הצו הקטגורי מול "עניי עירך קודמים"

שו”תקטגוריה: מוסרהצו הקטגורי מול "עניי עירך קודמים"
צבי שאל לפני 3 שנים

שלום הרב
מה האיזון הנכון בין הצו הקטגורי אל מול “עניי עירך קודמים”?
התחבטתי הרבה בשאלה הזאת בעקבות הפרסום מלפני כחודש ש”המוסד” מנסה להביא מכונות הנשמה בדרכים “אפורות”: https://www.mako.co.il/tv-ilana_dayan/2020/Article-0d107c1c6123171027.htm.
אם נתעלם מהשאלה האם זה נכון ולמה מפרסמים דבר כזה, האם יש הצדקה להשגת המסוכות בדרכים שהן לכאורה חוקיות אך “לא נקיות” יכולות לפגוע במדינות אחרות, במיוחד כאלה שזקוקות למכונות יותר מאיתנו?
במיוחד השאלה הזאת עולה לי כי לכמעט לכל מי שאני מכיר, יש דעה מאוד נחרצת, חלקם אומרים שברור שכן והמדינה צריכה לדאוג רק לעצמה וכל עוד אין גניבה ממש (או אולי אפילו אם יש) זה מוצדק, והחלק השני ממש נחרד מפעולות כאלה ומסבירים שאין שום הצדקה לזה.
אשמח לדעתך בנושא, וקצת הבהרה איפה עובר הגבול ומה האיזון הנכון.
תודה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני חושב שאם המוסד עשה פעולות לא חוקיות ולא ראויות כדי להשיג את המכונות, זה חמור מאד בללי קשר לצו הקטגורי. זו סתם פגיעה בזולת כדי להציל את עצמך, נגד העיקרון של “מי יימר”. כמו שניים שהולכים במדבר, השאלה האם מותר לשני לגזול את הקיתון מהראשון. ברור שלא, למרות שגזל דוחה פיקו”נ לרוב הדעות. כך כותב שם החזו”א, וכמדומני שגם הרב קוק בתשובה.
לכן כאן אין גבול ולא איזון. פשוט אסור.

צבי הגיב לפני 3 שנים

השאלה אבל היא אם זה פעולות חוקיות אבל “לא הוגנות” כמו למשל הדוגמא שהביאו שמחפשים הזמנה של מדינה אחרת ומציעים למוכר מחיר גבוה יותר כדי שימכרו לנו במקום למדינה השניה.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

טוב, אני לא יודע לקבוע קווים כלליים. זה דורש מחקר וחשיבה רבה, וכל שאלה לגופה.אבל מה שאתה מתאר הוא עני המהפך בחררה, ונדמה לי שגם זה לא ראוי. במחשבה נוספת נראה לי שככלל, כל עוד יש פיקו”נ גם בצד השני אתה אמור לפעול הכי נקי שיש. אסור לעשות שום דבר שאינו ראוי.

מאור הגיב לפני 3 שנים

הבעיה היא שאתה נמצא בג’ונגל. אם אתה תהיה היחידי שלא עושה את זה, אתה תהיה היחידי שלא ישרוד. כלומר, גם מי שאתה גוזל ממנו, ככל הנראה משתמש בשיטות כאלו. זה לא משנה בכלל את השיקולים?

אבי הגיב לפני 3 שנים

כאן לא מדובר ביחיד שגוזל לשם פיקו”נ שלו, אלא בפיקו”נ של ציבור. האם פיקו”נ של ציבור לא שאני? הרי גם יציאה למלחמת רשות מתירה סוג של גזל, מעם אחר שאינו בהכרח אויב כרגע.

ההנחה שלי לצורך העניין, היא שלקיחת המכונות לא סיכנה חיים של ה”נגזלים”, אלא הם פשוט לא רצו למכור לנו או דרשו מחיר לא ריאלי.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

מאור, אני לא חושב שאתה צודק. אם זה המצב אז כמובן המסקנה שונה.
אבי, גם מהצד השני עומד צבור. אם זה רק עניין עסקי או כספי אז צריך לשלם. ואם לא מוכנים למכור יש מקום לתחמונים.

Back to top button