הנחלת המוסר לעולם ע"י היהדות ועוד שאלות

שו”תקטגוריה: אמונההנחלת המוסר לעולם ע"י היהדות ועוד שאלות
אורן שאל לפני 2 חודשים

שלום וברכה לרבנו הנפלא.
יש לי כמה שאלות לא קשורות

  1. כתבת בספר השני בטרילוגיה שבעבר היה תפקיד חשוב לתורה בהנחלת ערכי מוסר לעולם. התורה הצליחה בכך, וכיום המוסר הוא נחלת כל. שאלתי היא, האם זהו קונצנזוס? מעולם לא שמעתי על הטענה שהעולם כיום מוסרי בזכות היהדות
  2. לגבי הטיעון נגד פרשנות תיאולוגית לאירועי ההיסטוריה מן השיקול הפדגוגי, אתה טוען שמכיוון שכל זרם ביהדות מפרש אירועים אחרת זה סימן שהקב”ה לא ניסה ללמד אותנו כלום, אחרת המסר היה ברור ואחיד לדעת כולם. נדמה לי שניתן להשתמש בטיעון הזה נגד ההתגלות – יש הרבה מאוד אנשים שלא מאמינים שהיתה התגלות, מכל מיני סיבות, חלקן טובות מאוד (כמו למשל שיש חלקים בתורה שלא מסתדרים עם המוסר הפשוט). אם הקב”ה היה מתגלה אלינו, הוא לא היה טורח לוודא שכולם ידעו בלי ספק שהוא התגלה? (אגב, כך נדמה לי שהיה המצב בימי התנ”ך, כולם האמינו בה’, גם עובדי ע”ז היה עובדים בשיתוף, לא היתה שאלה האם היתה התגלות)
  3. כתבת על לימוד התנ”ך שאתה מגדיר אותו כתורה בחפצא רק בגלל שזה דבר ה’, לא בגלל שניתן ללמוד מהתנ”ך משהו באמת. אם הגעת למסקנה שההתגלות בחלקה הלא הלכתי איננה רלוונטית למציאות חיינו, האם לא סביר להמשיך את ההיגיון הזה גם לגבי החלק ההלכתי הנובע מן ההתגלות? אם ההתגלות לא רוולנטית לימינו בחלקיה הלא הלכתיים, למה שההלכה הנובעת ממנה כן תהיה רלוונטית כרגע?

סליחה על הניסוח הכושל, שיהיה יום נהדר

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים
  1. כנראה לא הקשבת. החלף “יהדות” ב”תנ”ך” ואז ודאי תשמע יותר. חפש ברשת ‘מוסר הנביאים’ ותרווה נחת.
  2. אכן, אם זה הטיעון היחיד יש בו משקל נגד קיומה של התגלות. אבל יש טיעוני תמך שונים שמורים שכן הייתה, ולכן כעת זה נותר רק בצ”ע. הארכתי על כך בספרי הראשון (כשדיברתי על משקלו של מכלול הטיעונים לעומת כל אחד לחוד).
  3. ראה 2.
אורן הגיב לפני 2 חודשים

1. תודה רבה, אחפש
2. לא התכוונתי לסתור בין הטיעונים. ניתן לפשר ביניהם ולומר שהייתה התגלות והיא הייתה מחייבת בעבר אך כיום היא איננה רלוונטית (בעבר כולם ידעו עליה ומוסר התנ”ך היה רלוונטי כך שסעיפים 2 ו3 לא רלוונטיים לאותה התקופה בהתאמה). האם משהו ממכלול הטיעונים בעד ההתגלות מחייב את המשך תוקפה, ואת הצורך בקיום מצוות, גם בימינו אנו?

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים

אבל אין שום סיבה להניח שיש שינוי בין העבר להיום בהקשר של ההלכה. לעניין זה לא נראה שיש הבדל. בפרט שלגבי ההלכה יש כלל שהיא לא משתנה, משא”כ לגבי הרלוונטיות של החלקים האחרים.

השאר תגובה