יגאל בן נון

שו”תקטגוריה: כללייגאל בן נון
שמואל שאל לפני 4 ימים

בכל הספרייה המקראית אין כמעט זכר לאמונה באל אחד, אוניברסלי, מופשט אשר שולל את עצם קיומם של אלים אחרים. במהלך כל תקופת המלוכה עד התקופה הפרסית ישראלים ויהודאים עבדו אלים רבים; בבית המקדש בירושלים הוצבו פסלי ה’, אשרה ואלים נוספים והעם השתחווה להם; ה’ הוא אל חדש שמוצאו מצפון ערב והגיע לכאן לא לפני ימי יהושפט ובית עומרי; לה’ הייתה בת זוג, אשרה; שפן בן אצליהו יזם רפורמה תיאולוגית-פוליטית וחיבר את עקרונותיה בספר דברים; הרפורמה הפולחנית של שפן מימי יאשיהו נכשלה אבל השפיעה על הולדת היהדות; האמונה באל עליון בורא שמים וארץ התפתחה בהשפעת התרבות הפרסית (כי בימי בית ראשון נתפס כאל טריטוריאלי, דהיינו כשולט בארצו שלו בלבד בעוד אלי לאומים אחרים שולטים בארצותיהם); … הדת היהודית נולדה רק לאחר הפסקת הקורבנות בתקופה הרומאית, במקביל לתפוצת הנצרות”
 
הרב מה דעתך על הטענות שלו?
טענות חזקות לא?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 ימים

יגאל בן נון הוא רודף סנסציות שמנפיק תיאוריות בקילוגרמים בלי בסיס ממשי (לא רק בתחום המקראי). הביקורות עליו הן לא פחות מעמיתיו החוקרים מאשר מהמאמינים. זה כבר נדון לא פעם גם באתרא הדין, ותוכל למצוא חומרים גם ברשת.
באשר ל’טענותיו החזקות’ שליט”א:
בכל הספריה המקראית אין אמונה באל אוניברסלי פרט למקום שולי וזניח כמו בתחילת ספר בראשית שבו הוא בורא את השמים והארץ ואת כל אשר בם (אופס, אולי הוא תלה רק את השמש של ארץ ישראל וברא רק את החיות של הארץ. סליחה שפספסתי את האפשרות המדעית הזאת).
לכל אורך התקופה המקראית אכן עבדו עבודה זרה וגם ננזפו ונענשו על כך. מה זה מוכיח? שאנשים חוטאים מדי פעם? או שמא אנחנו מקבלים את התיאור המקראי על זה שעבדו, אבל לא על זה שננזפו ונענשו? למה? כי כך בא לנו. בכל זאת, מדובר באמן רב תחומי בעל שני דוקטורטים מפריז, אז זכותו לומר מה שבא לו ולהיחשב כטוען טענות חזקות.
וכמובן, איך שכחתי. הדת היהודית נולדה עם תפוצת הנצרות. בעצם משה רבנו היה נוצרי שהתייהד. הנוצרים צלבו אותו בגלל כפירתו בישו. ישו גדל בבית פרעה עת גזרו המצרים על הנוצרים כל הבן היילוד…
אז אנא, חסוך ממני ומכולנו את אוסף ההבלים הזה. אני אפילו לא מתכוון להמשיך להתווכח או לעסוק בזה. יש לי עיסוקים מועילים יותר.
אה, בכל מקרה, מזל טוב לה’ על מציאת בת זוג נאה וחסודה, אשרה תליט”א. אולי זה מסביר את פולחן האשרה והעבודה אליה, שהרי מקובלנו: כיצד מרקדין לפני הכלה…

הפוסק האחרון הגיב לפני 4 ימים

ה’ הוא אל חדש שמוצאו מצפון אפריקה ושמו יג, ובקצרה יגאל.

השאר תגובה

Back to top button