הבהרות בנושא השגחה ועולם הבא

שו”תקטגוריה: אמונההבהרות בנושא השגחה ועולם הבא
אלדד שאל לפני 3 שנים

שלום לרב
ראשית אשמח להודות לרב על מפעלו העצום בהפצת משנתו בנושאים רבים וחשובים, תשובות ומאמרים רבים תרמו לי מאוד בהבנת סוגיות שונות, ועל כך תודתי המסורה לרב.
חיפשתי היטב ולא ראיתי התייחסות מפורשת לסוגיות הבאות:
1.
הרב טוען ש”עזב ה’ את הארץ…” והשגחתו מוגדרת בחוקי הטבע והתערבותו בעולם מינימלית עד לא קיימת בכלל אלא במקרים נדירים.
ואני שואל: למה לי להתפלל 3 תפילות ביום, להקדיש קצת יותר משעה ביום לכך, כאשר התפילות ברובן קוראות להתערבות ה’ בנעשה בעולם, התגלותו לעיני כל חי, “להשיב ימינו כקדם” וכן הלאה? במחילה, האם אין הרב עושה שקר בנפשו כאשר הוא מתפלל תפילת י”ח שכל כולה בקשה להתערבות ה’ בעולם כמעט בכל תחום?
2. מה לגבי נושא שכר ועונש? אם לא בטוח שהעולם הבא אכן קיים כפי שמתארת הגמרא וחכמים שונים לאורך הדורות, למה לי לקיים מצוות, להימנע מאיסורים שונים כאשר אין לי שום תגמול לכך? ולא רק שאין שום תגמול לכך, לא בעולם הזה, ולא בעולם הבא שלא בטוח שהוא קיים אם הבנתי נכון את משנת הרב, אני רואה יום יום ש”דרך רשעים צלחה”, אז, למה לי בכלל להיות יהודי שומר תורה ומצוות במחילה?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

1. מוזר לי שאתה כותב ש”חיפשת היטב”. חפש באתר ותמצא במהירות כמה וכמה התייחסויות לזה. הנה כמה דוגמאות (ויש עוד):
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%AA%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%94/
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%91%D7%A9%D7%91%D7%99%D7%9C-%D7%9E%D7%94-%D7%9E%D7%AA%D7%A4%D7%9C%D7%9C%D7%99%D7%9D/
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%AA%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%94-%D7%95%D7%94%D7%A9%D7%92%D7%97%D7%94/
2. גם לזה התייחסתי לא פעם. ראה רמב”ם רפ”י מהל’ תשובה: לעשות האמת מפני שהוא אמת (ולא לתקוות שכר ויראת עונש). אם אתה עובד את ה’ כדי להרוויח משהו (ודוק: לא לתקן, אלא להרוויח) בעוה”ז אל תעשה כלום. ואם בעוה”ב אז זה ספק בעיניי. כפי שכתבתי, דווקא העובדה שזו סברא מתבקשת ומתאימה למאוויינו מחשידה את הרעיון של עוה”ב בעיניי. צפוי בעיניי שזה יומצא גם אם זה לא ניתן מסיני. זה כמובן לא אומר שזה לא ניתן אלא רק מעורר חשד.

אלדד הגיב לפני 3 שנים

תודה רבה על המענה המהיר, לא הבנתי מה התכוונת כאן: “כפי שכתבתי, דווקא העובדה שזו סברא מתבקשת ומתאימה למאוויינו מחשידה את הרעיון של עוה”ב בעיניי. צפוי בעיניי שזה יומצא גם אם זה לא ניתן מסיני. זה כמובן לא אומר שזה לא ניתן אלא רק מעורר חשד”.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

כשיש עיקרון שמאד עונה על מאוויים ורצונות (נותן טעם לחיים ולעבודתנו וכו’), הוא חשוד בעיניי כעיקרון שנוצר על ידי בני אדם מסברתם ולא ניתן במסורת מסיני. הסיבה לכך היא שגם בהנחה שזה לא ניתן מסיני יש אפשרות לא רעה שמישהו ייצור אותו מסברתו והציבור יאמץ זאת. אז כעת כשמגיע אליי העיקרון הזה אין לי דרך לדעת האם הוא ניתן מסיני או נוצר על ידי בני אדם.
ושוב, זה לא אומר שכך אכן היה, אבל זה בסיס לחשד. זה גם לא אומר שאם זה נוצר על ידי בני אדם זה לא נכון. להיפך, הרי הסברא אומרת שכן (לפחות אם זו סברא ולא רק מאוויים), ועדיין תוקפו מוגבל, ובוודאי כל התוכן והפרטים שיוצקים לתוכו חשודים מאד.

אלדד הגיב לפני 3 שנים

אז אדרבה, לפי דרביך בכלל הדת היהודית אינה שונה מדתות אחרות שהן לא יותר מ “אופיום להמונים” וסתם אמצעי לשליטה או תוכן למשמעות החיים שבינה לבין האמת אין דבר וחצי דבר…מעבר לכך , אם ההשגחה הסתלקה מן העולם, הרי רק לפני כמה ימים הייתה בלוויה של אישה שנפטרה ממחלה בגיל צעיר…לפי דבריך בעלה שבירך “ברוך דיין האמת” בירך ברכה לבטלה, שהרי היא לא נפטרה מן העולם בהשגחה ובצדק אלא סתם כמקרה טבעי של חוסר מזל…

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

איך קפצת למסקנות הפזיזות הללו? מה שאמרתי הוא שיש לאנשים נטייה להמציא עקרונות שמסייעים לצרכיהם, וזה עלול השתרבב לכל דת וגם ליהודית. ויש לי כמה דוגמאות לזה. איך הוצאת מכאן שכל הדת היהודית היא אופיום להמונים? ואיך הוצאת זאת לגבי הדתות האחרות? מוזר…
דיין האמת הוא מי שחוקק את חוקי הטבע שמחמתם האישה מתה. לכן יש מקום לברכה זו.
אגב, מוזר בעיניי שדווקא זה מה שמטריד אותך. וכי התפילות וההודאות שלנו בכל יום לא מטרידות אותך יותר? דווקא דיין האמת? מוזר…

מ הגיב לפני 2 שנים

“וזה עלול השתרבב לכל דת וגם ליהודית. ויש לי כמה דוגמאות לזה.”
אפשר לקבל דוגמאות לכך?

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

למשל שכל מי שמת על יהדותו הוא קדוש. למשל שהכל נמצא בתורה (הפוך בה והפוך בה). למשל שחז”ל היו בעלי רוח הקודש שלא טעו. ועוד הרבה.

השאר תגובה