חקירה ואמונה תמימה בעבודת ה'

שו”תקטגוריה: אמונהחקירה ואמונה תמימה בעבודת ה'
שואל שאל לפני 6 שנים

שלום הרב,
רציתי לשאול מה לדעתך המקום של אמונה תמימה ומה המקום של חקירה בעבודת ה’. האם אנו צריכים להתנהל רק דרך חקירה שכלית או שיש מקום גם לאמונה לא מבוססת? האם אפשר בכלל להתנהל רק ע”י חקירה שכלית? הרי ראינו שכמה שלא נרצה- האנליטי הוא ריק. כלומר, גם אם אנו אנשים רציונליים אנחנו צריכים אכסיומות להחיל עליהם את עקרונות ההגיון- ונראה להגיד שכאן נכנסת האמונה התמימה והלא מבוססת לא? (למיטב הבנתי ההגדרה של האכסיומות היא שהן בלתי מבוססות..)
בנוסף לדעתך, הייתי שמח אם הרב היה יכול לפרט מה נראה שחשבו חכמי הדורות. הבנתי שמדובר במחלוקת ראשונים אבל לא הצלחתי לרדת לדקויות שלה.. האם יש ראשונים הנמצאי בקצוות השונים? כלומר שבאמת חושבים שאפשר רק ע”י חקירה שכלית או רק ע”י אמונה תמימה ללא חקירות? או שכולם מדברים על ספקטרום מסוים? כמובן לא צריך עכשיו סקירה מלאה של דעות הראשונים אבל אפשח לשתיים שלוש עמדות מפתח בסוגיה אם זה לא יותר מדי..
תודה רבה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

אני חושב שהשאלה לא מוגדרת היטב, בדיוק בגלל מה שכתבת. אמונה מתוך חקירה מבוססת גם היא על הנחות (אקסיומות). ומי שאמונתו היא היא האקסיומה שלו, מתבסס גם הוא על טיעון מסדר 0: X -> X.
אמנם אם יש שאלות שהוא לא יודע לענות עליהן ואם היה שומע אותן היה מוותר על אמונתו  (אלא שבתמימותו הוא מונע מעצמו לשמוע אותן), כאן יש מקום לטעון שהוא לא באמת מאמין. ויש לפלפל בזה טובא.
איני נכנס למחלוקות הראשונים בזה משתי סיבות: גם אם יש מחלוקת היא מדומה מהסיבה הנ”ל. ולכן איני מתעניין בעמדות הראשונים בעניין ואיני מכיר אותן.
 

השאר תגובה

Back to top button