הקב"ה והעולם

שו”תקטגוריה: אמונההקב"ה והעולם
אבישי שאל לפני 2 שבועות

שלום הרב,
שמעתי את הסידרה שלך “הקב”ה והעולם”, ויש לי כמה שאלות. אני לא מספיק בקיא בתכנים שלך (אני יודע שיש לך לא מעט “חסידים”, למרבה האירוניה, אך אנוכי לא נמנה עליהם) כך שייתכן שהשאלות האלה כבר נשאלו ונענו, אם תוכל להפנות אותי לתשובה אודה לך.
(השאלות בסדר חשיבות יורד מבחינתי כך שאם יש מגבלה של זמן אשמח לתשובה מפורטת יותר על הראשונות)
א) בשיעור השלישי כמדומני התקשית בשאלה כיצד התורה יכולה לצוות על התשובה. הבאת את הבעיה המפורסמת של חולשת הרצון, ודרך זה עוררת שלכאורה לא שייך לצוות עליי להשתנות, כיון שממ”נ – או שכבר השתניתי ואז לא שייך לצוות, או שלא השתניתי ואז אין סיבה שאני אקשיב לציווי הזה. אמרת שאין לך תשובה ברורה על זה, רק אמרת שברור שהכיוון הוא לערער על הנחות היסוד (כמו שצריך לעשות בכל פירכא להוכחה מסוג זה), כלומר זה לא נכון שיש רק 2 אפשרויות – או שאני משתנה והקב”ה לא קשור לזה, או שהקב”ה משנה אותי ואני לא עושה דבר – אלא ישנה אפשרות שלישית (וכאן הקושי – להגדיר אותה) והיא שהקב”ה באיזשהו מובן עוזר / מסייע / פועל לי לעשות תשובה, כלומר באיזשהו אופן אני והקב”ה עושים תשובה ביחד כביכול.
וכאן אני שואל – לכאורה זה סותר את מה שאמרת בכל שאר הסידרה. מונח בדבריך שיש איזושהי מעורבות אלוקית במעשים שלי, ולדבריך זה “נונסנס גמור”, להגיד שהקב”ה פועל דרכי ואני דרכו ושאר היגדים וירקות. באיזה אופן בכלל יעלה על הדעת שהקב”ה “עוזר לי”, אם הוא בכלל לא מעורב לא בהחלטות שלי ולא בטבע?
למיטב הבנתי יש כאן חוסר התאמה בוטה לשאר הדברים ואשמח להסבר בעניין.
ב) אמרת שאין מה לבוא בטענות לקב”ה על הרוע העולמי בשל מעשי בני אדם, מהסיבה הפשוטה שהקב”ה לא עשה אותם אלא בני אדם. עצם הבחירה החופשית היא דבר טוב כשלעצמו, והאדם שבוחר ברע זה אחריות שלו ולא של הקב”ה.
שאלתי – עדיין אפשר לטעון כלפי הקב”ה למה הוא איפשר לבני אדם לבחור בחירה כל כך רעה. הרי יש טווח מוגבל לבחירה החופשית שלנו. יש דברים שאי אפשר לעשות פיזית (כמו להיות יותר גבוה או נמוך), ויש דברים שקשה מאוד לעשות נפשית (כמו לרצוח וכדו’). ואפשר לבוא לקב”ה בטענות למה לא עשית אותנו באופן כזה שלרצוח עם שלם כגון בשואה זה יהיה דבר שקשה יותר נפשית לעשותו, ואם כן הנאצים אולי לא היו עושים אותו. ועדיין יש משמעות לבחירה החופשית כי אפשר לבחור בטוב וברע, פשוט הצעתי להעלות את הסקלה התחתונה של הבחירה, שהבחירה ברע הגמור לא תהיה אפשרית.
ג) בשאלת הידיעה והבחירה, סימנת שיש לשאלה 3 “רגליים”: הבחירה החופשית האנושית, הידיעה האלוקית, ומימד הזמן. לגבי מימד הזמן אמרת שיש שרוצים לתרץ שהקב”ה מעל הזמן ולכן אין כאן שאלה. ודחית דבריהם שגם אם הקב”ה מעל הזמן, זה רק יכול להסביר איך הקב”ה יכול “לשלוח את ידו לעתיד ולשלוף משם מידע”, אבל זה בעצמו מניח שיש מידע כזה, ואם כן שוב קשה שאין בחירה חופשית כי המידע הזה כבר מצוי מראש (וזה לא משנה אם מישהו יודע אותו או לא).
אמנם לענ”ד כוונת הטוענים שהקב”ה מעל הזמן היא אחרת. אין הכוונה שהקב”ה “שולף מידע מן העתיד”, אלא שבאותה מידה שהקב”ה “נמצא” בהווה הוא גם “נמצא” בעתיד. זה לא אמירה פרדוקסלית או ריקה מתוכן. הרי את זה שהקב”ה לא מוגבל במגבלות המקום (אע”פ שאנחנו כן מוגבלים במגבלה זו) אנחנו מבינים היטב אע”פ שאנחנו בעצמנו לא כאלה, ובעצם אנחנו לא מבינים עד הסוף מה זה אומר, לכאורה באותה מידה אפשר לומר שהקב”ה לא מוגבל גם במגבלה של הזמן. כלומר מקום וזמן זה מושגים אינושיים, שפשוט לא שייכים לגבי הקב”ה. הקב”ה היה הווה ויהיה לא במובן שאנחנו בטוחים שהוא יישאר תמיד, אלא הוא “דבר” כזה שבהגדרתו לא שייך לגביו זמן. ואז באמת הקב”ה יודע מה אנשים הולכים לעשות – כי הוא כבר “נמצא” גם מחר, אחרי שהם עשו, אע”פ שבכלים שלנו אי אפשר להבין את זה.
וזה לענ”ד גם כוונת הרמב”ם, שאמר שאין ידיעתו כידיעתנו, שהוא יודע פשוט מעצם היותו “שם”.
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

