הלוז של הרב

שו”תהלוז של הרב
Dan שאל לפני 4 חודשים

אהלן אשמח אם תוכל להגיד מה לו״ז שלך מבחינת חלוקת הזמנים בין לימודי חול ללימודי קודש ביום באופן כללי(מבין שהשאלה קצת ״חצופה״ וחודרת לפרטיות אבל מאמין שהרבה מהקוראים ישמחו לדעת ) ?
שמעתי אותך אומר שאינך מביע עמדה לגבי השאלה האם יש מושג של שכר ועונש( לגבי שכר לעתיד לבוא) מה הנימוק שגורם לך לא להאמין ( או להטיל ספק על כך) בפשטות שכן יש שכר כזה הרי כך מקובלנו  מהמסורת( החזלית לפחות)למה להניח אחרת ?(זה שזה במסורת זה בהחלט לא אומר שזה בוודאות נכון אבל באותה מידה שאתה מאמין שמשה רבינו היה אז למה גם לא להאמין לזה )?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 חודשים

אין לי לו”ז, כי אין אצלי הבדל חד בין שני התחומים (תורה בגברא). אני עוסק בשניהם במעורבב. בדוק בטורים כאן ואמור לי מה לדעתך תורה ומה חול. במקרים רבים לא תוכל לקבוע.
זו מסורת אבל לא יודע מה מקורה. האם זו תוצאה של סברא, של פרשנות למקראות, או מסיני. יש הרבה היגיון לומר שזה לא מסורת מסיני, שכן נראה שזה נולד די מאוחר. מעבר לזה, זו אמונה טבעית ומתבקשת עבור מאמינים. זה קיים בכל הדתות. לכן אין לי דרך לגבש עמדה לגבי זה. לא כל דבר שעובר אלינו במסורת הוא נכון. הנצי”ב הקדמת העמק מחלק בין “גמרא גמירי לה” (בשיטת הרמב”ם, ודלא כרש”י) לבין הלמ”מ. הלמ”מ זו הלכה שמקורה בסיני. גמרא גמירי לה היא הלכה שנוצרה בזמן כלשהו בעבר ואיננו יודעים את מקורה. זה לגבי הלכות. אבל לגבי אמונות, אם הן נוצרו מסברתו של מישהו איני רואה מדוע עליי לקבל זאת.

Dan הגיב לפני 4 חודשים

דווקא לשיטתך הרבה מאוד דברים שאחרים מגדירים כתורה (אמונה) אתה מגדיר כחולין אז לגבי תחום האמונה שהוא מעורבב אתה מגדיר כחולין
שאלתי נגיד כמה זמן אתה מקדיש לגמרא/הלכה וכמה זמן לפילוסופיה וכו׳?(בטורים שלך כאן בהחלט אפשר לחלק זאת בין טורים פילוסופיים/אקטואליים/ביקורת ספרותית לבין דיונים הלכתיים/תלמודיים החלוקה לכאורה די ברורה)

mikyab123 הגיב לפני 4 חודשים

עניתי על כך

Dan הגיב לפני 4 חודשים

אז לא הבנתי את התשובה
למה אתה טוען שבטורים שלך אי אפשר לחלק בין טור תורני לטור אקטואלי/פילוסופי אשמח אם תוכל להסביר עוד פעם

mikyab צוות הגיב לפני 4 חודשים

כי מה שאתה מכנה בטעות ‘חולין’ בשיטתי, אני מכנה ‘תורה בגברא’ (לעומת ‘תורה בחפצא’).

השאר תגובה

Back to top button