הסיבתיות במובן היומיאני (שלכל התרחשות צריכה להיות סיבה).
שנית, אותו ניסיון שמורה לנו שליישים חומריים יש סיבות מורה לנו שלרצון שלנו אין סיבה. הוא נוצר באוופן חופשי. אמנם כפי שהסברתי בספר מדעי החופש הוא לא שרירותי או אקראי, אלא טלאולוגי (כלומר מכוון לתכלית ולא נוצר מסיבה).
ולכן לעניין הראיה הקוסמולוגית נראה שההשלכה היא הפוכה: הטענה לגבי הרצון אפילו מחזקת אותה, שכן אנחנו רואים שלמרות שליישים חומריים יש סיבה (או יוצר), להתרחשויות רוחניות אין בהכרח סיבה. ומכאן עוד יותר מתבקשת המסקנה שהסיבה הראשונה לקיומם של יישים חומריים היא משהו רוחני (בניסוח הרגיל זו רק מסקנה הכרחית כדי להימנע מרגרסיה אינסופית, וכעת זה אפילו מתחזק מהניסיון).
 

פשיטא הגיב לפני 3 שנים

הרב באמת מאמין שהרצון הוא חופשי ???

אולי אפשר לומר שהרצון חופשי ממודעות לגבי סיבותיו.

לדוגמא, אדם צמא רוצה לשתות. באותו רגע שהוא רוצה הוא ודאי אינו מודע לכל התהליכים הפיסולוגיים והנוירולוגיים שהביאו אותו להרגיש שהוא רוצה לשתות. אז הוא יאמר שהרצון הזה חופשי. חופשי מידיעה באשר לסיבותיו.

ברור הוא שאדם שיש לו רצון חופשי לא יוכל לשרוד יותר מכמה רגעים.

שי זילברשטיין הגיב לפני 3 שנים

פשיטא, אני חושש שכבודו לא למד את הספר “מדעי החופש” ?…

פשיטא הגיב לפני 3 שנים

טרם הספיקותי

השאר תגובה

Back to top button