א. אני מדבר על מעורבות מקומית וזמנית, כלומר החרגה מחוקי הטבע בנסיבות מסוימות. אתה מדבר על מעורבות קבועה, שנטועה בעצם חופש הרצון שלנו. בזה אין שום בעיה להבנתי.
ב. אמרתי בפירוש שההבנה שהרוע הוא מעשה ידינו מקהה את העוקץ של הקושי כלפי הקב”ה אבל לא מבטלת אותו. הסברתי שאם נדרוש ממנו להתערב כדי למנוע רוע זה בעצם שולל מאיתנו את הבחירה דה פקטו, ואת זה הוא לא רוצה. אפשר כמובן לטעון שיתערב למניעת רוע גדול וישאיר את האפשרות לרוע קטן, אבל איני יודע איזה קו אפשר למתוח בעניין הזה.
ג. זה לא פותר את הבעיה. השאלה היא האם המידע נמצא כעת או לא? אם הוא נמצא כעת אז אין בחירה, אם הוא לא נמצא כעת אז הקב”ה לא יודע (כעת). לכן זה לא מועיל לענייננו לטעון שהקב”ה הוא מעל הזמן.

אבישי הגיב לפני 2 שבועות

א. לא נכון. דיברת בשלב הראשון על הטענה ש”מה שאנחנו עושים בעצם הקב”ה עושה”, ואמרת שזה נונסנס, זה פשוט חסר פשר להגיד שהוא עושה את מה שאנחנו עושים, ומזה גזרת מסקנה שרק אנחנו עושים לגמרי. אבל אם הוא מעורב ברצון שלנו (אני לא מבין עד הסוף מה זה אומר) אז באיזשהו מובן גם הוא עושה.
ב. לא התכוונתי שיתערב כדי למנוע את הרוע, אלא שיברא עולם שבו הטווח של הבחירה האנושית הוא שונה מלכתחילה.
ג. בוודאי שזה פותר את הבעיה. הקב”ה לא יודע כעת – פשוט כי הוא לא “כעת”. בדיוק כמו שהאבן היא לא חכמה או סכלה (להבדיל), או כמו שלנקודה אין אורך. כלומר זה מושג שבכלל לא שייך אל הדבר שאותו אתה מתאר.

דרך אגב שכחתי להודות על הסידרה בהודעה הקודמת, נהניתי ממנה מאוד. אז תודה רבה גם על זה

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

א. אין טעם להתנצח. אני יודע בדיוק מה אמרתי ומה אני חושב. אז אם אתה נהנה להתעקש – לבריאות.
ב. אני מקווה שאתה מבין את מה שכתבת כאן. כי אני לא.
ג. זה כמובן לא פותר שום בעיה. האם הקב”ה יכול למסור את המידע הזה אליי ברגע זה? ברור, שהרי הוא עושה זאת ביחס לנביאים. אז המידע קיים כעת, וכל השאר הוא פטומי מילי בעלמא. זה הכל.

השאר תגובה